KTO'DAN E-İHRACAT EĞİTİMİ

7 Ocak 2020 , Salı 15:37
Başkan Gülsoy:

Kayseri Ticaret Odası (KTO) , Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Boğaziçi Üniversitesi ve Amazon iş birliğinde "e-ihracat" eğitimi düzenlendi.

KTO Konferans Salonu’nda  iki oturum olarak düzenlenen eğitimde üyelere e-ticaret ve e-ihracat konularında detaylı bilgiler aktarıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, e-ihracatın, rakiplerin bir adım önüne geçmek için önemli bir fırsat olduğunu belirterek; "Bildiğiniz üzere, dijital teknolojilerle birlikte dünya daha hızlı dönmeye başladı. Bu hıza ayak uyduramayanlar maalesef sınıfta kalırken, çağı yakalayanlar fırsatı değerlendirerek hızlarına hız katıyor, hedeflerine ulaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor. E-ihracat, ihracatçı sayımızla birlikte ihraç ettiğimiz ürün ve ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak için son derece etkili bir araç. Eskiden ihracatçı firmaların hedef pazarlarında bir satış ve pazarlama ağı kurmaları ya da ürünlerini satacak bir aracı bulmaları gerekirdi. Artık devir değişti. KOBİ’ler e-ticaret platformları sayesinde yurtdışındaki tüketicilere doğrudan ulaşabiliyorlar. Bu minvalde çatı kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Amazon ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde KOBİ’lerimize Avrupa’ya ihracat için Amazon platformunu nasıl kullanabileceklerini öğretmek adına bir yola çıkıldı. Bu yolculukta Türkiye’nin 20 ilinde 40 eğitim semineri yapılması planlanmaktadır" diye konuştu.

Kayserili işletmelerin e-ihracat yolculuğuna rehberlik ve yoldaşlık etmekten büyük mutluluk ve heyecan duyduklarını belirten Başkan Gülsoy; " KTO olarak e-ticaret ve dijitalleşmeye önem veriyor, e-ticaret ve e-ihracatın KOBİ’ler için çok büyük fırsatlar barındırdığını düşünüyoruz. Bu güç birliğini en iyi şekilde değerlendirmemiz, dünyanın hızla yol aldığı ihracat yarışında Türkiye ve Kayseri olarak geride kalmamamız gerekmektedir. Müthiş bir rekabet ortamının olduğu dünyada, bütün dünyayı rakip aynı zamanda tüm dünyayı müşterimiz olarak görmeliyiz. Hedefimiz Türkiye ihracatındaki payımızı artırmaktır" ifadelerini kullandı.

Başkan Gülsoy’un açılış konuşmasının ardından Eğitmen Hakan Akın tarafından Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker ve Amazon ekibi tarafından sunum yapıldı.

Eğitim, üyelerden gelen soruların cevaplandırılması ile devam etti.