BAŞKAN GÜLSOY : MİLLİ SAVUNMA SANAYİİNDEKİ YATIRIMLARA ÖZ SERMAYEMİZLE HAZIRIZ

12 Ekim 2021 , Salı 13:10
Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Kayseri Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen ‘Kayseri Savunma Sanayii İl Buluşması’ programına katıldı.

 “Kayseri Savunma Sanayii İl Buluşması” Programında konuşan Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, “ Stratejik öneme sahip olan şehrimizin geçmişten gelen tecrübesi, girişimcisi ve özelliklede havacılık sanayiindeki tecrübesiyle de devlet destekli yatırımlarında Kayseri unutulmamalı. Kamu, özel sektör ortaklığı ve devlet aklıyla milli savunma sanayiindeki yatırımlara öz sermayemizle hazırız.” dedi.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Kayseri Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen ‘Kayseri Savunma Sanayii İl Buluşması’ programına katıldı.

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile kurumların yönetim kurulu başkanları, genel müdürleri, genel müdür yardımcıları ve uzmanlarından oluşan yaklaşık 50 kişilik heyet, KAYSO’da gerçekleşen programda sanayicilerle buluştu.

“DEVLET DESTEKLİ YATIRIMLARINDA KAYSERİ UNUTULMAMALI”

Toplantıda konuşan Başkan Gülsoy, Kayseri’nin 6 bin yıllık tarihi, 4 bin 500 yıllık ticari geçmişi, yüzyıllık üretim tecrübesi olan, girişimciliği ile ön plana çıkan bir şehir olduğunu hatırlatarak, coğrafi konumu itibariyle stratejik önemine dikkat çekti. Gülsoy, “Stratejik öneme sahip olan şehrimizin geçmişten gelen tecrübesi, girişimcisi ve özelliklede havacılık sanayiindeki tecrübesiyle de devlet destekli yatırımlarında Kayseri unutulmamalı. Kamu, özel sektör ortaklığı ve devlet aklıyla milli savunma sanayiindeki yatırımlara öz sermayemizle hazırız.” şeklinde konuştu.

Milli Savunma Sanayiinde Kayseri olarak daha fazla yer almak istediklerini ifade eden Başkan Gülsoy, Bizler hem oda olarak hem de yatırımcılar olarak yerli ve milli projelerimizin destekçisiyiz. Daha iyi projelerde de yer alabileceğimizi düşünüyoruz. Savunma Sanayii ile daha yakın ilişki kurabilmek için burada bir irtibat ofisi kurabiliriz. Bu konuda her türlü desteği vermeye de hazırız.  Sanayicilerimiz, savunma sanayi ve buna bağlı yan sanayilere üretim yapabilecek kalite ve kapasiteye sahiptir. Teknolojinin tüm alanlarında yerli ve milli üretimin ne kadar önemli olduğunu en iyi bilen sanayicilerimiz, çalışmalarını inançla sürdürmektedirler. Kayserili üreticilerimizin Savunma Sanayiine yönelik üretim konusunda fazlasıyla yeterli kabiliyette olduklarına inanıyoruz. Bu inançla da Savunma Sanayiinde yerli ve milli üretime yönelik tüm projelere adayız ve layıkıyla ülkemizin kalkınma hamlesine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz” dedi.

"TÜRKİYE ARTIK KÜRESEL GÜÇ OLMA VİZYONU DOĞRULTUSUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYOR"

Toplantıda konuşan Savunma Sanayii Başkanı Demir, "Savunma sanayisi buluşmalarını Savunma Sanayii Başkanlığı'mız öncülüğünde ana yüklenici firmalarımızla birlikte savunma sanayisinde hem mevcutta iş yapan firmaların olduğu hem de potansiyel olarak gördüğümüz illerde yapıyoruz. Bu buluşmalarımızın en büyük amacı ana yüklenici, alt yüklenici ve KOBİ'ler arasındaki uyum, işbirliğinin geliştirilmesi, sorunları ve çözüm yollarını bulmaya çalışmaktır. İstiklal ve istikbalimiz için katma değer sağlayacak her iş adamımız bizim için çok önemli. Bu vesile ile güçlü Türkiye yolunda emin adımlar atacağız. İstiklal ve istikbal mücadelemizin en uç noktası savunma sanayimizdir" diye konuştu.

Savunma sanayisindeki gelişmelere değinen Demir, "Savunma sanayimizin gelişmesi sanayimizin alt sektörlerine de ciddi katkılar sağlamaktadır. Türkiye artık küresel güç olma vizyonu doğrultusunda önemli adımlar atıyor. Savunma sanayisi fuarımıza dünyanın dört bir yerinde katılımcı geldi. Savunma sanayisindeki çalışmalarımızı gören birçok savunma firması bizi pazar olarak görmekten vazgeçmişler. Bu bizim içim çok iyi bir durum. Türkiye, savunma sanayisinde bugün dünya devleriyle yarışır konuma gelmiştir. Savunma sanayimizdeki son gelişmelere baktığımız zaman 5 yıl öncesine kadar hiçbir seviyede hava savunma sistemimiz yokken bugün Korkut, Sungur, HİSAR A+, HİSAR O+ sistemlerimizi hizmete sunduk" dedi.

'MEHMETÇİĞE PRATİK ÇÖZÜMLER SAĞLADIK'

Savunma sanayisinde yapılan çalışmalarla ilgili de Demir, "MİLGEM'ler, amfibi gemiler, sismik araştırma gemisi, çeşitli seviyede gemi ve botları yerli ve milli imkanlarla ürettik. ATAK Faz-2 helikopterlerimiz güvenlik güçlerimizin gücüne güç kattı. Taşınabilir mühimmat sistemleri, ergonomik el bombası ekipmanları, yüksek kapasiteli şarjör, katlanabilir mayın dedektörü, EYP'ye karşı etkili karıştırıcı-köreltici sistemleri ile sahada Mehmetçiğe pratik çözümler sağladık. Kısa bir sürede elde edilen bütün bu başarılar, başta Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip Erdoğan'ın güçlü liderliği ve karar alma süreçlerindeki desteği ve savunma sanayi ekosisteminin gayretleri sayesinde elde edilmiştir" diye konuştu.

Tam bağımsız savunma sanayisi hedefleri için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Demir, "Kayseri, makine üretimi kabiliyeti anlamında, takım tezgahları başta olmak üzere birçok makine üretimi konusunda uzmanlaşmıştı. O zaman çevresinde kümelenen sanayicilerimiz şimdi belirli bir olgunluğa geldi ve yurt dışına ihraç edebilen makine üretimleri gerçekleştirmekteler. Kayseri'miz bölgesel olarak makine üretimi konusunda organize olabilir. Özellikle takım tezgahları üretimini başkanlık olarak çok önemsiyoruz. Bu konuda yerli ve milli çözümlerin oluşmasını istiyor, akabinde sanayimizin yerli üretim takım tezgahlarının kullanımını teşvik edecek mekanizmalar geliştirmeyi planlıyoruz" dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise, savunma sanayi il buluşmaları ile alana olan ilgiyi kanalize etmek, kabiliyetleri birleştirmek, işbirliklerini sağlamak ve tüm süreçler için sağlıklı iletişim kanalları oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Savunma sanayi alanındaki projelere yılda 150 milyon TL civarında, Ar-Ge projelerine ise 300 milyon TL civarında destek verdiklerini kaydeden Demir, “KOBİ’lerin ve yan sanayinin gelişmesine önem veriyoruz. Ana yüklenicilerimize koyduğumuz şartlarla KOBİ’leri desteklemek istiyoruz. Burada firmalarında kaliteli ürünlere ihtiyacı var. Burada destek bekleyen, gelişmesi gereken firmalarımıza da destek olduğumuz programlar var.  Yerli olabilecek hiçbir ürünü dışardan almama kararındayız. İlgili alanda yetenek yoksa kabiliyet var mı bunları tespit etmek için çalışmalar önemli. Bunun için savunma sanayi başkanlığı olarak çalışmaya kararlıyız. Bizim nelere ihtiyacımız olduğunun da sizler tarafından bilinmesi önemli. Sizlerin bunları anlamanız ve girişimci olanların o yönde yatırım yapmalarını sağlamak üzere çalışmalıyız. İletişimde bir eksiklik yaşanmaması için beraber çalışacağız. Ayrıca firmalarımıza desteklerimiz de var. Savunma sanayi alanındaki projelere yılda 150 milyon TL civarında, Ar-Ge projelerine ise 300 milyon TL civarında destek veriyoruz. Ayrıca Savunma Sanayi Destek Fonumuz var. Burada da projelere yatırımcı ve kaynak bulma amacındayız” şeklinde konuştu.