KAYSERİ’DE SALGINDA 429 YENİ İŞ YERİ AÇILDI

24 Haziran 2020 , Çarşamba 14:06
KTO Başkanı Ömer Gülsoy, pandemi süresince Kayseri’de 117 şirketin kapandığını, 429 yeni iş yerinin açıldığını söyledi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Türkiye’de COVİD-19 vakasının ilk kez görüldüğü 11 Mart’tan bugüne kadar, Kayseri’de 117 şirket kapanırken, 429 yeni iş yerinin açıldığı söyledi.

KTO Başkanı Gülsoy, Türkiye’de ilk COVİD-19 vakasının görüldüğü günden bu yana üye firmalardan 6 bin 918 onaylı dış ticaret belgesi, 6 bin 816 Faaliyet Belgesi, 762 Ticaret Sicil Gazetesi Sureti, 54 iş makinası tescili ve 70 kapasite raporu için müracaat aldıklarını ifade etti.

Aynı dönemde 117 şirketin kapandığını ancak 429 yeni şirketinde kurulduğunu belirten Gülsoy, “11 Mart ile 19 Haziran tarihleri arasında 117 şirketimiz kapandı ancak 429 şirket ve ticari işletme kuruldu. Yabancı ortaklı kurulan 2 yeni şirketi ise 150 bin lira sermaye taahhüt etti. Rakamlar Türk iş dünyasının ve Kayseri’nin pandemi korkusuna teslim olmadığını, onunla mücadele etmeyi tercih ettiğini gösteriyor. İlk rakamlar, eğer rehavete kapılmazsak, iyi bir çıkış yakalayacak gücü topladığımızı gösteriyor. Yeni normalde gelen veriler kontrollü olarak yükselişin sürdüğünü gösteriyor.” diye konuştu.

GÜLSOY : ODA OLARAK TSE COVİD-19 GÜVENLİ HİZMET BELGESİ ALDIK

Üretimin sürekliliğinin önemine dikkat çeken Gülsoy, “Oda olarak salgının ekonomide üzerindeki etkilerini azaltmak için ilk günden itibaren önlemlerimizi ve tedbirlerimizi aldık. Bölgemizde ilk defa uluslararası geçerliliği olan TSE Covid-19 Güvenli Üretim/Hizmet Belgesi ile bunu tescilledik.” Diye konuştu.

Birçok hizmeti dijital ortamda internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde verdiklerini belirten Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belgelendirme hizmetlerimiz pandemi süresince yoğun bir şekilde sürdü. Ekonomi zincirimizin hassas halkalarının kopmaması için üretime devam etmeliyiz. Rakamların bize söylediği Covid-19’un esiri olmadan hayata dönmemiz gerektiğidir. İçinde bulunduğumuz süreçte maske, mesafe ve temizlik üçlüsüyle mücadele ederek daha çok üreteceğiz. Müteşebbis ruhuyla mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. İş dünyası bunu her platformda göstermektedir. Çarkların dönmesi ve istihdam kaybının olmaması için gösterdikleri gayretten dolayı üyelerimize teşekkür ediyorum.”

KTO Başkanı Gülsoy, pandemi sürecinde hükümetimizin ortaya koyduğu desteklerin özellikle kredi tarafında önemli bir canlanmayı sağladığını belirterek, verilen krediler hakkında da “Nefes Kredisi’nde 557 üyeye 33 milyon 994 bin 500 TL, Küçük işletmeler için Cansuyu Kredisi’nde ise 823 üyeye 20 milyon 435 bin TL kredi kullandırıldı” dedi.