KTO’DA TAHKİM VE ARABULUCULUK MERKEZİ RUHSATNAME TESLİM TÖRENİ YAPILDI

24 Haziran 2021 , Perşembe 17:56
Kayseri Ticaret Odası’nda Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nde 125 Hakeme Ruhsatları törenle verildi.

GÜLSOY : TAHKİM VE ARABULUCULUK KÜLTÜRÜMÜZDE VAR

Kayseri Ticaret Odası’nda Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nde 125 Hakeme Ruhsatları törenle verildi. Törende konuşan KTO Başkanı Gülsoy, “Tahkim ve Arabuluculuk kültürümüzde var. Uzun süren ticari davaların zaman ve maliyetini düşürmek, husumeti değil uzlaşı ve anlayışı hakim kılan bir yaklaşımı destekleyen bu sistemi getirmek için bu Merkez’i açtık.” dedi. Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ise bugün itibarıyla 2 milyon 170 bin 873 dosyanın arabuluculuğa tevdi edildiğini, bunun 1 milyon 379 bin 270'inde anlaşma sağlandığını söyledi.

KTO Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu'nda düzenlenen programa; Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın, Kayseri Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Yazıcı, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Dursun Büyükbaş, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı İlyas Yavuz, Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu, TOBB Uyum ve Çözüm Merkezi Genel Müdürü Onur Yüksel, Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, Meclis Başkanları, KATOTAM Divan Kurulu ve Hakem Heyeti katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy; tahkim ve arabuluculuk kültürünün eskiye dayandığını belirterek sözlerine başladı.

Gülsoy, arabuluculuk müessesinin dünyada 150'den fazla ülkede uygulandığını, KTO'da da 2019 yılında Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi kuruluş çalışmalarını başlattıklarını anlattı.

İş dünyasında yaşanan ihtilafların hepsinin yargı üzerinden çözülmesinin adliyelerin yükünü artırdığı gibi üyeleri açısından da ciddi zaman ve itibar kayıplarına neden olduğunu vurgulayan Gülsoy, şöyle devam etti:

“Odamız bünyesinde Meclisimizin kurulmasına oy birliği ile karar verdiği kısa adı KATATOM olan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi ile, ecdadımızın bize öğrettiği binlerce yıllık uzlaşma ve hoşgörü kültürünün sonucu olan ‘Anadolu irfanı’ ile daha kısa sürede, daha adil ve daha şeffaf bir uzlaşma zemini oluşturduk. Uzun süren ticari davaların zaman ve maliyetini düşürmek, husumeti değil uzlaşı ve anlayışı hakim kılan bir yaklaşımı destekleyen bu sistemi getirmek için bu Merkez’i açtık. KATOTAM, İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Anadolu’da kurulan ilk kurumsal tahkim merkezi olma özelliği taşımaktadır. Merkezimiz, T.C. Adalet Bakanlığı öncülüğünde ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin girişimleri ile 09 Aralık 2020 tarihinde faaliyete başlayan TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’yle de işbirliği protokolü imzalamış ve özellikle arabuluculuk faaliyetlerini TOBBUYUM ile birlikte yürütmeye başlamıştır.Ticari hayatta zaman en önemli sermayedir. Ticaretimizi kolaylaştıracak, ekonomimizi ve yargı sistemimizi güçlendirecek, toplumsal barışımıza katkı sağlayacak her düzenleme bizim için önemli ve değerlidir. Aslında adalet ve güven duygusu bir ülkede ne kadar güçlüyse o ülkenin ekonomisi de güçlü oluyor. Arabuluculuk görüşmelerinin gizlilik ilkesi çerçevesinde gerçekleştirilecek olması ile birlikte ticari itibarın korunması bu sistemin en büyük avantajlarından biridir. Merkezimizde hakem heyetlerinin oluşturulması için iki değerli hocamız tarafından 24 saatlik tahkim eğitimi verildi. Eğitim sonunda akredite olmaya hak kazanan katılımcılar arasından 125 kişilik hakem listesi oluşturuldu. Hakem listemizde her türlü uyuşmazlığı çözebilecek nitelikte, farklı sektörlerde faaliyet gösteren, alanında uzman kişiler bulunmaktadır."

Kayseri Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Akın ise arabuluculuğun toplumsal barışa da önemli ölçüde katkı sağladığının altını çizerek; “Kayserimizde iş insanlarımızın hukuk güvenliklerini sağlamada önemli işler göreceğine inandığım Kayseri Ticaret Odamızın Arabuluculuk Tahkim Merkezi’nin faaliyetlerini önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Koruyucu hukuki yardım diyebileceğimiz danışmanlık uygulamaları açısından sanayi ve ticaret odaları gibi çatı kuruluşlarının mensuplarını bilgilendirici ve yönlendirici faaliyetlere ağırlık vermelerinde fayda olacağını düşünüyorum. Bu vesileyle bu merkezi ve farkındalık oluşturmak amacıyla programı düzenleyenlere teşekkür ediyorum. Eğitimlerini tamamlayan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Hakemlik görevlerinin öneminin farkında olarak tarafsızlıkla, güven veren bir anlayışla tarafların hak ve hukukuna riayet ederek görevlerini ifa etmelerini temenni ediyorum. Uzun yıllardan beri gelişmiş ülkelerde uygulanan alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından olan arabuluculuk bir süreden beri ülkemizde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Uyuşmazlığın daha kısa sürede, daha az masrafla her iki tarafın tatminini sağlayarak yargıya taşınmadan çözümlenmesi tarafların uzun sürebilecek yargılama süreçleriyle yıpranmasını engelleyeceği gibi mahkemelerin de iş yükünü azaltarak daha etkin ve verimli çalışmasına da hizmet edecektir. Hepimizin bildiği üzere arabuluculuk dosthane bir çözüm yolu olup ilişkilerin kötüye gitmesini engeller ve bozulmuş ilişkilerin düzelmesini sağlar. Öte yandan yargılamalar sonucunda verilen kararlar mevzuata uygun olmasına rağmen bazen bir tarafı bazen her iki tarafı memnun etmediğini, kararın icrasında da bir kısım problemlerle karşılaşıldığını da biliyoruz. Arabuluculuk yoluyla varılan anlaşma taraflar arasında helalleşmeyi temin etmesi itibariyle toplumsal barışa da önemli ölçüde hizmet edecektir" diye konuştu.

ÖZTATAR : 2 milyon 170 bin 873 dosyadan 1 milyon 379 bin 270 dosya arabuluculukla çözüldü

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ise törende yaptığı konuşmada iş dünyası için bir saniyenin bile önemli olduğunu ifade etti.

Türkiye'de arabuluculuk konusunda daha kaliteli hizmet vermek için arabuluculuğun kurumsallaşmasına doğru yol alındığını belirten Öztatar, bu kapsamda Türkiye'de 350'ye yakın özel arabuluculuk merkezi kurulduğunu kaydetti.

Öztatar, arabuluculuk konusunda uzmanlaşmaya önem verdiklerini, Arabuluculuk Daire Başkanlığının bu çerçevede eğitimlere başladığını, iş dünyası ve ticaret hayatı için çeşitli alanlarda piyasayı bilen uzmanlar yetiştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Türkiye'de 2013 yılında ilk arabuluculuk sürecinin başladığını, ilk yılda sadece 4 arabuluculuk yapıldığını, yıllar içinde bu sayının arttığını ifade eden Öztatar, "Bugün itibarıyla 2 milyon 170 bin 873 dosya arabuluculuğa tevdi etmiş durumda. Bunun 1 milyon 379 bin 270'inde anlaşma sağlandı. Aslında toplumumuz anlaşmaya, uzlaşmaya çok müsait bir toplum. Yeter ki onların bir arabulucu huzurunda anlaşmaları sağlansın. Asıl amacımız toplum ve iş dünyası tarafından bilinmesiydi. Şu an haftalık 5-7 bin arasında, haftalık 30 bin ihtiyari arabuluculuk yapılıyor. Toplum, bunun faydalarını yavaş yavaş görmeye başladı ve ilgi arttı." diye konuştu.

Konuşmaların ardından 125 hakeme ruhsatnameleri verildi.

Törenin ardından TOBB Uyum Genel Müdürü Onur Yüksel Moderatörlüğünde Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ve Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Umut İlhan Durmuşoğlu tarafından “Arabuluculukta Güncel Gelişmeler” Paneli gerçekleştirildi.