KTO'NUN EYLÜL AYI MECLİS KONUĞU KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. MEMDUH BÜYÜKKILIÇ OLDU

26 Eylül 2019 , Perşembe 14:40


 Kayseri Ticaret Odası (KTO), 2019 yılı Eylül ayı olağan Meclis toplantısını yaptı.

 KTO konferans salonunda yapılan Meclis toplantısı; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın katılımıyla gerçekleşti.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meslek Komite Başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ederek, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gündem maddelerinin tek tek oylanarak karara bağlandığı toplantıda, Meclis üyelerinin görüş ve önerilerine de yer verildi.  

Tamamlanan gündem maddelerinin ardından konuşma yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, konuşmasının başında bugün Adana’nın merkez ilçesi Yüreğir’de polislerimizi taşıyan servis aracına yapılan bombalı saldırıyı şiddetle kınadıklarını ifade ederek, yararlılara acil şifalar diledi. Ayrıca Kuzey Irak’ta teröristlerin hain saldırısı sonrası şehit olan Mehmetçikleri de anan Başkan Gülsoy, devam eden operasyonlarda görev yapan kahraman tüm güvenlik güçlerine başarılar diledi.


Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Gülsoy Merkez Bankasının faiz indirimine değinerek, alınan kararın oldukça öneli olduğunu fakat faiz indiriminin iç piyasaya da yansıması gerektiğini belirtti.

TÜİK’in 2019 yılı 2. Çeyrek büyüme rakamlarını değerlendiren Başkan Gülsoy, rakamların bir bölümünün moral bozucu olsa da üçüncü çeyrek ve yeni yılda açıklanacak 2019 verilerinin daha olumlu olacağına inandıklarını kaydetti.

Rakamlara ilişkin detayları Paylaşan Başkan Gülsoy, “Gayri Safi Yurt İçi Hasılamız bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 1.5 daha azalmış. Aynı dönemde yurt içi hasılayı oluşturan belli başlı ana kalemlere baktığımızda  tarım sektörünün toplam katma değerinde  yüzde 3.4 artış görülürken, sanayide yüzde 2.7,inşaatta ise yüzde  12.7 daralma olduğunu görüyoruz. Yine hizmetler sektörünün katma değeri de binde 3 gibi azalmış durumda. TUİK verilerine göre,  hane halkı  nihai tüketim harcamaları yüzde 1.1 azalırken, devletin nihai tüketim harcamaları ise yüzde 3.3 oranında artış göstermiş.  TUİK’in istatistiklerinin bir bölümü canımızı sıkarken ihracat ve ithalat rakamları iyi. İkinci çeyrekte ihracat yüzde 8.1 artarken, ithalat ise yüzde 16.9 oranında azalmış. Bu yılın ikinci çeyreğindeki veriler, aynı yılın ilk çeyreğine göre daha umut verici” diye konuştu.

İş dünyası olarak üretimi destekleyici politikaların mutlaka desteklenmesini beklediklerini ifade eden Gülsoy, “Özellikle elektrik ve doğalgaza ard arda gele zamların maliyetleri ciddi manada artırdığını ve rekabet şansımızı zora soktuğunu belirtmek isterim.

Maalesef geride bıraktığımız iki ay içerisinde doğalgaza yüzde 30 zam yapıldı.

Elektriğe yapılan zam ise neredeyse geçtiğimiz yılla mukayese ettiğimizde, yüzde yüzü bulmuş durumda. Geçtiğimiz yıla kıyasla  konutlarda doğalgaz artışı ise % 64’e ulaştı. Finansa ulaşma koşullarının iyileşmesi ve tedavüldeki para hacminin genişlemesi ile büyüme rakamlarında sağlıklı bir artış yaşanacağını söyleyebilirim.  Faiz indirimlerinin hayata geçirilmesi halinde bunun kısmen gerçekleşeceğine inanıyorum. İthalattaki düşüş, ihracat ve turizm gelirlerindeki  artış eminim ki büyümeye pozitif katkı sağlayacaktır. Yılın ilk yarısındaki bazı verilerin olumsuzluğuna rağmen, şahsen yıl sonu itibariyle büyüme oranında artış beklemekteyim. Maliye ve Hazine Bakanımız önümüzdeki ayla birlikte enflasyonda tek haneli rakamları göreceğimizi söylüyor; okul ve kış hazırlıklarından doğacak masraflar piyasaya bir miktar hareket getirse de, enflasyona olumsuz etki yapar diye düşünüyorum. Ama Sayın Bakan bu noktada daha iyimser. İnşallah biz yanılırız. Yeri gelmişken Kayseri ölçeğinde, yaz aylarında özellikle gurbetçilerimizden kaynaklanan hem moral, hem de ticari destek yaşadığımızı ifade etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Başkan Gülsoy, Hem ülke genelinde hem de şehrimizin dış ticaret göstergelerinde bir önceki yıla göre iyileşme olduğunu aktararak, geçtiğimiz temmuz ayında cari denge 1.16 milyar dolar fazla verdiğini, bunun da AK Parti’nin 17 yıllık iktidarı döneminde ulaşılan en yüksek aylık cari fazla olduğunu söyledi.

 İhracat rakamlarında bayram tatilleri dolaysıyla düşüş yaşandığını dile getiren Başkan Gülsoy,  önümüzdeki yıl bu tatillerin daha kısa olmasını beklediklerini ifade etti.


Her Meclis toplantısında olduğu gibi şehrin sorunlarına dikkat çeken Başkan Gülsoy, Kayseri’nin ticaret ve sanayideki önemini sürdürmesi, turizmden de hak ettiği payı alabilmesi için mutlaka rahat ulaşılabilen bir şehir olmak zorunda olduğunu söyledi.

Mevcut havaalanının artık Kayseri’ye yetmediğini belirten Başkan Gülsoy, hızlı tren konusunda da geç kalındığını; Kayseri Ankara YHT projesinin kaynak bulunarak süratle ihale edilmesini, son yıllarda dillendirilen Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya ve Antalya YHT hattının etüd çalışmalarının da bitirilerek biran önce proje yapım aşamasına geçilmesi gerektiğini ifade etti. kayseri adına ulaşım konusundaki iyileştirilmelerin elzem olarak yapılması gerektiğine inandıklarını söyleyen Başkan Gülsoy ; “Ankara-Niğde otobanının mutlaka Acıgöl’den  bir çıkışla  Kayseri’ye bağlanmasını da beklemekteyiz. Kayseri ihracatının önemli bir bölümünü, hatta  limandan gerçekleşen ihracatının neredeyse tamamına yakınını Mersin’den yapmakta.  Kayseri Mersin demiryolu hattının iyileştirilmesini, Bogazköprü’ye kurulması planlanan lojistik köyün bir an önce hayatta geçirilmesini, İncesu OSB’ de demiryolu yükleme rampasının, Kayseri OSB’de ise, demiryolu hattı bağlantısının mutlaka kurulmasını  istiyoruz” diye konuştu.


Ayrıca son zamanlarda gündemde olan şehir içi hız limiti konusuna da değinen Başkan Gülsoy, Büyükşehir Belediyesinin kısa adı UOME olan Ulaştırma Koordinasyon Merkezi’nin17 ana bulvarda hız sınırını 70 km olarak açıklamasını doğru bulduklarını belirtti.


Üyelerin sık sık sorduğu SS Kayseri Ticaret Karma Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi hakkında da bilgi veren Gülsoy, “Başkanımızın da katkıları ile bir arsa bulduk. Bu arsanın tahsisi ile ilgili olarak, hem Sayın Valimizin, hem de Sayın Başkanımızın çok yakın desteğini gördük. Huzurlarınızda kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Arkadaşlar bu vesile ile kooperatifin paraları hakkında bir küçük bir açıklama yapmak isterim. Zaman zaman bazı çevreler sorup soruşturmadan ‘Kooperatifin paraları ne oldu? Hangi bankada? gibi yorumlar yapıyor. Cenab-ı Allah bizi ve neslimizi emanete ihanet edenlerden eylemesin inşallah. Müsterih olun, kooperatifin paralarını günü gelince başta kamu bankaları olmak üzere, özeller de dâhil üç bankadan teklif alıyor ve en yüksek faizi verene yatırıyoruz” dedi.


Kayseri’nin dedikodu konusunda hassas bir şehir olduğunu fakat son zamanlarda bu durumun göz ardı edildiğini ifade eden Başkan Gülsoy, her bireyin ahiliği yaşayıp yaşatması gerektiğini, Ahi dedikodu yapmayan, fitneden uzak duran, ne komşusunu, ne aynı sektördeki meslektaşını ne de herhangi birinin açığını, eksiğini aramayan kişi olduğunu söyledi.

Gülsoy, gündeme ilişkin konulara sessiz kalmadıklarını vurgulayarak, Kayseri Ticaret Odası olarak Diyarbakır’da evlatlarını terörün kıskacından kurtarmak için  yaklaşık  23 gündür ‘dik  ve yürekli bir duruş’ ortaya koyan annelerin yanında olduklarını ifade etti.


Konuşmasının sonunda son kararname ile emniyet genel müdür yardımcılığı görevine atanan İbrahim Kulular’ı tebrik ederek, Kayseri’de olduğu süre içerisinde yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Ayrıca ilimiz Emniyet Müdürlüğüne atanan Kamil Karabörk’i de tebrik ederek yakın zamanda geçirdikleri kazada kaybettiği eşi için baş sağlığı kendisi ve çocukları içinse acil şifalar diledi.   


Konuşmasında Oda faaliyetlerine de yer veren Başkan Gülsoy, Meclis konuşmasında ülke ve şehir gündemi  ile oda faaliyetlerine yer vermeye önem verdiğini söyleyerek çalışmalarının ve gayretlerinin şehir ve ülke adına olduğunu vurguladı.

Başkan Gülsoy bu kapsamda çalışmalarına daima destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’a  teşekkür ederek; “Siz, AK Parti’nin Kayseri’deki en önemli ve etkili isimlerinden birisiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızla 25 yıl önce aynı dönemde il başkanlığı yapmış, Partinizin sevilen ve takdir edilen isimlerinden birisiniz. Kayseri de 2002’den bu yana AK Parti’ye ve son iki seçimde de Cumhur İttifakı’na gerekli desteği vererek bu hizmetleri hak etmiş olsa gerek diye düşünüyorum. Sağ olsun Sayın Başkanımız odalarımızdan gelen her makul talebe başını açıp koşuyor. Kapısı bize her zaman açık. Bizde şehrimize yapacağı her hizmette O’nun yanında dimdik duruyoruz, bundan sonrada durmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile iki hususta Sayın Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum.  Başkanımız merkez belediyelerimizle birlikte kayıt dışı ile mücadelede, yani seyyarla mücadelede sağ olsun esnafın, tüccarın yanında yer aldı. Belediyelerimizin bu kararlı duruşlarını sürdürmelerini bekliyoruz. Bu noktada tüm meslek örgütleri olarak yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz” diye konuştu.

Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da gerçekleştirilecek her çalışmada istişare ederek; fikir birliği içinde şehre hizmet etmenin önemini vurgulayarak, yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında KTO Meclisi’ne bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Arslan Eylül ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.