Kayseri Model Fabrika’dan 1. Öğren Dönüş Projesi Lansman Toplantısı

25 Ağustos 2021 , Çarşamba 15:39
Kayseri Model Fabrika’nın 1’inci Öğren-Dönüş Projesi lansman toplantısı yapıldı.

GÜLSOY : Model Fabrika sanayimize yeni bir bakış açısı getirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde Kayseri Ticaret Odası (KTO), Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) ve Kayseri Sanayi Odası (KAYSO)  ortaklığında kurulan Kayseri Model Fabrika’nın 1’inci Öğren-Dönüş Projesi lansman toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan KTO Başkanı Gülsoy, “Model Fabrika sanayimize yeni bir bakış açısı getirdi. Bizim hedefimiz, İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı yetiştirmek, işletmelerimizin verimliliğini artırmak, dünya ile rekabet edebilmelerini olanak sağlamaktır.” dedi.

Sanayi Bakanlığı’nın projesi olan Kayseri Model Fabrika tarafından sunulan ve Öğren - Dönüş olarak adlandırılan 5 aylık eğitim ve danışmanlık hizmetinin ilk grubu Nisan ayında tamamlandı. 6 sanayiciyle tamamlanan projelere ilişkin sonuç raporlarının sunulacağı lansman programı Kayseri Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton, Sanayi Odası ve Kayseri Model Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, KTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Model Fabrika Başkan Vekili Ömer Gülsoy, AGÜ Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz ile sanayiciler katıldı.

Toplantıda konuşan KTO Başkanı Gülsoy, projenin işletmelerin verimliliği açısından önemine dikkati çekti. Oda olarak üyeler ve işletmelerin rekabet gücünü artırabilmek için her türlü projede destek verdiklerini belirten Gülsoy, şunları söyledi:

 “Model Fabrika fikri ilk geldiğinde bizim genlerimize uygun olduğunu gördük. Hani deriz ya; ‘israf haramdır’. Bize ilk telkin edilen israfın haram oluğuydu. Model fabrikanın kuruluşu para kazanmak değil siz işletmecilerimize, sanayicilerimize para kazandırmak olduğunu görüyorum. Model fabrikanın ana fikri işletmelerimizin verimliliğini, israftan kaçınmayı, yalın eğitim tekniklerinin öğretilmesiydi. Firmalarımızın iyileştirme sürecine göre yüzde 40 ile yüzde 100 arasında günlük üretim artışı sağlaması bizim için önemliydi. Bu bizlere gelecekteki projeler içinde umut ışığı oldu. Bizler oda olarak üyelerimizin ve işletmelerimizin rekabet gücünü artırabilmek için her türlü projede varız ve destek veriyoruz, olmaya da devam edeceğiz. Model Fabrika sanayimize yeni bir bakış açısı getirdi. Bizim hedefimiz, İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanı yetiştirmek, işletmelerimizin verimliliğini artırmak, dünya ile rekabet edebilmelerini olanak sağlamaktır. Kayseri Model Fabrikamız işletmelerimize yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği ve diğer konularda gerçek bir üretim ortamında bir fabrikanın daha verimli olması için gereken her şeyi test ederek öğretmeyi amaçlıyor. Küreselleşmeyle birlikte iç ve dış pazarlarda rekabet artık acımasız bir hal aldı. Girdi maliyetlerinin artması, yeni teknolojilerin gündeme gelmesiyle, yenilikçilikte önemli bir hale geldi. Bu nedenle üretimde kaynakların verimli kullanılması büyük önem kazandı. Üretimde tüm süreçlerde israfı yok ederek, verimliliğin artırılması gerekmektedir. Maalesef ülkemizde üretilen bir çok malı ithal ediyoruz. Ülkemizin refah seviyesini artırmak için mutlaka ihracata yönelmemiz, dış piyasalarda ürünlerimizi satabiliyor olmamız ve yeni pazarlar bulmamız lazım. Bütün dünyayı rakip bir taraftan da bütün dünyayı müşteri olarak görmemiz gerekiyor. Bizler model fabrika ile kar etmeyi değil, işletmelerimize kar ettirmeyi hedefliyoruz. Model fabrika yalın üretimin nasıl yapılabileceğini ortaya koyan bir uygulama. Bütün işletmelerimizde bu uygulamadan yararlanmalıdır. Bugün burada Öğren Dönüş projesinin lansmanı gerçekleştiriliyor. Bu projenin tüm ülkemize yayılması gerekir. Üretimde yalını sağlayarak verimliliği artırdığımız zaman daha rekabetçi olacağız. Eğer bununla birlikte Dijital dönüşümü de uygularsak ve işin içine teknolojiyi de katarsak, küresel piyasalarda rekabetçi hale gelebiliriz. Bizler de Kayseri Model Fabrika ve Verimlilik Koordinasyon Ofisimiz aracılığı ile sanayimizde yalın dönüşüm sürecini başlatmış bulunuyoruz. İnşallah bu projelerle firmalarımızın verimliliklerini artırmalarına ve rekabet güçlerini geliştirmelerine katkı sağlamış olacağız"

Başkan Gülsoy, Kayseri Model Fabrika 1’nci Öğren Dönüş Lasman programında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Mukim Temsilcisi Sayın Louisa Vinton’a ziyaret anısına plaket takdim etti.


"Kayseri Model Fabrikası maliyetleri düşürecek, verimliliği artıracak"

Sanayi Odası ve Kayseri Model Fabrika Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci ise Model Fabrika’nın eğitimlerinden 50’nin üzerinde farklı kurumdan 480’in üzerinde sanayicinin yararlandığını belirterek, eğitimler sonucu yüzde 40 ile yüzde 100 arasında günlük üretim artışı sağlandığını söyledi.

AGÜ Rektörü Prof. Dr. Cengiz Yılmaz’da projede üniversite ve sanayi iş birliğinin güzel bir örneğinin sergilendiğine dikkati çekti. Prof. Yılmaz ayrıca Model Fabrika’nın kurulurken iyi bir fikirle ortaya çıktığını, bunu kararlı bir yönetim ve amaca uygun personelle donatılarak geliştirdiğini de ifade etti.

Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar ise yaptığı konuşmada model fabrikaların milli teknoloji ideali doğrultusunda hayata geçirildiğini ve 2018’den bu yana 7 tanesinin açıldığını söyledi.  Prof. Dr. Ar, “Tüm paydaşlarımızın özveriyle bu merkezlerin tam kapasiteyle çalışmasını sağlamaları ve hatta talebi karşılama bakımından zorlayacak iş modellerini oluşturmaları önemli bir gereklilik” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da konuşmasında “Verimliliğin artırılması, Türkiye için ulusal bir öncelik. İmalat sanayiinin küresel pazarlarda rekabet gücünün artırılması için çalışmalarımızı güçlü ortaklıklar ile kurduğumuz Model Fabrika’larda sürdürüyoruz” dedi.

KfW Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Direktörü Klaus Müller de programın amacını anlatan bir video ile toplantıya katıldı.

Konuşmaların ardından eğitime katılan sanayicilere plaket takdim edildi.

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cevdet Alemdar’ın “Sürekli İyileşme Kültürü” konulu konuşması ile devam eden toplantıda daha sonra firmaların proje sunumları ve açık oturum gerçekleştirildi.