KTO'DA, E- DÖNÜŞÜM ANLATILDI

21 Kasım 2019 , Perşembe 11:27
Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) iş birliği ile Odamız ev sahipliğinde “E- Dönüşüm Zirvesi" düzenlendi.

Seminere, KTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Erol Sırıklı, KSMMMO Genel Sekreteri Baki Gümüşoluk ile alanında uzman konuklar ve oda üyeleri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Erol Sırıklı, Ülkemizde bankacılıktan belediyeciliğe neredeyse hayatın her alanında e-dönüşümün başlamış durumda olduğunu ifade ederek; “Bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanmayan kurum kuruluş kalmadı, artık her şey bir tıkla ulaşılabilir durumda. Öncesinde uzun sıralar beklediğimiz bankalarda, e bankacılık ile artık işlemlerimizi anında oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Aynı şekilde e devlet aracılığıyla yine birçok işimizi kolayla hallediyoruz. Biz de ticaret odası olarak dijital dönüşüp başlatarak kâğıt düzenini en aza indirmiş bulunmaktayız. Üyemize en iyi hizmeti, en hızlı en şeffaf şekilde sağlamak adına teknolojiye ayak uydurmak, çağı yakalamak zorundayız. Bilgi ve teknoloji çağının gereği olarak mali kayıtlar ve işlemlerin de aynı şekilde değişeme ayak uydurması gerekmektedir.  Zamandan ve maliyetten tasarruf edebilmek adına e dönüşüme geçilmesi elzemdir.” ifadelerini kullandı.

KSMMMO Genel Sekreteri Baki Gümüşoluk ise, "Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler kamu ve özel işletmeler tarafından yürütülen finansal süreçlerin kontrolü elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. Sağlıktan bürokrasiye, ticaretten iletişime kadar pek çok sektörde hızla yaşanan bu elektronikleşme sürecine e dönüşüm denmektedir. Elektronik dönüşüm olarak adlandırılan süreci, işletmelerin yürüttüğü ve neredeyse tüm sektörlerin sorunsuza yakın bir şekilde kullanmasını mümkün kılmıştır. Öyle ki günümüzde rekabet ortamında uygulama süreçlerinin kusursuzlaşması işletmeler için sadece bir artı olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Ömer Kara 'Yasal mevzuat değişiklikleri', Bilişim Uzmanı aynı zamanda KTO 9.(Bilişim) Meslek Komitesi Başkan Yardımcısı Yakup Özer de 'Dijital dönüşüm' konulu sunum yaparak, üyelerin sorularını cevapladılar.