GÜLSOY : 156. YILINDA ÇERKEZ SÜRGÜN VE SOYKIRIMINI LANETLİYORUM

20 Mayıs 2020 , Çarşamba 15:37
Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, "21 Mayıs Çerkes Sürgünü'nün 156. yılı" dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Çarlık Rusyası’nın, stratejik açıdan önemli gördüğü Kafkaslardan Çerkes halkını sürgüne göndermesinin üzerinden 156 yıl geçti.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Tarihin en acı olaylarından birisi olan Çerkes sürgünü, üzerinden 156 yıl geçmesine rağmen hala acıyla hatırlandığını belirterek şunları söyledi :

“21  Mayıs, Dünya Çerkezleri tarafından ‘Sürgün ve Soykırım’ yılı olarak anılıyor. Çarlık Rusya’sının emperyalist politikaları gereğince binlerce yıllık yurtlarından zorla sürgüne gönderilen ve soykırıma tabi tutulan, 2 milyon 500 bin’den fazla  Kuzey Kafkas Halkları’ndan on binlercesi açlık, susuzluk ve hastalıktan hayatını kaybetmiştir. Adiğe ve Abhazaların maruz kaldığı Rus zulmü ve sürgünü için, batılı araştırmacılar,  ‘deniz gibi kan’ akıtıldığını söyler. Çerkez sürgünü nedeniyle yıllarca Karadeniz neredeyse ‘Al-kızıl deniz’ olarak adlandırılmış ve binlerce Çerkez halkının naaşı Karadeniz’in soğuk sularında kaybolmuştur. Çarlık Rusya’sının zulmüne boyun eğmeyen Çerkezlerden 750 bin kadarı, tarihin her döneminde mazlumlara kucak açmış olan Türk Milletinin misafirperverliğin de  başta Kayserimiz olmak üzere, Osmanlı’nın çeşitli şehirlerine yerleştirilmiştir.

Bugün milyonlarca Çerkez kardeşimiz modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu asli unsurları olarak,  gelenek ve görenekleri doğrultusunda  hayatını sürdürmektedir.

Çerkez sürgün ve soykırımının 156. yılında özgürlük ve vatanları için ölümü göze alan Şeyh Şamil’in torunlarını rahmetle anıyor;  tüm zalimleri ve zulümlerini lanetliyor ve Türk Devleti ve Milleti’nin tarih boyunca olduğu gibi bundan sonrada her zaman mazlumun yanında yer alacağını bu vesile ile bir kez daha ifade etmek istiyorum.”