KAYSERİ İL VE İLÇE ODALAR VE BORSA ORTAK TOPLANTISI YAPILDI

30 Mayıs 2019 , Perşembe 16:12

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile Kayseri İl ve İlçe Odalar ve Borsa Ortak Toplantısı yapıldı.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ev sahipliğinde Kayseri Valisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve Kayseri protokolünün katılımıyla gerçekleşen toplantıda Kayseri il – ilçe Odalar ve Borsa Başkanları bir araya geldi.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, “Bugün geldiğimiz noktada, binlerce yıllık ticaretin mensubu olan Kayseri tüccarının ve sanayicisinin de, yer yer alıp-satmakta, üretmekte, rekabet etmekte zorlandığını görüyoruz. Bu manada küresel odakların acımasız ve fütursuzca sürdürdükleri ekonomik savaşlar, globalleşen dünyada hepimizi az-çok etkilemektedir. Maalesef ülkemizde hala aşamadığımız oligarşik bürokrasinin ara ara önümüzü tıkayan mevzuatçılığına, yokuşluğuna rağmen, Kayseri üretmeye devam ediyor ve edecek. Bu yılın ilk dört ayında şehrimizin ihracatı  bir önceki yıla oranla, % 8’in üzerinde artmış. TOBB Başkanımız sayın Hisarcıklıoğlu’nun talimatları ile Kayseri’deki meslek kuruluşları olarak, istihdam seferberliğine de katkı noktasında tüm işletmelerimiz bir çaba içerisinde. İnşallah yıl sonu itibariyle verdiğimiz sözü yerine getireceğiz. Yeri gelmişken ifade edeyim ki, TOBB’a bağlı Kayseri’deki altı meslek örgütü olarak, uyum içerisinde bir çalışma ortaya koyuyoruz. Bu uyum, sadece meslek örgütlerimiz de değil, Valiliğimizden belediyelerimize, üniversitelerimizden tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kadar  her birimde hakim. Kayseri’ye yakışan da bu. Kayseri, dedikodu değil, mal ve hizmet üreterek başarısına başarı katmak çabası içerisinde” ifadelerini kullandı.

Bir süredir devam eden döviz kurlarındaki dalgalı yapı, yükselen faiz ve enflasyon oranlarının kontrol altına alınmasının, iş dünyasının arzusu olduğunu belirten Başkan Gülsoy; “Bu manada hükümetimizin attığı adımları takdirle takip etmekle birlikte,  üst kuruluşumuz olan TOBB’un değerli başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’nun hepimizin sesi olan söylemlerine mutlaka kulak verilmesini istemekteyiz. Bu manadan olmak üzere,  geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın açıklamaları bizleri umutlandırdı. ‘İleri,Verimli Milli Endüstri’ başlığı ve kısa adı İVME olmak üzere açıklanan finans destek paketinin özellikle imalat ve tarım sektörü ile ihracatta beklentilere cevap vereceğine inanıyoruz…İVME ile üç kamu bankasından hammadde temini, ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olmak üzere 22 ayrı sektörde işletmelerimize  düşük maliyetli 10 yıla kadar kredi desteği sağlanacak. Bu kararın üretim ve rekabet gücünü artıracağına inanıyoruz.  Arzumuz, özel sektör bankalarının da bu manada ve farklı konseptte müteşebbisin ve KOBİ’lerin mümkün olan en az maliyetle finansa ulaşımına katkı vermeleridir. Hükümetimizin bir süredir uyguladığı ve takdirimizi kazanan belli sektörlerdeki KDV ve ÖTV indirimi ile ilgili uygulamaların hem üretimi, hem de günlük alış-veriş nedeniyle piyasaları olumlu yönde anlık etkilediğini belirtmek isterim. Bu uygulamaların süresi dolduğu zaman tekrar uzatılması arzumuzdur. Ülkemizin bir süredir gündeminde bulunan kıdem tazminatları ile ilgili çalışmalarda beraber ürettiğimiz çalışanlarımızın mensubu olduğu sendikalarımızla birlikte iş barışını bozmayacak şekilde işveren kesiminin taleplerinin de mutlaka yüksek düzeyde dikkate alınmasını beklemekteyiz. Ülkemiz dış ticaret açığının en önemli kalemlerinden biri olan enerji maliyetlerinin kısmen de olsa düşmesi KOBİ’ler başta işletmelerimizin de arzusu olduğunu ifade etmem gerekir” diye konuştu.

Kayseri’nin bekleyen projeleri olduğunu hatırlatarak Kayseri’nin turizmden de hak ettiği payı alması gerektiğini aktaran Başkan Gülsoy; “Kayserinin hava, kara ve demiryolu  ulaşımı noktasında hepinizin bildiği bekleyen projeleri var. Bunlar mümkün olan en kısa sürede hayata geçirilmelidir. Ulaşım da kolaylık, gerekli alt yapının tesisi, şehrimizde ticaret ve turizmin canlanmasına ciddi manada katkı verecektir. Lojistik üs, Kayserilinin ürettiği malı limana mümkün olduğunca en hızlı ve en az maliyetle ulaştırması, çevre ilçe ve şehirlerden göçü azaltma adına kırsal kalkınmanın da tesisi için sulama projelerinin bir an önce tamamlanması gibi taleplerimiz var. Daha çok ticaret ve sanayi ile ön plana çıkan şehrimizde, Erciyes Turizm Projesi ile birlikte turizmde de ciddi hareketlenmeler yaşandığını görüyoruz Valimiz, vekillerimiz, il başkanlarımız, belediye başkanlarımız elbette hükümetimiz nezdinde talep ve  isteklerimizi takip ediyorlar.Bu noktada TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun da bu projelerimize katkı vereceğine olan inancımızı ifade etmek isterim. Yeri gelmişken Sayın Başkanımızın  Kayseri’nin ülke genelindeki en önemli doğal değerlerinden biri olan Kapuzbaşı Şelalelerinin bulunduğu bölgenin master planı  ve bölgenin  turizmden daha fazla pay alması adına daha önce  ilgili bakanlarımızla mahallinde incelemeler yaptığını biliyorum. Değerli Başkanımızdan bu tabiat harikası değerimize verdiği desteğini sürdürmesini bekliyoruz” dedi.

Konuşmasında Kayseri’nin birlik ve beraberliğine değinen TOBB Başkanı ise“Esasında Kayseri, başlı başına tüm ülkeye rol model, örnek bir şehrimiz. Tamamen kendi imkanlarımızla ortaya çıkmış bir başarı hikâyesi yazdık. Kayseri eskiden beri bir ticaret şehriydi. Kendi insanımızın emeği ile Türkiye’nin en önemli sanayi şehirlerinden birine dönüştük. Yetmedi, bir turizm şehri oldu. Eğitim merkezi ve üniversiteler şehri haline de geldi. Tüm bunlar kendi girişimcilerimizin, Kayserili hayırseverlerin emeği ve gayretiyle yapıldı. Türkiye’de de bu anlamda tekiz. Biz devletten bir şey istemedik, almadık. Kendi imkânlarımızla bu noktaya geldik” ifadelerine yer verdi.

Toplantıda Kayseri Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ile diğer Odalar ve Borsa Başkanları da konuşma yaparak Kayseri’nin daima bir adım ileri gitmesi için bir ve beraberce çalışacaklarını vurguladı.

Toplantının ardından KTO ev sahipliğinde iftar yemeği verildi.