KTO MAYIS AYI MECLİS TOPLANTISINA VALİ GÖKMEN ÇİÇEK KONUK OLDU

1 Haziran 2022 , Çarşamba 12:40
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Vali Gökmen Çiçek’in katılımıyla gerçekleştirildi.

GÜLSOY : ÜLKEMİZ BÜYÜK BİR ÜRETİM VE İHRACAT POTANSİYELİNE SAHİP

 

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Vali Gökmen Çiçek’in katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan KTO Başkanı Gülsoy, “Ülkemiz büyük bir üretim ve ihracat potansiyeline sahip. Güçlü sanayi altyapısıyla önemli bir üretim potansiyeli bulunan Türkiye’nin, küresel ekonominin yükselen tedarik merkezi olma yolunda daha hızlı adımlar atması gerektiğine inanıyoruz. Yakaladığımız fırsatı, kalıcı ve daimi hale getirmeliyiz.” dedi.


Kayseri Ticaret Odası (KTO) Mayıs ayı olağan meclis toplantısı Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan başkanlığında M. Rifat Hisarcıklıoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi.  Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in konuk olduğu toplantıya Başkan Ömer Gülsoy, Yüksek İstişare ile Yönetim Kurulu üyeleri, Meclis üyeleri ve Basın mensupları katıldı.


Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından görüşülen gündem maddeleri kabul edildi. Toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi.

Meclis toplantısında gündeme dair açıklamalarda ve Yönetim Kurulu’nun yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vermek için kürsüye gelen Başkan Gülsoy, konuşmasına Vali Çiçek’e meclis toplantısına katıldığı için teşekkür ederek başladı. Gülsoy, “Sayın Valim, kısa süre içerisinde azminiz ve çalışkanlığınızla göz doldurdunuz. Şehrimizin, ticaretimizin ve sanayimizin kalkınmasında bizlerle birlikte mücadele edeceğinize inancımız tamdır.” dedi.


Tarihte bu ay içerisinde önemli olaylara değinen Başkan Gülsoy, “Mayıs ayı Türk tarihi için dönüm noktası olan üç önemli olaya ev sahipliği yapıyor. Bunlar 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 27 Mayıs 1960 Darbesi ve 569 yıl önce 29 Mayıs 1453’te Büyük Sultan 2. Mehmet ve onun peygamberimizin övgüsüne mazhar olan ordusunun İstanbul’u fethetmesidir. ” diye konuştu.


Gülsoy, Irak'ın kuzeyinde mazisi şanla ve zaferlerle dolu Türk Silahları Kuvvetlerinin, bugün de milletin güvenliğini tehdit eden tehlikelere karşı azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.


Pandemi cephesindeki iyi gelişmelere rağmen dünya ekonomisinde yeni tehditlerin ortaya çıktığına vurgu yapan Gülsoy, küresel ekonomik krizin etkisinden henüz kurtulamamışken Rusya-Ukrayna savaşının pandeminin etkisiyle tüm dünyada bozulan dengeleri bir kez daha bozduğunu aktardı.


Rusya – Ukrayna Savaşı’nın üzerinden 2,5 ay geçmesine rağmen, ufukta henüz savaşın biteceğine dair bir emarenin göründüğü belirten Gülsoy, “Bir yanda Rusya-Ukrayna çatışmaları, diğer yanda Çin’de hâlâ devam eden salgın karantinaları… Bir tarafta da ABD ve Avrupa’da baş gösteren enflasyon ve resesyon kaygıları… Yani dışarısı oldukça karışık, bizde ülke olarak kayıtsız kalmamalıyız, tedbirleri de şimdiden almalıyız.” İfadelerini kullandı.

Dünyanın ekonomik, politik ve askeri olarak merkezinde Türkiye'nin bulunduğunu anlatan Gülsoy, "Özellikle enerji ve emtia fiyatlarındaki artışla inşaattan üretime, hizmetten tarıma kadar tüm sektörlerde fiyat baskısı ile karşı karşıyayız. Pandemiyle birlikte küresel tedarik zincirlerinde ortaya çıkan tıkanıklığın Türkiye'nin dünya ekonomisindeki vazgeçilmez önemini bir kez daha ortaya çıkardı. Çin'in sıklıkla kapanması ve lojistik maliyetlerindeki yüksek artışlar, Türkiye'nin batılı üreticiler için alternatif tedarik merkezi olma potansiyelini güçlendirdi. ABD başta olmak üzere uzak pazarlara yönelik ihracatta sağladığımız yüksek oranlı artışlarda, Çin'e alternatif tedarik avantajlarımızın önemli payı bulunuyor. Bu yılın ilk 4 ayının ortalama ihracat rakamlarına baktığımızda, Türkiye'nin yıl sonunda 250 milyar dolarlık ihracat hedefini rahatlıkla aşacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.


Gülsoy, büyük bir üretim ve ihracat potansiyeline sahip olan Türkiye'nin, küresel ekonominin yükselen tedarik merkezi olma yolunda daha hızlı adımlar atması gerektiğine inandıklarını belirtti.


Konuşmasında Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi vurgusu yapan Gülsoy, “Ülkemizin başta enerji olmak üzere birçok alanda tedarik kanallarının çeşitlendirilerek tedarik zinciri güvenliğinin güçlendirilmesi, yerli ve temiz enerji kaynaklarına dayalı üretimin desteklenmesi ve enerji verimliliğinin artırılması kritik önem taşıyor. Ayrıca çok daha güçlü tarımsal politikalar ve üretim stratejileri oluşturulmalı.” diye konuştu.


Yüksek enflasyonun bütün dünyanın sorunu olduğuna değinen Gülsoy, pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı, Çin'de son dönemde yaşanan kapanmaların enflasyonun artışında etkili olduğunu dile getirdi.


IMF'nin dünyanın 2022 ve 2023 büyüme oranlarını aşağı doğru çektiğini vurgulayan Gülsoy, "İş dünyası olarak beklentimiz halihazırda devam eden savaşın bir an önce sona erdirilmesi. Bu konuda Türkiye'nin ve Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü diplomatik çabaları uluslararası düzeydeki yüksek düzeyli girişimleri takip ediyor ve takdir ediyoruz. Dünya ekonomisinin küreselleşmeyle sağladığı geniş entegrasyon ancak barış ortamının varlığı ve gelişimiyle sürdürülebilir. Enflasyon ile mücadele bizlerin çaba göstermesi devlet kurumları, reel ve finans sektörü el ele vererek mücadele etmesi gerekiyor. Şimdiye kadar yaşadığımız sorunların nasıl üstesinden geldiysek bunun da inşallah üstesinden geliriz." ifadelerini kullandı.


Meclis Toplantısına konuk olan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ise 13 gündür Kayseri’nin sokaklarını dolaşıp Kayseri’yi bir an önce tanıyıp işe koyulmak için mücadele ettiğini ifade ederek, “Sabahın erken saatlerinde başladığım mesaiyi geç saatlere kadar sürdürerek bu şehri tam olarak içimde hissetmeye çalışıyorum. Gördüğüm o ki işimiz çok zor. Çünkü öyle 10 günde 20 günde kolay kazanılacak bir şehir değil ama biz mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.


“KAYSERİLİLERİN EVLADI OLMAYA GELDİM” 


Kayseri’ye Valilik yapmaya gelmediğini, Kayserililerin evladı olmaya geldiğini ifade eden Vali Çiçek, “Gece gündüz alanlarda, sokaklarda vatandaşlarımızla olmaya çalışıyorum. Özellikle iş insanlarımızla sadece toplantılarımızda değil her ortamda bir araya gelmeye çalışacağım. Ben sadece devlet işleri ile değil sizlerin özel işlerini de kendi işim olarak görüyorum. Çünkü Kayseri’yi ilgilendiren her şey beni de ilgilendiriyor. Şu alan benim görev alanım diye bir şey diyemem. Bürokraside tıkandığınız bir konu varsa mutlaka onu kendi görev alanım olarak kabul edeceğim. Sizlerle mücadele edilecek nere varsa oraya gelmeyi kendime bir borç biliyorum.” diye konuştu.


VALİ ÇİÇEK : KAYSERİLİNİN SÖZÜ SENETTİR

 

 Vali Çiçek Kayseri’nin Türkiye’de sempati ile bakılan bir il olduğunu ifade ederek, “Kayserilinin sözünün senet olduğunu herkes bilir. Bu şehrin farklı bir manevi atmosferi var. Bunun sebebini çok rahat söyleyebilirim. Bunu sebebi yerin altında yatan alimlerimiz, evliyalarımız. Bu şehre hizmet etmek benim taşıyabileceğim en büyük onurlardan birisi olacak.” dedi.


 “KAYSERİ ÜLKEMİZİN LOKOMOTİF ŞEHİRLERİNDEN BİRİ”

 

 Kayseri’nin Ülkemizin lokomotif şehirlerinden birisi olduğunu ifade eden Vali Çiçek, “Kayseri’ye ilk atandığımı duyduğumda tedirgin olmadım desem yalan olur. Çünkü Kayseri memleketin lokomatif şehri. Bu şehir katma değere üreten bir şehir.” diye konuştu.


Yapılan konuşmaların ardından Başkan Gülsoy ile Meclis Başkanı Cengiz Aslan tarafından Vali Gökmen Çiçek’e Türk Bayrağı desenli plaket ile Kültepe’de çıkan yazılı senetlerin replikası hediye edildi.


Vali Gökmen Çiçek meclis toplantısı sonrası Çanakkale Ruhu Fotoğraf sergisini gezerek meclis üyeleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.


Çiçek, Kayseri'nin önemli sanayi kentlerinden olduğunu, iş adamlarının bir sözünün "senet" yerine geçtiğini de sözlerine ekledi.