KTO Haziran Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

26 Haziran 2019 , Çarşamba 17:14
Başkan Gülsoy: "Zaman daha çok çalışma, daha çok üretme, daha çok yatırım yapma, daha fazla istihdam ve ihracat yapma zamanı. Yine zaman, Kayserili büyüklerimizin bize telkin ettiği gibi ‘yakınma değil, yekinme’ zamanı."

Kayseri Ticaret Odası (KTO), 2019 yılı Haziran ayı olağan Meclis toplantısını yaptı.

 KTO konferans salonunda yapılan Meclis toplantısının bu ay ki konuğu Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa oldu.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ile Meslek Komite Başkanları ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

Oda konferans salonunda düzenlenen toplantı,  saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, tamamlanan seçimlere değinerek önümüzdeki süreç içerisinde önceliğin kalkınma üretim ve ihracat olması gerektiğini vurguladı.

 Görüşülen gündem maddelerinin oy birliğiyle kabul edildiği toplantıda, ay içerisinde yapılan faaliyetlere de yer verildi.

Toplantıda gündeme ilişkin konuşma yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy; “Artık gündemimiz ekonomi olmalıdır" dedi.

Türk milletinin olarak seçimden ifade eden Başkan Gülsoy, zamanın çok hızlı ilerlediğini ve zaman yönetiminin insan, para ve mekan yönetiminden daha önemli olduğunu vurgulayarak, “Bundan tam bir yıl önce, yani 24 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi yapıldı. Yani genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üzerinden tam bir yıl geçmiş. İstanbul hariç, 80 vilayetimiz ve binden fazla ilçe ve beldelerde yerel seçim yapılalı 3 ay olmuş ve önceki gün İstanbul seçimleri de sonuçlandı. Milli irade bugün bir kez daha tecelli etmiştir. Sonuçların İstanbul için ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, seçimi kazanan başkanı tebrik ediyorum. İstanbul için, ülkemiz için hayırlı görevler yapmasını temenni ediyorum. Daha önceki meclis toplantılarımızda da defalarca ifade ettiğim gibi son 5 yılda 8 defa sandık başına gittik. İki yerel seçim, üç genel seçim, iki cumhurbaşkanlığı seçimi,bir referandum yaşadık son beş yılda. Bir de alçak darbe girişimi. Gerçekten hepimiz, 82 milyon seçimden yorulduk. İstanbul’da tekrarlanan seçimlerde sadece bir şehirde ‘seçimin yenilenmesi gibi’ olmadı. Adeta bizde İstanbul seçimlerini şehirlerimizde yaşadık. Şükür o seçimde kazasız belasız bitti. Hani derler ya, canımıza ‘tak etti’ diye. En az 4 yıl, yani 2023 yılına kadar seçim, sandık istemiyoruz.  Sonraki milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimi Cumhuriyetin 100. yılında yapılacak. Önümüzde 3.5 - 4 yıllık bir zaman kaldı. Sözlerimin başında ifade etmeye çalıştığım gibi, bu  zamanı iyi yönetenler,  iyi  kullananlar, siyaset de de, kamu yönetiminde de, iş hayatında da özel hayatında da başarılı olur. Aksi takdirde hangi işi yaparsak yapalım, zamanı iyi yönetemezsek, tavşan yamaca geçer ve o saatten sonra yapacağımız hiçbir hamlenin de anlamı olmaz. Her seçimden sonra söylediğimiz gibi, artık İstanbul seçimlerini de unutup hepimiz geçimimize, işimize bakmalıyız. Hepimizin çok işi var. Zaman daha çok çalışma, daha çok üretme, daha çok yatırım yapma, daha fazla istihdam ve ihracat yapma zamanı. Yine zaman, Kayserili büyüklerimizin bize telkin ettiği gibi ‘yakınma değil, yekinme’ zamanı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hepimiz ‘yekineceğiz’ ve devletimizin bekası, milletimizin refahı için üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Çocuklarımız için, geleceğimiz için bunu yapmak, daha çok çalışmak zorundayız. Özetle, bundan sonra ‘seçim’ değil, ‘geçim’ sözcüğünü daha çok duymak istiyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında ihracat verilerine de değinen Başkan Gülsoy; “Şehrimizin mayıs ayı sonu itibariyle, yani ilk 5 aylık ihracat rakamlarına baktığımız zaman, önceki yılın aynı dönemine oranla ihracatta yüzde 11.86’lık bir artış görülüyor. Geçtiğimiz yılın ilk 5 ayında ihracat rakamı 774 milyon 317 bin Dolar iken, bu yılın aynı döneminde ise bu rakam, 865 milyon bin 896 bin dolara ulaşmış. Serbest Bölge kaynaklı ihracat verilerini de buna eklediğimiz de, ilk beş ayda ihracatımız bir milyar dolar seviyesini yakalamış gözüküyor. Türkiye genelinde aynı dönemde ihracattaki artış % 4.6 iken, Kayseri bu oranı adeta üçe katlamış bulunuyor. Ülkemizde aynı dönemde ithalat, yaklaşık yüzde 15 oranında azalmış, bu oran Kayseri’de ise % 25’leri geçmiş durumda. Daha önce de defalarca ifade ettiğim gibi Kayseri, dış ticaret fazlası veren, yani ihracatı, ithalatından çok olan bir şehrimiz. Kayseri’de ihracatta en fazla artışın demir ve demir dışı metaller , mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, Makine ve Aksamları ve elektrik elektronik sektörlerinde yaşandığını hatırlatalım. İhracatımızın en fazla gerilediği sektör ise, maalesef şehrimiz ekonomisinde önemli bir yer tutan madencilik. İhracat noktasında  gayret gösteren tüm işletmelerimizi tebrik ederken, yeri gelmişken özellikle 14  firmamızı ayrıca kutlamak istiyorum. Geçtiğimiz hafta içerisinde  ‘Türkiye’nin  İlk 1000 İhracatçısı 2018’ sıralaması açıklandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldığı programda, ihracat yapan işletmeler  ödüllendirildi. Ülkemizin toplam ihracatının % 61’ini gerçekleştiren bu işletmeler arasında Kayseri’den de 14 firmamız var. Bu firmalarımızı çalışanlarını, yöneticilerini ve sahiplerini özellikle kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

Geçtiğimiz günlerde iş dünyası adına yaşanan gelişmelere de değinerek ‘Ekonomi Değer Kredi Paketi’nin ütün işletmelere   ciddi manada finans desteği sağlayacağını, paketin beklenen olumlu etkiyi yaratması için enflasyonda hızla düşüş yaşanmasını umduklarını ifade etti. Ayrıca ay içerisinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) tarafından kredi kartı taksit sınırlarında yapılan düzenleme için de Oda olarak bu konuyu çeşitli platformlarda dile getirdiklerini hatta 2018 yılı sonunda KTO ev sahipliğinde gerçekleşen reel sektör ve finans sektörünün buluşmasında gündeme getirilen konulardan birinin de kredi kartı taksit sayıları olduğunu hatırlatarak, alınan kararın Üretici ve tüketici adına sevindirici bir haber niteliği taşıdığını söyledi.  

Başkan Gülsoy, Önceki Meclis toplantılarında olduğu gibi yine ay içerisinde oda olarak yapılan faaliyetlerden bahsederek yapılan her bir ziyaretin, seminer ve toplantının oda üyelerinin menfaatinin gözetilerek yapıldığını belirtti.

Haziran ayı Meclis toplantısının konuğunun uzmanlık alanının turizm olduğunu hatırlatan Bakan Gülsoy, Kayserinin turizmden hak ettiği payı henüz alamadığının altını çizerek; “Kayseri, gerçekten tarihi ve doğal güzellikleri, misafirperverliği, mutfak kültürü ile ciddi bir turizm potansiyeline sahip. Erciyes ve Kapadokya gibi sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da tanıdığı iki önemli değerimiz var. Kayserililer bundan sonra turizme yönelik çalışmalarını daha da artırmalıdır. Sayın Rektörümüz turizm hocası; muhtemel ki bu alanda bizlere söyleyeceği olacaktır. Sayın Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız da şehrimizin turizmden daha fazla pay alması için bir dizi çalışmalar yapıyorlar. Ticaret Odası olarak bu çalışmalara her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz. İlkokulda okurken ‘bacasız sanayi’ diye bize öğrettikleri turizmden daha fazla pay alma adına çaba içerisinde olmalıyız. Bir hazine üzerinde oturduğumuzun bilincinde olarak Turizm Kültürünün yerleşmesinde üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu doğrultuda 16 Temmuzda İngilizce eğitimlerine başlıyoruz. Katılımcılar şimdiden başarılar diliyor, eğitimlerimizin şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca hafta sonu Kayseri Valiliğimizin, belediyemizin katkılarıyla şehrimizde gerçekleşecek Sağlık turizmi çalıştayında Kayseri Ticaret Odası olarak yer alacağımızı belirtmek isterim. Kayseri’nin turizmden hak ettiği payı alması için elimizden geleni yapacağız. Değerli akademisyenlerin, bakanlık yetkililerinin, büyükelçilerin de teşrifleriyle gerçekleşecek bu çalıştayın şimdiden şehrime hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

Kayseri üniversitesinin çalışmalarını yakından takip ettiklerini, Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ve ekibinin çalışmalarının başarılarının devamını dilediklerini söyleyen Başkan Gülsoy, konuşmasının sonunda Kayseri için marka değeri taşıyan Kayserispor’a da destek için hazır olduklarını ifade etti.


Başkan Gülsoy’un konuşmasının ardından Meclis toplantısının konuğu olan Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da, Kayseri Üniversitesini çok daha iyi yerlere getireceklerini, Kayseri’nin bunu hak ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Arslan Haziran ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.