KTO 'DA "SİBER GÜVENLİK" ANLATILDI

8 Kasım 2019 , Cuma 15:07

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) işbirliğinde, KTO ev sahipliğinde "Siber Güvenlikte Farkındalık" konulu konferans gerçekleştirildi.

KTO Konferans Salonu'nda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Gülsoy, her gün yeni bir iletişim olanağı ve bilgi teknolojisinin insan hayatına girmeye başlamasıyla, bilişim teknolojilerinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini ve sağladığı avantajların yanında yeni riskleri de beraberinde getirdiğini aktararak tehditlerin başında gelen siber saldırılara yönelik alınacak önlemlere dikkat çekti.

Başkan Gülsoy konuşmasında şunlara yer verdi:

"Endüstri 4.0’ı konuştuğumuz, yazılım, kodlama ve robotik alanlarında sürekli gelişen işletmelere tanık olduğumuz bu süreçte olası risklere karşılık oluşturulacak önlemler de büyük önem taşımaktadır. Bilgilerin dijital ortamda saklandığı günümüzde, devlete ve vatandaşa ciddi zararlar veren siber saldırı tehlikesiyle karşı karşıya kalıyoruz. Büyük çoğunluğu finansal, kişisel bilgileri hedef alan bu saldırılar bireyi ve kurumları olumsuz etkilemektedir. Siber güvenliğin sağlanması ve siber tehditlerle mücadele; bireysel, kurumsal ve ülke olarak herkesin görevi olmaya başlamıştır. Günümüzde yaygın hale gelen elektronik ticaret konusunda haksız rekabete yol açacak siber saldırıların önlenmesi amacıyla her kesimin duyarlı olması gerekmektedir. Dünyada siber güvenlik zafiyetleri sonucunda dünya ekonomisi her yıl ciddi zarara uğruyor, dolaysıyla bu tehdidin bertaraf edilmesi adına bireysel ulusal ve bölgesel siber güvenlik politikalarının geliştirilmesi elzemdir Siber saldırı ve tehditlere karşı hem teknik hem yasal boyutta düzenlemelere ve daha fazlasına ihtiyaç bulunmaktadır. Rekabeti yok etmeye ve ulusal ekonomiye zarar vermeye yönelik siber saldırılar karşısında güvenliğin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu noktada Kayseri Ticaret Odası olarak bize düşen sorumlulukla hareket etmekteyiz"

Başkan Gülsoy'un konuşmasının ardından Erciyes Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ceylan Bozoğullarından, Bilgi Güvenliği Uzmanı Mehmet Demir, Kayseri Şehir Hastanesi Bilgi İşlem Yöneticisi Yardımcısı Cengiz Özdemir, Bilgi Güvenliği Uzmanı Ve Yirmi Yedi Bin Bir Baş Denetmeni Hüseyin Ünal tarafından, Bireyler Ve Kurumlar İçin Siber Güvenlik, Hackerların Bakış Açısı, Şirketlerde Sistem Ve Bilgi Güvenliği, Siber Güvenlik Ve Mahremiyet konularında bilgiler verildi.