KTO 2020 YILI İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

29 Ocak 2020 , Çarşamba 12:27
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Ocak ayı olağan Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımı ile gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Elazığ ve Malatya'da yaşanan deprem felaketine dikkat çekti.

Tüm şehitlerin anısına yapılan saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı sonrasında gündemde yer alan maddeler sırasıyla oylandı. Ocak ayı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu'nun da okunduğu toplantı da Meclis üyelerinin görüş ve önerilerine de yer verildi.

Toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, konuşmasının başlangıcında deprem felaketine değinerek,  çıkarılması gereken dersler, alınması gereken önlemler olduğunu aktardı. 

Yaşanan felaket sonrası Türk Milletine yakışır şekilde herkesin seferber olduğunu vurgulayan Başkan Gülsoy, Kayseri Ticaret Odası olarak, TOBB öncülüğünde Kayseri Sanayi Odası ve Kayseri Ticaret Borsası üyelerinin de desteği ile hazırlanan yardım tırlarının  ihtiyaç bölgesine ulaştırıldığını söyleyerek, Oda üyelerinin bu konuda gösterdikleri hassasiyet için kendilerine teşekkür ettiklerini belirtti. 

2020 yılından umutlu olduklarını ifade eden Başkan Gülsoy, "Her zaman belirttiğim gibi, ustalarımızın sözünden hareketle yakınmadan yekinmeye devam edeceğiz. Ne yapıyorsak en iyisini yaparak ve geleceğe güvenle bakarak, inşallah dayanışma içerisinde zorlukların tamamının üstesinden geleceğiz" dedi.

Kayseri’nin en büyük meslek örgütü olarak, yönetim kurulu ile birlikte şeffaf, tasarrufu ön planda tutan, yenilikçi bir yönetim anlayış uyguladıklarını ifade eden Başkan Gülsoy; " Başta şahsım olmak üzere, tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımın kapısı her üyemize açık. Bunu geçtiğimiz yıl uygulamalarımızda gösterdik. Bu yıl da meslek komitesi toplantıları başta olmak üzere, üyelerimizden gelen telkin ve teklifleri asla göz ardı etmeyeceğiz. Üyelerimizden gelen bir talep bizim çözeceğimiz bir konu ise derhal müdahil olup gereğini yapıyoruz, yok o talep yerel yönetimler, diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile ilgili ise intikal ettirip takipçisi oluyoruz. Kayseri Ticaret Odası olarak, TOBB’a bağlı, şehrimizdeki meslek örgütleri başta olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile uyumlu ve yakın bir ilişki içerisindeyiz. Burada şüphesiz en temel hedefimiz, hem Odamızın en iyi şekilde temsili, hem de üyelerimizin taleplerinin takibidir" diye konuştu.

Dünya çok hızlı değişim ve dönüşüm içerisinde olduğunu söyleyen Başkan Gülsoy, teknolojik değişimlere karşıda mutlaka açık olunmasını, bunun için geleneksel ticaretin temel değerlerini muhafaza etmekle birlikte dijitalleşmeye, -e ticarete, tasarıma,    AR-GE’ ye, inovasyona  önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Başkan Gülsoy, Kişi başı gelir, ihracat ve turizm gelirlerinin artmasıyla olacağının altını çizerek, Oda olarak Kayseri’nin her sorununa parmak basacaklarının, turizmden hak edilen payı alabilmek için devlet, idareciler ve yerel yöneticilerle birlikte canla başla çalışacaklarının altını çizerek; "Yüksek hızlı tren hattımızdan, hava alanının genişlemesine, otoban bağlantımızdan, lojistik köye kadar bu şehir halkının ne kadar haklı talebi varsa yılmadan, usanmadan her vesile ile bunu dillendirmeye ve çalışmaları takibe devam edeceğiz" dedi. 

Türkiye turizm yatırımcıları derneği ve TÜSİAD’ın iş birliği ile hazırlanan turizmde dönüşüm senaryoları raporundaki rakamları paylaşan Gülsoy, Kayseri'nin, yanı başında yer alan Kapadokya krallığının merkezi olmasına rağmen istenen oranda turist çekemediğini belirtti.

Kış turizmi yönünden oldukça yoğun bir dönem geçirildiğini aktaran Başkan Gülsoy, Erciyes A.Ş yetkililerinden alınan istatistiklere göre özellikle sömestr tatilinde Erciyes'de ve şehir merkezinde ki otellerde yer olmadığını, bunun da şehir ticareti açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. 

Erken seçim konusunda iş dünyasının tavrının net olduğunu, seçim değil geçim istediklerini hatırlatan Başkan Gülsoy, "Ülkemizin seçime değil, geçime ihtiyacı var. Başta siyasiler ve ülkemizi yönetenler olmak üzere hepimizin geçime odaklanmamız gerekiyor. Bunun için de Adalet reformu başta olmak üzere perakende yasası, iş kanununda çalışma barışını sağlayacak yasalar bir an önce çıkarılmalıdır.  TBMM’nin seçimi değil, bu ülkenin ihtiyacı olan temel kanunları bir an önce çıkartmaya odaklanması gerekir" diye konuştu. 

Üyelerden gelen talepleri her fırsatta yüksek sesle dile getirdiklerini belirten Gülsoy, mobilya ve yumurtada yapılan KDV indirimi için Hazine ve  Maliye Bakanı ile TOBB Başkanı'na bir kere daha teşekkür etiklerini söyledi. İş dünyasının 2020 yılına güzel haberlerle başladığını kaydeden Başkan Gülsoy faizlerdeki indirimlerden memnun olduklarını, fakat yatırımın önünün açılması için faizlerdeki düşüşün tek başına yeterli olmadığını bu konuda başka alanlarda da reformlar beklediklerini söyledi. Özel bankaların da aynı hassasiyetle yaklaşmaları gerektiğini vurgulayan Gülsoy, Özel Bankaların da kamu bankalarını takip ettiğini görüyoruz. Ama yeterli bulmuyoruz. Özel Bankaların da bu konuda kendilerine yakışanı yapmaları gerektiğine inanıyoruz. Hazine Bakanımızın  ‘Plaza değil, piyasa bankacılığı yapalım’ uyarısını dilerim özel banka yöneticileri duysun. Faizleri düşürür, güven ve istikrarın zeminini oluşturursak, sadece bankalardaki 200 milyar dolar üzerindeki döviz mevduat hesabı değil, yastık altındaki birikimlerde yatırıma yönelecektir" dedi. 

Her Meclis toplantısında olduğu gibi 2020 yılı ilk Meclis toplantısında da ihracat rakamlarına değinen Başkan Gülsoy, gerekli alt yapı sağlandığı taktirde Kayseri'nin 3 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağına inandıklarını söyledi. 

Yıl sonu ekonomik hedeflere ulaşabilmek için, küresel risklerin mutlaka masada tutulması ve buna göre anlık hamleler yapılması gerektiğini kaydeden Gülsoy, "İnşallah 2020’de geçtiğimiz yıl açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Programda belirtilen büyüme, enflasyon ve istihdam hedeflerini yakalarsak, bir sonraki yıl önümüz tümden açılır" diye konuştu.

Ülke gündeminin yanı sıra Kayseri'ye ilişkin önemli gelişmelerden de bahseden Gülsoy, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan "Gıdalarda Taklit ve Tağşiş Yapanlar" listesinde yer alan Kayserili firmalara seslenerek; " Bizim ecdadımız kendi yemediğini başkasına da satmaz, yedirmezdi Bu noktada ciddi bir kamuoyu baskısı oluşmaya başladı. Hükümetin ve Meclis’in bu baskı karşısında durabilmesi çok zor. Hapis cezaları dâhil, çok büyük para cezaları geliyor, TOBB da üyelerimizden bu noktada hata yapanlara karşı disiplin kurullarını çalıştırmamızı istiyor. Gereğini yapacağız. Hiç kimsenin Kayseri’nin adını kötüye çıkartmaya hakkı yok, Ticaret Odası olarak biz de bu işe karışan üyelerimiz varsa izin vermeyiz, gerekeni yaparız" dedi.

Teşviklerle ilgili mevzuatın mutlaka yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Gülsoy, Konuşmasının son kısmında ocak ayı önemli faaliyetlerine değinerek İMOB Fuarına katılan Kayserili firmaları ziyaret ettiklerini fuarda yer alan firmaların Kayseri'yi, Kayseri mobilya sektörünü en iyi şekilde temsil ettiğini belirterek, firmalara çalışmalarında başarılar diledi. Ayrıca 2019 yılı son günlerinde yapılan yerli otomobil lansmanına katıldıklarını, lansman sonrası Cumhurbaşkanı ve protokol mensuplarını Kayseri sofrasında konuk ettiklerini hatırlattı ve yerli otomobilin bir parçasının da Kayseri’de üretilmesi adına girişimlerimizi sürdürmeye devam edeceklerini belirterek konuşmasını tamamladı. 

Başkan Gülsoy'un konuşmasının ardından Meclis Başkanı Arslan Ocak ayı olağan Meclis toplantısını kapattı.