KADINLAR ÇARŞISI HEYKELİ YENİLENDİ

12 Mayıs 2019 , Pazar 11:17

Kadınlar Çarşısı'nın girişinde bulunan ve Türk kadınını simgeleyen Türk bayraklı kadın heykeli, Kayseri Ticaret Odası'nın (KTO) girişimiyle yenilenerek, düzenlenen törenle tekrar aynı yere konuldu. 

Düzenlenen törene KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, KTO yönrtim kurulu üyeleri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileri ve davetliler katıldı. 

Açılış Konuşmasını yapan Başkan Gülsoy, Kayseri Kapalı Çarşı'nın 2 binden fazla dükkan ve mağazayı içine alan muntazam bir çarşı olduğundan söz edildiğini belirterek; "İstanbul'dan sonraki en büyük kapalı çarşı olduğu ifade edilmektedir. Kurulduğu günden bu yana sadece Kayseri'ye değil çevre illere de hitap etmiştir. Ticaretin erkek egemenliği altında olduğu o dönemlerde kadınlarımız böyle bir çarşıda faaliyet göstermiştir. Osmanlı zamanında askere alınan Müslüman erkeklerin özellikle gerileme ve çöküş döneminde birçoğu cepheden geri dönmemiştir. Kayseri'de Rum ve Ermeni vatandaşlar Müslüman erkeklerin cepheden dönmemeleri üzerine zanaat ve ticareti kontrollerine geçirmiştir. Bundan rahatsız olan kadınlar geçimlerini sağlamak için bu tarihi çarşıdaki bir sokakta 'Kadınlar Çarşısı' adıyla ticari faaliyetlerini sürdürmüştür. Kimi eşlerinden kalan dükkanı işletmiş kimi el emeği ürünlerini kimi de tarlasındaki ürünleri satmış."Gülsoy, 2003 yılında dönemin Kayseri Ticaret Odası yönetimi tarafından elinde Türk bayrağıyla bir kadın anıtı dikildiğini anımsattı. Anıtın aradan geçen yıllarda yıprandığı için bir yıl önce kaldırıldığını belirten Gülsoy, yapılan yeni heykelin çarşıya konulduğunu dile getirdi. 

Törende konuşan MHP'li Ersoy, Türk milletinde kadının yerinin ayrı olduğunu belirterek, "Bizim analarımız, bacılarımız ve kızlarımız, en değerli varlıklarımızdır. Kadınlarımız, yeri geldiğinde erkeğine omuz vermeyi de bilmektedir" dedi.
Başkan Büyükkılıç da Türk toplumunun kadınına büyük önem verdiğini belirterek, "Kadınlarımız bizin baş tacımızdır. Onlar, erkeklerinin her zaman yanında yer almış ve ömürleri boyunca onlara destek olmuşlardır. Heykel kaidesinde bulunan Türk bayrağının renginin neden sarı olduğu soruluyor. İşin uzmanları, kaide bütünlüğünü bozmamak için böyle bir çalışma yaptıklarını söylediler. Onların bilimsel görüşlerine uymak gerekir" diye konuştu.

   Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ise  konuşmasında; "Pastırmacılar ve Kazancılar çarşısı esnafının simgesi haline gelen heykelin yapımında emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.  
Konuşmaların ardından Türk kadınını simgeleyen heykelin açılış kurdelesi, sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcilerince kesildi.