ŞEHİR DIŞINA TİCARİ FAALİYET İÇİN ÇIKACAK ÜYELERİMİZE DUYURU

7 Nisan 2020 , Salı 16:16
Üretim ve ticari faaliyetlerini devam ettiren firmalarımızın personellerinin şehir dışına çıkması, ürün sevkiyatları ve personel görevlendirmesi hakkında neler yapması gerekir.

SAYIN ÜYEMİZ,

COVİD-19 önlemleri kapsamında şehirlere araç çıkışlarının yasaklanmasının ardından üretim ve ticari faaliyetlerini devam ettiren firmalarımızın personellerinin şehir dışına nasıl seyahat edebilecekleri konusunda Kayseri Valiliğimiz ve Emniyet Müdürlüğümüzde yapılan görüşmeler sonucunda şu kararlar alınmıştır.

Ürün Sevkiyatları için Temel İhtiyaç (gıda/temizlik vb) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve yurt dışı taşımacılık kapsamında görevli insanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Belirtilen amaçlarla kısıtlanan illere giriş yapanlar, girişi amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar teslim ilinden ayrılarak il çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde giriş/çıkışı sınırlandırılan illere giren ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadır.

Personel Görevlendirmelerinde ise Firmalarımızın sevkiyat dışında şehir dışına gerçekleştirmeleri gereken faaliyetleri nedeniyle seyahat edecek personellerinin Bakanlıkça bildirilen tüm koruyucu COVİD-19 tedbirlerini uygulamaları, 72 saat içinde dönüş yapmaları ve aşağıdaki belgeleri yanlarında bulundurmaları koşuluyla başka bir izin belgesine ihtiyaç duymadan seyahat edebilir ve dönüşte 14 günlük karantina süresini beklemeden çalışmaya devam edebilirler.

Firma çalışanlarının yanında bulunduracağı belgeler ise şu şekildedir.

1 -Şehirdışı Görevlendirme Yazısı (firma kaşe ve imzalı)

2- Çalışanlara ait SGK hizmet dökümü

3- Şehir dışında ziyaret edeceği firmadan alınacak davet yazısı (firma kaşe ve imzalı)