TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISININ KONUĞU KAYSERİ VALİSİ ŞEHMUS GÜNAYDIN OLDU

31 Temmuz 2019 , Çarşamba 16:17
KTO Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu'nda yapıldı.


 Kayseri Ticaret Odası (KTO), 2019 yılı Temmuz ayı olağan Meclis toplantısını yaptı.

 KTO konferans salonunda yapılan Meclis toplantısı; Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ın katılımıyla gerçekleşti.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meslek Komite Başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’ına teşekkür ederek, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gündem maddelerinin tek tek oylanarak karara bağlandığı toplantıda, Meclis üyelerinin görüş ve önerilerine de yer verildi.  

Tamamlanan gündem maddelerinin ardından konuşma yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, konuşmasının başında Adıyaman'ın Sincik ilçesinde şehit düşen Taha Uluçay’ı anarak; “Asker ve polisimizin terörle mücadeledeki kararlı ve fedakar duruşunu takdirle takip ediyor, halen yurtdışında devam eden Pençe Operasyonunda görev yapan kahraman askerlerimize başarılar diliyorum. Güvenlik güçlerimizin ve devletin tüm birimlerinin, bölücü terör örgütü PKK, yine bir başka terör örgütü ve uluslararası ihanet şebekesi olan FETÖ ile mücadelesini alkışlıyor ve her zaman yanlarında olduğumuzu ve olacağımızı bu vesile ile bir kere daha ifade etmek istiyorum” dedi.

Son dönemde ekonomik verilerin ılımlı bir toparlanma eğilimi sergilediğini, küresel büyüme eğilimindeki zayıflamaya rağmen,  rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle  mal ve hizmet ihracatındaki artışın sürdüğünü, genel ithalatta gerilemede olduğunu, özellikle turizmdeki güçlü seyrin,  doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla, ekonomik göstergeleri iyiye doğru desteklediğini gözlemlediklerini ifade eden Başkan Gülsoy, Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu 4.5 yıl aradan sonra,  politika faizini 425 baz puan aşağı çekerek,  faiz oranını yüzde 24’den, yüzde 19.75’e indirmesini iş dünyası olarak olumlu karşıladıklarını ve bu kararın  akabinde hükümetin alacağı yeni önlemlerle birlikte, reel sektörün rekabet edebilirliğinin artacağına, yeni üretim ve yatırımlar için fırsat doğacağına inandıklarını söyledi.

Başkan Gülsoy, Sonbahardaki Para Politikaları Kurulu toplantısında da faizlerin yine 2 – 3 puan kadar daha düşürülmesini beklediklerini söyleyerek, faizlerin düşürülmesi noktasında Cumhurbaşkanının büyük çabası olduğunu vurguladı.

İş dünyası adına başka bir olumlu gelişmenin de olduğunu hatırlatan Gülsoy, Meclis’ten geçen ve şirketleri ilgilendiren “İstanbul Yaklaşımı” sistemin, şirketlerin borçlarına yeniden yapılandırma imkânı getirdiğini ve bu sistemi finans ve reel kesimin bilançolarını güçlendirme adımı olarak kabul ettiklerini aktardı.

Geçtiğimiz 6 ay için ihracat rakamlarını paylaşan Gülsoy, eskiye kıyasla iyiye gidildiğini, Ocak 2019 ve Mayıs 2019 arası rakamlarında sürekli artış gözlendiğini fakat Haziran ayında bir azalışın olduğunu, ihracattaki bu azalışın en temel sebebinin de 9 günlük bayram tatili olduğunu söyledi.

İş dünyası olarak uzun tatillere karşı olduklarını söyleyen Başkan Gülsoy; “Biz neredeyse yılın yarısını tatille geçiriyoruz. Oysa hepimizin daha çok çalışıp, daha çok üretip, daha çok satmamız lazım” dedi.

ÖTV ve KDV indirimlerine de değinen Gülsoy, Konut kredilerinde yapılacak düşüşle, sektörün yeniden toparlanacağına inandıklarını kaydetti.

‘Kayserili İşini Takip Eder’ düsturuyla hareket ettiklerini belirten Başkan Gülsoy, daha önce dile getirilen konuların takipçisi olduklarını özellikle ulaşılabilirlik adına talep edilenlerin yerine getirilene kadar ısrarcı olacaklarını söyledi.

Uçak biletlerindeki fiyatların yüksekliğine değinen Başkan Gülsoy,  THY ve özel sektör uçak sefer sayılarının artırılması yönünde taleplerinin olduğunu belirtti.

Özellikle Lojistik merkezi kurulması yönünde bir istekleri olduğunu hatırlatan Başkan Gülsoy, “Türkiye 2023 hedeflerine uygun olarak 20 kadar lojistik köy (merkez) kurulmasını planlıyor. Bu çerçevede  İstanbul Halkalı, Samsun, Uşak,  Denizli, Kocaeli, Eskişehir, Balıkesir, Erzurum,  Kahramanmaraş ve Mersin de 10 lojistik köy hizmetlerini sürdürüyor.Konya’da lojistik köyün inşaatı bitmek üzere. Bilecik, İzmir ve Mardin de ise inşaat çalışmaları devam ediyor. Kayseri, İstanbul Yeşilbayır, Sivas, Bitlis ve Şırnak’ta da proje ve inşaat çalışmalarının devam ettiği söyleniyor. Hatta Kayseri için geçtiğimiz yıl ihale ilanına bile çıkılmıştı. Maalesef tasarruf tedbirlerine takıldı ve geçen sürede hiçbir gelişme yaşanmadı. Gelişimin, değişimin birinci önceliğinin ulaşılabilir olmaktan geçtiğini biliyoruz.  Kayseri’de üretimi, ihracatı, turist sayısını artırmak istiyorsak, mutlaka kara, demir ve hava yolundaki gelişmelerden payımızı almalıyız.  Aksi takdirde  artık ülkelerin değil, şehirlerin yarıştığı günümüzde,  Kayseri olarak ileri değil, geri gideriz” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan ‘Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü’  ile Mesleki eğitimle, reel sektörün entegre edilmesinin hedeflendiği ve 81 ilde 81 meslek lisesinde uygulama bu yıl başlayacak bu uygulama kapsamında Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ‘Proje Okulu’ olarak seçildiğini aktaran Başkan Gülsoy; “Bu proje ile TOBB ve bağlı meslek kuruluşları olarak bu okullarımızın her türlü ihtiyacına katkı verilecek, öğrencilerin bilimi, tekniği ve pratiği birlikte harmanlayarak mezun olmaları ve iş hayatına daha hızlı atılmaları sağlanacaktır. Bu uygulama ile bir yandan ‘ara elamanı’ temini sağlanması planlanmakta, diğer yandan ise  projenin yaygınlaştırılması halinde ülkemizdeki genç işsizlik oranının daha aşağı çekilmesi öngörülmektedir” dedi.

Ay içerisinde oda olarak yapılan faaliyetlere de değinen Gülsoy, konuşmasının son kısmında Kayseri Valisi Şehmus Günaydın’a göreve geldiği andan itibaren yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür ederek, birlikte proje üretme ve uyum kültürünün devam etmesi  adına, Kayseri Ticaret Odası olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazır olduklarını vurguladı.


Vali Şehmus Günaydın da, yaptıkları ve yapılması planlanan hizmetleri anlatarak, şehrin huzuru için çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Arslan Temmuz  ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.