BAŞKAN GÜLSOY'DAN FAİZ İNDİRİMİ DEĞERLENDİRMESİ

26 Temmuz 2019 , Cuma 14:57

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Merkez Bankasının tarafından alınan faiz indirim kararının, iş dünyası adına sevindirici bir gelişme olduğunu ifade etti.

Başkan Gülsoy, TCMB Para Politikası Kurulu'nun, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e indirmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesinin gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini ifade eden Başkan Gülsoy; “Döviz ve enflasyonun normal seyre dönmeye başlamasıyla birlikte piyasaya gelen hareketliliğe rağmen iş dünyası faizlerin yüksekliğinden dem vururken alınan bu karar, doğru zamanda atılan önemli bir adım olup, ekonomiye olumlu yansıyacaktır. Hükümetin de aldığı önemlerle birlikte reel sektörün rekabet edebilirliğinin artacağına, yeni üretim ve yatırımlar için fırsat olacağına inanıyoruz. Özellikle yatırımların önünü açacak bu önemli kararla birlikte bankaların da bu indirimi ivedi şekilde kredi maliyetlerine yansıtması çok önemli” diye konuştu.  

İş dünyasının her daim kendi kendini motive edecek güce sahip olduğunu belirten Başkan Gülsoy; “Ülke menfaatlerini gözeterek ülke ekonomisine katkı sunmak için canla başla çalışan iş dünyası hiçbir şart karşısında vazgeçmemiş mücadeleye devam etmiştir. Çalışan, üreten, ürettiğini yatırıma dönüştürerek ülke kalkınmasına katkı sağlayan iş insanları için, bu karar finansal sıkıntı çekilen şu günlerde yeni bir umut daha olmuştur. Camiamız adına kararı olumlu karşılıyor, devamının gelmesini diliyoruz” dedi.