KTO MART AYI MECLİS TOPLANTISINA BŞB BAŞKANI BÜYÜKKILIÇ KONUK OLDU

1 Nisan 2021 , Perşembe 09:00
Kayseri Ticaret Odası (KTO), Mart ayı olağan meclis toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı konuk ederek yüz yüze gerçekleştirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle Temmuz ayından bu yana meclis toplantılarını çevrimiçi olarak yapan Kayseri Ticaret Odası (KTO), Mart ayı olağan meclis toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ı konuk ederek yüz yüze gerçekleştirdi. KTO Başkanı Gülsoy, ekonomideki son gelişmeleri değerlendirirken, Başkan Büyükkılıç’ta 2020 yılı yatırımlarını ve 2021 yılı projelerini anlattı.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında KTO konferans salonunda yapılan Meclis toplantısına; Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ve yönetimin yanısıra Genel Sekreter Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcıları Hamdi Elcuman, Serdar Öztürk, Bayar Özsoy, KCETAŞ Genel Müdürü Hidayet Atasoy, KASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir, KAYSERİGAZ  yöneticileri ile Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meslek Komite Başkanları ve basın mensupları katıldı.  

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Meclis toplantısına katılımlarından dolayı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a teşekkür ederek, gündemle ilgili açıklamalarda bulundu. Meclis toplantısında gündem maddeleri tek tek oylanarak karara bağlandı.

GÜLSOY : ESNAF VE TÜCCAR DOSTU BAŞKANIMIZIN KAPISI BİZE HER ZAMAN AÇIK 

Tamamlanan gündem maddelerinin ardından konuşma yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, meclisin onur konuğu olan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın toplum her kesimiyle barışık, esnaf ve tüccar dostu olduğunu belirterek,  “Sağ olsun Sayın Başkanımız odalarımızdan gelen her makul talebi, yaptığımız ve yapacağımız projelere destek veriyor, geri çevirmiyor. Kapısı bize her zaman açık. Bizde şehrimize yapacağı her hizmette O’nun yanında dimdik duruyoruz, bundan sonrada durmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Gülsoy, 1 yılı aşkın süredir devam eden koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimizi belirterek, “Maalesef virüs yayılmaya devam ediyor. Şehrimizde de durum hiç açıcı değil, Kimse basit kurallara uymuyor. Fakat herkes kurullara uyulmamasından şikayetçi” diye konuştu.

“EKONOMİ REFORM PAKETİ TÜRKİYE’YE YENİ BİR İVME VE VİZYON KAZANDIRACAK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan “Ekonomi Reform Paketi” konusunda Başkan Gülsoy, “Özünde bizim de her zaman vurgu yaptığımız yatırım, üretim, istihdam ve ihracat paketin sacayaklarını oluşturuyor. Temelinde büyümü amacı bulunuyor. Kamudan özel sektöre, sanayici, ihracatçı ve esnaflarımıza kadar kapsamlı olarak hazırlanmış. Açıklanan Ekonomi Reform Paketi’nin Türkiye’ye yeni bir ivme ve vizyon kazandıracağına inanıyoruz. Ekonomi reformlarının iş dünyası için önemli olduğunu görüyoruz. Reform paketi, Türkiye’nin rekabetçiliği ve ekonomik dinamizmi açısından büyük önem taşıyor. Hayırlı olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

“DÖVİZ VE ENFLASYON AYAĞINI TOPAL ETMEDEN FAİZLERİ DÜŞÜRMEMİZ LAZIM”

Döviz, faiz ve enflasyonun ekonomik göstergeleri dengede tutan üç temel kriterden biri olduğunu ifade eden Başkan Ömer Gülsoy, “Yüksek faizle hiçbir yere varamayız. Bu kadar yüksek faizle iş dünyası olarak nasıl yatırım ve üretim yapacağız. İstihdam nasıl artacağız. Finansa ihtiyaç duyan  bir müteşebbis veya üyemiz  finans maliyeti bu kadar yüksekken nasıl rekabet edebilecek. Bırakın rekabeti, nasıl ayakta kalacak? Döviz ve enflasyon ayağını topal etmeden faizleri düşürmemiz lazım. Enflasyonumuz da yüksek. Hükümet yetkilileri ve Merkez Bankası yıl sonunda enflasyonun tek haneli rakama inmesini planlıyor. İnşallah bu hedef şaşmaz. Güven ve istikrar çok önemli. Merkez Bankası Başkanı değişikliğinin ardından piyasalarda yaşanan gelişmelerinin de biran önce stabil hale gelmesini umut ediyoruz. Güven ve istikrar sağlanarak piyasalara umut verici girişimlerde bulunulmalıdır. “ ifadelerini kullandı.

İş dünyası olarak üretimi destekleyici politikaların mutlaka desteklenmesini beklediklerini ifade eden Gülsoy, “Özellikle elektrik ve doğalgaza gelen zamların maliyetleri ciddi manada artırdığını ve rekabet şansımızı zora soktuğunu belirtmek isterim.” diye konuştu.

“GÜLSOY: KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILMALI AKSİ HALDE İŞTEN ÇIKARMALAR ARTAR!”

Başkan Ömer Gülsoy konuşmasında hükümete de seslenerek kısa çalışma ödeneğinin uzatılması gerektiğini söyledi. Gülsoy: "31 Mart'ta Kısa Çalışma ödeneği bitiyor. Teşvik ve istihdam artırıcı desteklerin pandemi son buluncaya kadar devam etmesi fayda sağlayacaktır. İstihdamın korunmasında kritik öneme sahip Kısa Çalışma ödeneği kesilirse işten çıkarmalar da artar" dedi.

“DİJİTAL DEĞİŞİME, AR-GE’YE, İNOVASYONA, MARKALAŞMAYA DAHA FAZLA BÜTÇE VE ZAMAN AYIRALIM”

E-ticaretin önemine vurgu yapan Başkan Gülsoy, “İşletmelerinizi, ürünlerinizi dijital değişime dönüşüme hazır hale getirin. Dijital değişime kulak tıkarsanız ayakta kalmanız mümkün değil. Artık e-ticaret üzerinden alınıp-satılmayan hiçbir şey kalmadı. E- ticaret geleneksel ticaretten neredeyse 4 kat daha fazla büyümüş durumda. Eskiden e-ticaretin genel ticaretin içindeki oranı yüzde 8 idi. Şimdilerdeyse bu oran yüzde 14’e ulaştı ve daha da büyümeye devam ediyor. Dünyaya baktığımızda da hızla büyüyen şirketlerin tamamı e-ticaret yolunu seçiyor. Lütfen  dijital değişime, AR-GE’ye, inovasyona, markalaşmaya daha fazla bütçe ve zaman ayıralım.” Tavsiyesinde bulundu.

“ULAŞIM OLMADAN TİCARET OLMAZ”

Her Meclis toplantısında olduğu gibi şehrin sorunlarına dikkat çeken Başkan Gülsoy, Kayseri’nin ticaret ve sanayideki önemini sürdürmesi, turizmden de hak ettiği payı alabilmesi için mutlaka rahat ulaşılabilen bir şehir olması gerektiğini belirterek, “Artık slogan haline getirdiğimiz ‘Ulaşım olmadan ticaret olmaz’ sözüyle Yüksek Hızlı Tren, Otoban, Lojistik Merkez yatırımlarının biran önce başlamasını umut ediyoruz” dedi.

Konuşmasında Oda faaliyetlerine de yer veren Başkan Gülsoy, ay içerisinde gerçekleştirilen eğitim programlarına ve seminerlere katılımın yüksek olmasından dolayı memnun olduğunu söyleyerek çalışmalarının ve gayretlerinin üyelerine, şehir ve ülke adına olduğunu vurguladı.

Mart ayı Olağan Meclis Toplantısı konuğu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç da “Şehrimizi geleceğe taşımak amacıyla gerçekleştirilecek her çalışmada kurum ve kuruluşlarımızla el ele vererek, istişare ederek daha iyi noktaya getirmemiz doğru olanıdır.” diye konuştu.

BÜYÜKKILIÇ : BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ ANLAYIŞINI HAKİM KILAN KTO’NUN HER DAİM YANINDAYIZ

Başkan Büyükkılıç ayrıca, “Birlikte Güçlüyüz” anlayışını hakim kılarak üretim ve istihdam odaklı çalışmalar yürüten ve şehrimizin tüm konularına duyarlı yaklaşım sergileyen Ticaret Odası Meclisi, Yönetimi ve üyelerine şehrim adına teşekkür ediyor, her daim yanlarında olduklarımızı bir kez daha belirtmek istiyorum." İfadelerini kullandı.

Büyükkılıç, mecliste Büyükşehir Belediyesi olarak Kayseri’de 2020 yılında yatırımlarını değerlendirip,  2021 yılının projeleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

KASKİ’DEN “SU” SUNUMU 

Toplantıda, KASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir'in tamamlanan ve devam eden çalışmalar hakkında meclis üyelerine sunum eşliğinde bilgiler verdi.

Konuşmaların ardından Başkan Büyükkılıç, meclis üyelerinin sorularını cevaplayarak, taleplerini dinledi.