KTO'DA, "KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU" İLE İLGİLİ SEMİNER DÜZENLENDİ

15 Kasım 2019 , Cuma 13:47

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMO) iş birliği ile Odamız ev sahipliğinde “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" ile ilgili seminer düzenlendi.

Seminere, KTO Yönetim Kurulu Üyesi Latif Başkal, KSMMO Başkanı Ali Yedikaya, alanında uzman konuklar ile oda üyeleri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Üyesi Latif Başkal, Güvenlik deyince sadece can ve malın değil, kişisel bilgilerin de düşünülmesi gerektiğini ifade ederek; “Ülkemizde bankacılıktan belediyeciliğe neredeyse hayatımızın her alanında e dönüşüm başlamış durumda. Kişisel veriler kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, kamera görüntüleri, finans bilgileri gibi bilgileri içeren bu verilerin korunması önem arz etmektedir. Güvenlik kapsamında sadece can ve mal değil bilgi de yer almaktadır. Her gün çeşitli alanlarda binlerce kişinin bilgileri anında kaydedilerek aktarılabiliyor. Bu noktada “kişiniz özeli” dediğimiz alanın korunması görevi devlete düşüyor. Devlete düşen görevlerin yanı sıra çıkarılan kanunları uygulanması hususunda kişi, kurum ve kuruluşlarında konuya ehemmiyet vermesi, hassas davranması gerekmektedir.  Bugün ki seminerimizde, üyelerimizin sorumluluklarını öğrenmelerini ve bu bilinçle hareket etmelerini sağlamak amacıyla düzenlenmiş olup, programımızın verimli geçeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

KSMMO Başkanı Ali Yedikaya ise kişisel verilerin kurumların vazgeçilmez parçaları haline geldiğini söyleyerek; “Günümüzde bilgi ve veriler şirket ve kurumların vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Şirketlerin iş sürekliliği ve bilgi sağlayabilmeleri için gereken en önemli konu, bu verileri devamlı olarak koruyabilmesi ve saklayabilmesidir. Kişisel veri kimliği belirli veya gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgiyi kapsamaktadır. Kişisel veriler kurum ya da kişilerce anlık olarak işlenmektedir. Bu veriler değişik süreçlerde işlenmekte ve bu süreçler de daima farklılık göstermektedir. Kişisel verilerin korunması 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı kanunca resmiyet kazanmıştır. Bu kanunun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleriyle uyacakları usul ve esasları düzenlemektir. Bu seminer umarım hepimizin bilgileneceği bir seminer olur. Herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Açılış konuşmalarının ardından uzman konuşmacılar, kişisel verilerin korunması hakkında bilgiler vererek sunumlarını gerçekleştirdiler.