Tır Karnesi / Sayısal Takoğraf

SAYISAL TAKOGRAF İŞLEMLERİ

Takograf cihazı, karayolu araçlarının hareketinin ve sürücülerinin belli çalışma sürelerinin detaylarını otomatik veya yarı otomatik olarak göstermek ve kaydetmek için karayoluyla taşımacılık yapan araçlara monte edilmesi tasarlanan kayıt cihazıdır.


Takograf cihazı;


· Araç kullanım sürelerini denetler.

· Araç hızını denetler.

· Kanunun belirttiği sınırlar içinde aracın kullanımını denetler.

· Denetlediği kayıtları hafızasında tutar.

Hafızasındaki kayıtları grafik veya yazılı rapor olarak verir. Mekanik ve elektromekanik takograf cihazları yerine, 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren AB’ye üye ülkelerde Avrupa Birliği’nin ilgili mevzuatı uyarınca karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda sayısal takograf kullanılması zorunlu hale gelmiştir.

Sayısal takograf uygulaması ile, profesyonel sürücülerin davranışlarına/faaliyetlerine ilişkin daha fazla ve güvenilir veri toplayarak, karayolu güvenliğinin artırılması amaçlanmaktadır.

Sayısal takograf cihazı ile aşağıdaki bilgiler kaydedilmektedir.

· Aracın kat ettiği mesafe

· Aracın hızı

· Sürüş zamanı

· Diğer çalışma veya hazır bulunma süreleri

· Çalışma aralarını ve günlük dinlenme süreleri

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (BM-AEK) “Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Yapan Araç Mürettebatının Çalışmasıyla ilgili Avrupa Anlaşması (AETR)” nın 13. maddesi uyarınca, Avrupa Birliği’ne üye olmayan fakat AETR’ye taraf olan, içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere uluslararası karayolu taşımacılığında, sayısal takograf uygulamasına geçilmesi konusunda bir geçiş süreci tanınmıştır.

SAYISALTAKOGRAF KARTI BAŞVURU İŞLEMLERİ


Sayısal Takograf kartı almak isteyen kişi veya kuruluşlar, TOBB’ninhttp://staum.tobb.org.tr/WEB/ adresinden ön başvurularını yaptıktan sonra aldıkları ödeme numarası ile T.C. Vakıflar Bankası A.Ş. şubelerinden birine, internet bankacılığı veya banka çağrı merkezini arayarak ücreti yatırıp başvurularını tamamlarlar.


Başvuruyu tamamlayan sürücülerin Odamıza herhangi bir evrak getirmesine gerek bulunmamaktadır.


KART ÜCRETLERİ


Sürücü kartı :765-TL

Şirket kartı :2.161-TL

Servis Kartı :2.161-TL

Kayıp ve el koyma kart ücreti :1.530 - TL.

Kart Teslimi

Kartların, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sayısal Takograf Müdürlüğü tarafından hazırlanıp Odamıza ulaşması halinde başvuru sahiplerine SMS ile bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Kartların teslimi Odamız Sayısal Takograf Birimi tarafından yapılmaktadır.


DİJİTAL TAKOGRAF KART BAŞVURU ADIMLARI VİDEOSU İÇİNTIKLAYINIZ

Bilgi
Selda KARA
Tel: (0352) 222 45 28 / Dahili: 159

TOBB STAUM ÇAĞRI MERKEZİ: 444 9 559