TOBB 78. GENEL KURULU’NA DELEGELERİMİZDE KATILDIK

16 Mayıs 2022 , Pazartesi 13:27
Kayseri Ticaret Odası (KTO) TOBB Delegeleri, online olarak düzenlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 78'inci Genel Kurulu'na katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 78. Genel Kurulu bu yıl da elektronik ortamda gerçekleştirildi.

Genel Kurul Başkanlığını Necdet Takva’nın yaptığı Genel Kurul’da TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim kurulu Üyeleri ve TOBB Konsey Başkanları salonda hazır bulunurken, 81 ilden TOBB Delegeleri ise elektronik ortamda katıldı.

Toplantıda, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Sedat İşeri, Mevzuat Komisyonu Başkanı Fahrettin Özün, Ekonomik Raporu İnceleme Komisyonu Başkanı Ferhat Çağlayan, Dilekleri İnceleme Komisyonu Başkanı Ahmet Ozan Kara, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanı Göksel Başar, Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Dursun Dağdelen, Vergi Komisyonu Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, Ekonomi Politikası Komisyonu Başkanı Nurettin Karslıoğlu ve Basın ve Yayın Komisyonu Başkanı Semra Tozaraydın tarafından komisyon sunuşları gerçekleştirildi.

Türkiye-İspanya Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu (JETCO) 2. dönem toplantısı dolayısıyla İspanya'nın başkenti Madrid'de resmi temaslarda bulunan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gönderdiği video mesaj ile Genel Kurulun hayırlı olmasını diledi.

TOBB Başkanından teşekkür

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Genel Kurul sonrası "81 il ve ilçelerden katılan tüm delegelerimize teşekkür ediyorum. Yapılması gereken çok iş var! Oda ve borsalarımızla birlikte üyelerimizin sıkıntılarını takip etmeye, dile getirmeye ve çözüm üretmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 78. Genel Kurulu’na Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, TOBB Delegeleri ve Genel Sekreteri Mevlüt Çil online olarak katıldı.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy Genel Kurul sonrası söz alarak değerlendirmelerde bulundu. Başkan Gülsoy,  “Global ölçekte yaşanan ekonomik daralmalara hepimiz vakıfız. Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlikle beraber bu olumsuz yönde gelişen havadan maalesef ülkemizde etkilendi.  Tüm bu olumsuzluklara rağmen, ümitsizliğe kapılmadan oda ve borsalarımız her süreçte iş insanlarının yanında oldu ve bu negatif yönlü dalgalanmanın etkisini minimuma indirgemek için kıymetli birlik başkanımız önderliğinde olağanüstü çaba gösterdi. Tüm dünya bu süreçte Türk Milletinin yadsınamaz bir küresel güç olduğuna bir kez daha şahitlik etti.

Bizler de Rifat Başkanımızın önderliğinde ülkemiz, milletimiz ve iş dünyasının menfaatleri  için gece gündüz demeden hizmet aşkıyla çalıştık. Burada kıymetli başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’nun hoşgörüsüne sığınarak  artı bir parantez açmak istiyorum.

Rifat Başkanımızın bizde yeri çok ayrı.

20 yıldır bıkmadan, usanmadan gece gündüz demeden tüm enerjisiyle  ve var gayretiyle adeta ömrünü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ve iş dünyasına adayan nadide bir insan.

Kendisinin girişimci ruhunu, ticari zekasını tüm dünyaya gösteren Rifat Başkanımız hepimiz için bir rol modeldir. Allah başımızdan eksik etmesin, yokluğunu göstermesin.

Camiamızı ve ülke ekonomimizi ilgilendiren her konuda, ülke menfaatlerini her şeyin üstünde tutarak gerekli teşebbüslerde bulundu, sorunların devamlı takipçisi oldu. Bu zorlu dönemde üyelerimizin ve iş dünyasının sorunlarına çözüm bulma noktasında her zaman gerekli hassasiyeti gösterdi. Kendisine buradan bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Bizlerde bu süreçte Kıymetli birlik başkanımızın önderliğinde Anadolu’nun sesi, yüreği olduk. Bir olduk, iri olduk, diri olduk. Biz, bir oldukça Sesimiz daha gür çıktı. Engelleri aştık, yeni başarılara ulaştık.

Özel sektörü en iyi temsil eden, üyelerinin sorunlarını çözen, hizmet kalitesi Avrupa standartlarına ulaşmış, çağdaş kurumlara dönüştük. 

Sorunlara teslim olmadık. Olumsuza odaklanmadık. Değişim ve dönüşümün öncüleri haline geldik. Hem biz kazandık, hem şehrimiz hem de ülkemiz kazandı.

Kimin sayesinde bunları başardık. Tabiiki de Kıymetli Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun önderliği sayesinde.

Önümüzde büyük hedeflerimiz var. Ülke olarak 2023 hedeflerimiz var. Rifat Başkanımızın dediği gibi Hedeflere ulaşmak istiyorsak, geride kalmak istemiyorsak, her gün bir önceki günden daha fazla çalışmak zorundayız. Bizim büyüklerimiz her daim bize hayır öğütlerinde bulunurdu. Yakınma, yekin derlerdi. Bizde hiç durmadık. Son 4 yılda ekonomik saldırılardan bu yana ülkemiz ve devletimiz için çalışmaya devam ettik.

Her zaman Türkiye ve Türk Milleti olarak hedeflerimizi büyük tuttuk ve tutuyoruz. Lider Ülke Türkiye olma yolunda değerli başkanımızın katkılarıyla üyelerimiz, milletimiz ve vatanımız için çalışmaya, üretmeye ve birlikte büyümeye azimliyiz, tam kararlılıkla devam edeceğiz.

Özellikle pandemiden sonra tedarik zincirinin bozulması, enerji ve emtia fiyatlarında önlenemez yükseliş, talep artışından kaynaklı tüm dünyada yaşanan enflasyonist ortamı ülkemizde de hissediyoruz.

Tüm dünyanın sorunu olan enflasyonla topyekün mücadelede bizlerin de çaba göstermesi, devlet kurumları reel sektör ile hep birlikte mücadele etmesi gerekmektedir. Bu dönemde hepimize görev düşüyor. Ümit ediyorum ki bugüne kadar önemli bir imtihan verdik, bundan sonra da yaşayacağımız dönemde bu imkanı buluruz. Yeter ki rabbim birliğimizi bozmasın.

Yaşanan bir takım olumsuzluklara rağmen moralimizi bozmadık, devletimize güveniyoruz.

Finansmana erişimin zorlaştığı, kredi faizlerinin, işçilik ve her türlü girdi fiyatlarının yükseldiği bu dönemde işletme sermayesi ihtiyacı borçluluğu artırmakta; artan maliyetler işletmelerin rekabet gücünü de olumsuz etkilemektedir.  Tabi bunların her biri maliyet getiriyor. Bunun için maliyet hesabını iyi yapabilmemiz lazım. Maliyet hesabını yapanlar çarklarını iyi döndürecektir.

Devletimizden beklenti ve taleplerimiz ise uzun vadeli, düşük faizli krediye ihtiyacımız var. Verilen destek ve teşviklerin devam etmesi ile yeni desteklerin verilmesi de yine talebimizdir.

Allah devlete zeval vermesin. Büyüklerimiz Allah devlete çok versin derdi. 

Birlik Başkanımız ve Devletimizin çalıştığını biliyoruz.

Hepimizin malum bir takım sıkıntıları var.

•             ENERJİ MALİYETLERİNİN YÜKSEK OLMASI

•             İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ YÜKLER

•             YÜKSEK NAKLİYE MALİYETLERİ BULUNMASI

•             FİNANSMANA ERİŞİMDE ZORLUK OLMASI

•             ÖZEL SEKTÖRÜN KAMUDAN ALACAKLARININ ÖDENMEMESİ

•             ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ STRATEJİK ENDÜSTRİ YATIRIMLARININ BELLİ BÖLGELERDE TOPLANMIŞ OLMASI

•             ULAŞIM/ LOJİSTİK PROBLEMİ

•             ÇALIŞANLARIN İCRA TAKİPLERİNDE İŞVEREN SORUMLULUĞU

•             İŞÇİ İŞVEREN ANLAŞMAZLIKLARINDAN KAYNAKLANAN İCRA ÖDEMELERİNDE İŞVERENLERE SÜRELİ ÖDEME EMRİ GÖNDERİLMESİ

•             İHRACATIN DAB’A (Döviz Alım Belgesi) BAĞLANMASINDA YAŞANAN SORUNLAR

Burada artı bir parantez açmak istediğim konu ise

Marmara Bölgesi, Ege Bölgesi gibi endüstri altyapısı doyuma ulaşmış olan illerin bulunduğu bölgeler yerine yeni başarı hikâyeleri çıkarabilmek adına Anadolu’da yeni üretim havzaları oluşturulmalıdır.

Bu kapsamda, demiryolu-liman-sanayi üretim tesisleri eksenleri belirlenerek “Kayseri, Konya, Kırşehir, Aksaray, Sivas, Niğde, Adana, Mersin, Hatay” ana hattında yer alan illere yatırımların yönlendirilmesi ile “ORTA ANADOLU ÜRETİM HAVZASI” oluşturularak üretimde ekonomik etki alanı genişletilmeli ve Anadolu’da kalkınma ivmesinin daha da artması için bunu elzem görüyoruz. Kayseri’nin sahip olduğu sınai ve ticari altyapısıyla bu tür yatırımlara gerekli desteği sağlayacak kapasiteye sahiptir.

Bizler bir oldukça sesimiz hep gür çıktı ve birlikten doğan gücün vermiş olduğu gururu ve mutluluğu yaşadık, yaşamaya da inşallah devam edeceğiz.

Ümidimizi kaybetmeden sürekli pozitif olmaya özen gösterdik. En önemlisi de bu problemlerimizin farkına varıp, ortak akıl ve istişare ile bütün problemleri çözeceğimize inanıyorum.

Sözlerimin sonunda TOBB olarak Rifat Başkanımızın ‘’İstişare sünnettir’’ öğüdüne her daim bağlı kalarak 365 oda ve borsalarımızın tüm üyeleriyle sektörlerdeki sorunları gidermek adına gelen tüm talepleri değerlendiren ve bunları büyük bir titizlikle çözüme ulaştıran, üstün gayretleriyle biz iş insanlarına rol model olan TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve tüm yönetimine can-ı gönülden teşekkür ediyor, birlikteliğimizin ve uhuvvetimizin daim olmasını temenni ediyorum.

Bizler Başkanımızın önderliğinde ülkemiz ve üyelerimiz için çalışmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile genel kurulumuzda alınan kararların ülkemize ve camiamıza hayırlı olmasını diliyorum.

Rabbim birliğimizi bozmasın. Devletimize, milletimize, vatanımıza  Sadakatle hizmet etmeyi cümlemize nasip etsin." İfadelerini kullandı.