KTO 2019 YILI SON MECLİS TOPLANTISINI YAPTI

25 Aralık 2019 , Çarşamba 16:24

Kayseri Ticaret Odası (KTO), yılın son Meclis Toplantısını yaptı.

KTO M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya, KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri katılım sağladı

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan'ın başkanlığında gerçekleşen ve Odanın 2020 yılı tahmini bütçesinin oylamaya sunulduğu toplantıda, gündemdeki diğer maddeler de görüşülüp karara bağlandı.

Toplantıda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, 2019 yılını değerlendirerek iş dünyasının 2020 yılından beklentilerine değindi.

Konuşmasının başlangıcında Aralık ayında Kayseri için iki önemli gün olduğunu hatırlatan Başkan Gülsoy, 17 Aralık 2016 yılında çarşı iznine çıkarken hain terör örgütlerinin bombalı saldırısı sonrası şehadete uğurladığımız şehitlerimizi anarak ailelerine sabrı cemiller diledi. 

Ayrıca Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Heyet-i Temsiliye Reisi’ sıfatıyla şehrimize gelişinin 100. yılı olduğunu belirterek; "Kayserili dün nasıl ki milli mücadelede ve o zor günlerde Atatürk ve silah arkadaşlarına ‘yoldaşlık’ etmişse, malımız ve canımızla yanındayız diyerek devletimizin yanında olmuşsa bugün de, bundan sonra da her zor günde şehrimizin kadirşinas insanları, devletinin ve milletinin yanında olmaya devam edecektir" dedi.

2020 yılı için umutlu olduklarını ifade eden Başkan Gülsoy, "Bir yılı geride bırakıyoruz. Geride bıraktığımız yılın muhasebesini iyi yapmalıyız. 2020'yi nasıl iyi geçiririz sorusuna cevap aramalıyız.  Şahsen ben 2019’a kıyasla 2020’den daha umutluyum. Sık sık ‘zamanın yakınma değil, yekinme zamanı’ olduğunu söylüyorum. Elbette devler dünyasının ekonomik savaşları bitmiş değil. Yanı başımızda dış politika odaklı yaşanan, yüz yıl önce yarım kalan, bin yıllık hesaplaşma da önümüzdeki yıl bitecek gibi gözükmüyor. Biz tedbiri elden bırakmayacağız" diye konuştu.

2019 yılında açılan ve kapanan firma sayılarına değinen Başkan Gülsoy; " 2019 yılında açılan firma sayısı 1039 şirket kurulurken, 154 şirket kapandı. İnşallah önümüzdeki yıllarda çok daha iyi konuma gelmeyi ümit ediyoruz. Dedikodulara kulak asmadan var gücümüzle çalışmalı, üretmeli, yatırım yapmalıyız. Dünya çok hızlı değişiyor. Sık sık söylüyorum, artık ülkelerle birlikte şehirlerde birbirleriyle yarışıyorlar. Bu değişim ve dönüşüme karşı direnmemiz mümkün değil. Mutlaka işletmelerimizi arz-talep dengesi içerisinde değişime adapte etmeliyiz. AR-GE’ye, inovasyona, tasarıma, e-ticarete, dijitalleşmeye önem vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

2020 yılında da tıpkı 2019 yılında olduğu gibi Oda üyelerinin, şehrin ve bölgenin çözüm bekleyen sorunlarının takipçisi olacaklarını belirten Başkan Gülsoy, geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Berat Albayrak'ın katılımıyla gerçekleşen 'Kayseri İş Dünyası Buluşması'nda dile getirdiği konuları Meclise de aktardı.

Başkan Gülsoy: "

"Ülkemizde önemli stratejik endüstri yatırımlarının belli bölgelerde toplanmış olması Kayseri’nin ve benzer illerimizin gelişmişlikten yeteri kadar pay almamasına yol açmaktadır. Son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşvikleriyle yerli üretime büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda bir takım stratejik öneme sahip projeler hayata geçirilmeye başlamıştır. Yerli otomobil yatırımında, savunma sanayi yatırımlarında, yerli uçak ve helikopter üretiminde yedek parça üretimi gibi diğer stratejik yatırımlarda Kayseri olarak yer almak istiyoruz. İlk uçak fabrikasını barındıran ilimizin, daha sonra bu üretim yapısı savunma araçları ana bakımı ve tamirine dönüşmüşse de söz konusu üretim yapılarında geçmişten gelen tecrübe ve bilgi birikimine sahiptir. Ayrıca dünyadaki Otomotiv yatırımlarının yerlerini incelediğimizde birçoğunun Liman şehirlerinde olmayıp daha iç kesimlerde olduğunu görmekteyiz. Kayseri bulunduğu konum itibariyle çevresindeki 13 il ile direkt olarak 20'den fazla il ile endirekt olarak etkileşim halindedir. Bu nedenle bahsi geçen stratejik yatırımların fizibilite çalışmalarında şehrimizin de yer alması ve bu tür yatırımların Kayseri'ye kazandırılması halinde bölgemizin dolayısı ile ülke Kalkınma hamlesine katkıda bulunmuş olacağız. Ayrıca Marmara üretim havzası benzeri Orta Anadolu üretim Havzası oluşturmalıyız. Bildiğiniz gibi Marmara Bölgesi, ülkemizin ana deprem kuşağındadır. Tekirdağ, Çorlu gibi iller nüfus ve alan olarak tıkanmış durumdadır. Bize göre 2020 yılının en önemli konusu Türkiye’nin yeni bir üretim havzasına ihtiyaç olduğudur ki bu doğrultuda Orta Anadolu’da üretim havzası için harekete geçmeliyiz.  Kayseri'nin sahip olduğu Sanayi ve ticari altyapısı ile bu tür yatırımları hak ettiğimiz kanaatindeyiz" dedi.

Meclis üyelerinin sorularını da yanıtlayan Başkan Gülsoy konuşmasının son kısmında oda organ üyelerine teşekkür ederek; " Bir yıllık çalışmalarınızdan ve biraz önceki bütçe müzakerelerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Kayseri’nin en büyük meslek örgütü olan bu güzide kuruluşumuz, bize 19 bin üyemizin emaneti. Hepimiz emanete halel getirmeden görevimizi sürdürdük, sürdüreceğiz. Bu hassasiyetiniz dolayısıyla da ayrıca hepinize ve Oda çalışanlarımıza teşekkürü borç biliyorum. Bütçemiz Odamız üyelerine, şehrimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan'ın Aralık ayı Meclis toplantısını kapatmasının ardından Meclis üyeleri KTO tarafından verilen yemekte bir araya geldi.