KAYSERİ TİCARET ODASI HATIRA ORMANI’NA FİDANLAR TÖRENLE DİKİLDİ

8 Kasım 2021 , Pazartesi 14:49
Kayseri Ticaret Odası tarafından oluşturulan Hatıra Ormanı’nda binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

GÜLSOY : GELECEK NESİLLERE NEFES OLACAĞIZ, ŞEHRİN GİRİŞİNE GÜZELLİK KATACAĞIZ

Kayseri Ticaret Odası tarafından  oluşturulan Hatıra Ormanı’nda binlerce fidan toprakla buluşturuldu. Şölen havasında geçen etkinlikte yaklaşık 230 dönüm arazi üzerine konumlanan Kayseri Ticaret Odası Hatıra Ormanı’na, 25 Bin adet fidan dikildi. KTO Başkanı Gülsoy, “Her üyemiz için 1 fidan sloganıyla oluşturduğumuz bu hatıra ormanı ile hem gelecek nesillere nefes olmak, hem de şehrimizin girişine görsel açıdan bir güzellik katmak istedik” dedi. 

Kayseri Ticaret Odası (KTO), sosyal sorumluk projeleri kapsamında, Ankara-Kayseri Karayolu Boğazköprü mevkii Kuzey Çevre Yolu üzerinde "Hatıra Ormanı"  oluşturdu. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından KTO’ye tahsis edilen arazide yaklaşık 25 bin fidan toprakla buluşturuldu.

KTO Hatıra Ormanındaki fidan dikim şenliğine,  Ak Parti  Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki,  MHP Medya, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, İlçe Belediye Başkanları, Oda Başkanları, Siyasi Partilerin İl Başkanları,  Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri ile oda çalışanları katıldı.

GÜLSOY : HER ÜYEMİZ İÇİN 1 FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK

Hatıra Ormanı fidan dikim töreninin açılış konuşmasını yapan KTO Başkanı Gülsoy,” 41 meslek komitemizin ortak talepleri doğrultusunda “Her üyemiz için bir fidan” sloganıyla toplam 22 bin 808 üyemiz adına burada bir hatıra ormanı oluşturacağız. Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından odamıza tahsis edilen bu arazide Sedir, Ardıç, Mahlep, Yalancı Akasya ve Badem gibi birçok türden oluşan ilk etapta 25 bin olmak üzere toplamda 70 bin fidanı doğaya kazandırmayı hedefliyoruz. Yeryüzündeki yaşamın sürekliliği açısından ormanları gelecek kuşaklara bırakacağımız en kıymetli kaynaklardan biri olduğuna inanıyoruz. Biz özellikle şehirleşen, betonlaşan ve çölleşen bir dünyada ağaçlanmanın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Himayelerinde Başlatılan "Geleceğe Nefes Ol" Kampanyasına da destek oluyoruz.  Kurmuş olduğumuz bu Hatıra ormanımızla hem gelecek nesillere nefes olmak, hem de şehrimizin girişine bir görsel açıdan bir güzellik katmak istedik. Bugün diktiğimiz fidanlar, yarın ağaçlara dönüşecek ve daha yeşil bir Kayseri bırakmak adına çorbada tuz misali bir katkı olacak. Biz Kayseri Ticaret Odası olarak gelecek nesillere ekonomik anlamda yol gösterecek vizyonlar üretmek için var gücümüzle çalışırken, ilimizin yeşillenmesi için yaptığımız bu hatıra ormanı da büyük bir anlam kazanmış olacaktır. Hadis-i şerifinde “Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile, bugün elinizdeki fidanı dikin!” diyen bir habibin ümmeti olarak Ağaca, yeşile ve çevreye sahip çıkmak, insanoğlu için en önemli erdemdir. Ecdadımız ne diyor? “Ağaç dalıyla gürler.” Biz de diktiğimiz fidanlarla oluşturacağımız ormanlarla gürlemeyi sürdüreceğiz. Birlik ve beraberliğimizi de pekiştireceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

Törende konuşan Orman Bölge Müdürü İsa Çapkın ise; "Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ağaçlandırma çalışmalarına halkın katılımını sağlamak, yurdumuzun orman varlığının artırılmasında her kesimden vatandaşla işbirliği yaparak halka ağaç ve orman sevgisini aşılamak, halkımıza fidan dikme alışkanlığını kazandırmak amacıyla devlet-vatandaş işbirliğiyle gerçek ve tüzel kişiler adına hatıra ormanı ağaçlandırmaları yapılmaktadır. Bu bağlamda Kayseri Ticaret Odamıza şehrimizin önemli giriş noktalarından birisi olan bu bölgede hatıra ormanı tesis edilmiştir. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ÇOLAKBAYRAKDAR : BU HATIRA ORMANI GELECEK KUŞAKLARA MİRAS OLARAK BIRAKILACAK DEĞERLİ BİR HAZİNE OLACAKTIR

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’da “Türkiye’de nereye gitseniz Kayseri; ticaret şehri olarak, tüccar insanların yaşadığı bir şehir olarak bilinir. Bulunduğumuz coğrafyanın imkanları yeşillendirmeyi ekstra bir gayretle yapmayı gerektirdiği için bu işe emek vermek gerekiyor. Kayseri’den batıya doğru gittiğinizde kuru bir dalı ektiğinizde hemen yeşerebiliyor. Ama Kayseri’de bunun için ciddi bir emek vermek gerekiyor. Bizde belediyeler olarak yıllardır bu işin emek ve gayreti içerisindeyiz. Kayseri Ticaret Odası tarafından yapılan bu etkinliğin son derece anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Ellerine, emeklerine sağlık. Burası bizden sonraki kuşaklara miras olarak bırakılacak değerli bir hazine olacaktır. Kocasinan Belediyesi olarak her yıl 100 bin fidan 5 yılın sonunda 500 bin fidan dikebilmenin çabası içerisinde bir motto ile yola çıktık. Sonbahar ve ilkbaharda bu hedefimize doğru ilerliyoruz. İstiyoruz ki yemyeşil bir şehirde yaşayalım.” İfadelerini kullandı. 

HİSARCIKLIOĞLU : KADİM MEDENİYETİMİZİN TARİHİ VE KÜLTÜRÜYLE BİRLİKTE, BU ORMAN BURADA YEŞERECEK

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ağaca, yeşile ve çevreye sahip çıkmanın insanlık için en önemli erdem olduğunu ifade etti.


KTO'nun girişimleri ile kentin yeni bir orman kazanacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, " Kayseri Ticaret Odamızın girişimiyle şehrimiz, burada yeni bir orman kazanacak. Bu ormanın, her bir üyemiz adına dikilecek fidanlarla meydana gelecek olması da, ayrıca çok anlamıdır. Birliğin ve birlikteliğin, nasıl bir rahmet dönüşeceğinin de işaretidir. Gerçekten de, bizim için toprak, üzerinde hayatımızı idame ettirdiğimiz yer olmanın ötesindedir. Vefalı bir dost ve arkadaştır. Bu dünya hepimizin ortak servetidir. Tüm canlıların ortak mekanıdır. Türk milleti de, tarih boyunca hep, tabiatla uyum içinde olmuştur. Her canlının kendi halince Allah'ı zikrettiğine inanan, böyle bir medeniyetin fertleri olan bizlerden de, zaten başka bir davranış tarzı beklenmemelidir. Tabiatı hoyratça yok etmek, sebepsiz yere ağaca, toprağa zarar vermek, Rabbimizin emanetine hıyanet etmektir. Toprak olmazsa, bu dünyada yaşayacak yer bulamayacağımız gibi, öteki aleme göçtüğümüzde de, yatacak yerimiz olmayacaktır. Dolayısıyla toprağa, hak ettiği değeri vermek zorundayız. İnşallah bu kadim medeniyetimizin tarihi ve kültürüyle birlikte, bu orman burada yeşerecek." dedi.


ÖZDEMİR : AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARININ SON DERECE BÜYÜK ANLAM VE ÖNEMİ VAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir de yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarının Türkiye'nin yanı sıra dünyanın da bilhassa içinde bulunduğu dönem itibarıyla son derece önemli ve değerli olduğunu söyledi.


2019'un son dönemlerinde Kovid-19 salgınının insanlığı daha evvel alışık olmadığı şartlarla muhatap kıldığını kaydeden Özdemir, "Bununla mücadele dönemi sürerken hep beraber tüm insanlık olarak şimdi bir başka krizle daha, bugünümüzü ve yarınımızı etkileyen bir başka tehditle daha ne yazık ki yüz yüzeyiz. Bu da iklim krizi olarak adlandırılan durum. İşte böyle bir dönemde ağaçlandırma çalışmalarının sadece bugünümüzü kurtarmak değil, yarınlara güçlü, güzel ve yaşanabilir bir Türkiye bırakmak açısından son derece büyük anlam ve önemi var." şeklinde konuştu.

 

ÖZHASEKİ : AĞAÇ DİKECEĞİZ VE ÇEVREMİZİ GÜZELLEŞTİRECEĞİZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki ise Ağaç kesmeye çok meraklı bir toplum haline gelindiğini belirterek şunları söyledi:

"Düşman, toprağımızdan bir karış alacak olsa hepimiz harp ilan ederiz, şehit olmaya hazırız. Öyle bir toplumuz ama erozyona neredeyse bir Kıbrıs Adası büyüklüğünde toprak gider, birçok insan bunu seyreder. Bunlar da bizim doğrusu kendi içerimizde konuşmamız gereken belki de öz eleştiri olarak durmadan bunları söyleyip yol haritası çıkarmamız gereken bir konu diye düşünüyorum. Niye böyle oldu? Biraz herhalde söylediklerimizle amel etmiyoruz. Okuduklarımızla amel etmiyoruz. İşimize geldiği gibi yaşıyoruz. Bunlar da doğrusu çok pozitif olarak bizim söyleyebileceğimiz özelliklerimiz değil. Aslında yapılması gereken de çok basit. Birincisi, asla kirletmeyeceğiz, israf etmeyeceğiz ve tabiatı tahrip etmeyeceğiz. İkicisi de onaracağız, ağaç dikeceğiz ve çevremizi güzelleştireceğiz."ÖZHASEKİ : AĞAÇLANDIRMA OLARAK DA TÜRKİYE, AVRUPA BİRİNCİSİ, DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ OLARAK GEÇİYOR


 

Yıllardır mücadele edildiğini, ağaç dikmek adına gayret gösterildiğini vurgulayan Özhaseki, "Ben de doğrusu notlarıma baktım. Orada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün hazırladığı bir rapor var. Türkiye'deki orman varlıkları artmış mı, artmamış mı? 2002 yılında Türkiye'deki orman varlıkları 20,7 milyon hektar, bugün geldiğimiz noktada orman varlıklarımız 23 milyon hektar. Ağaçlandırma olarak da yine aynı belgeye dayanarak söylüyorum Türkiye, Avrupa birincisi, dünya dördüncüsü olarak geçiyor. Allah'a hamdolsun bir gelişme, çaba var." diye konuştu.

 


VALİ GÜNAYDIN : 2021 YILINDA 4 MİLYON FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ

 

Vali Şehmus Günaydın da törende yaptığı konuşmada Kayser'de 2021 yılında 4 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını dile getirdi. Vali Günaydın; "Biz Kayseri olarak zenginlikler şehriyiz. Bundan yaklaşık 4 bin 500 yıl önce dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Kaniş-Karum'un olduğu bir bölgede yaşıyoruz. Tarih boyunca zenginliğimiz artmış, tabi ki günümüzde de Kayserimizin zenginliklerini anlatarak hem Kayserimizin ekonomisine hem ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde devam ediyoruz. Bir konudaki eksikliğimiz maalesef ağaçlandırma maalesef konusu. Ülkemizde ağaç ortalaması yüz ölçümünün yaklaşık yüzde 28'i. Bu oran Kayseri'de maalesef 2020 yılı itibariyle yüzde 9,8. Son 4-5 yılda yaklaşık yüzde 57'ye yakın bir artış olmasına rağmen ulaştığımız nokta bizi tatmin etmiyor. Daha iyisini yapabiliriz. Bunu kurumlarımızla, vatandaşlarımızla birlikte yapıyoruz. Bu yıl içerisinde ülkemiz genelinde yaklaşık 280 milyona yakın ağaç dikilecek. Kayseri olarak da 2021 yılı sonunda inşallah 4 milyon fidanı torakla buluşturmuş olacağız. 11 Kasım'da yapacağımız etkinlikte yaklaşık 180 bin fidan dikeceğiz. Sadece 2021 yılı içerisinde Erciyes'e dikeceğimiz fidan sayısı da inşallah 1,5 milyonu bulacak" dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından protokol mensupları ile davetliler, dikim için hazırlanan çukurlara kendi isimlerini taşıyan kartlarla birlikte Sedir, Ardıç, Mahlep, Yalancı Akasya ve Badem gibi fidanları toprakla buluşturarak can suyu verdiler.

 

Yoğun katılımın olduğu ve bahar şenliği ortamında gerçekleşen etkinlikte yaklaşık 25 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Kayseri Ticaret Odası Hatıra ormanına toplamda 70 bin fidan toprakla buluşturulacak.