BAKAN YARDIMCISI GÜRCAN KAYSERİ İŞ DÜNYASI İLE KTO’DA BULUŞTU

8 Ocak 2022 , Cumartesi 21:35
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın katılımıyla Türkiye’de ilk olarak Kayseri’de gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Modeli’nin tanıtıldığı İş Dünyası Buluşması, Kayseri Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın katılımıyla Türkiye’de ilk olarak Kayseri’de gerçekleştirilen Türkiye Ekonomi Modeli’nin tanıtıldığı İş Dünyası Buluşması, Kayseri Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi.  Bakan Yardımcısı Gürcan, Türkiye’nin salgının etkisinden en hızlı kurtulan, büyüyen ülkeler arasında yer aldığını belirterek , “İstihdamda salgın etkisiyle yaşanan kayıplar, telafi edildi. Yükselen enflasyonu kalıcı olarak düşüreceğiz. “ dedi.  KTO Başkanı Gülsoy ise Üretim ve İhracat Odaklı Yeni Ekonomi Modeline güvendiklerini, iyi bir tarım politikasıyla desteklenmesiyle daha ön plana çıkacağını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın teşrifleri ve Kayseri protokolünün katılımıyla Kayseri Ticaret Odası'nda düzenlenen toplantıda, reel sektör ve finans sektör temsilcileri de hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Oda olarak  böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Gürcan’a yeni görevinde başarılar diledi.

GÜLSOY : ZAMAN YAKINMA DEĞİL YEKİNME ZAMANIDIR

Kayseri’nin 3 organize sanayi bölgesi, 1 serbest bölgesi, 5 üniversitesi ile iftihar edilen gelişmiş bir şehir olduğunu belirten Başkan Gülsoy, “Pandeminin getirdiği Hammadde, koyteyner, Navlun krizi, emtia fiyatlarında yüksek artış, enerji krizi, yüksek enflasyon ve koronavirüsün yeni mutasyonları gibi birçok olumsuzlara rağmen hedefimiz olan 3,5 milyar dolarlık ihracat rakamının biraz üzerinde tamamlayacağız. Bu başarıya imza atan can siper hane çalışan bizim ticareti öğrendiğimiz büyüklerimizin dediği gibi 'zaman yakınma değil yekinme zamanıdır' Düsturuyla hareket eden önce ülkem, önce devletim diyerek çalışan ve hiçbir zaman enseyi karartmayan iş dünyamıza huzurlarınızda can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Bugün de mobilyanın başkenti olarak ta anılan şehrimizde elektrikli ev aletleri ve metal ürünler en çok ihracat yaptığımız sektörlerin başını çekiyor. Türkiye'de ilk bin ihracatçı firma arasında da 21 şirketimiz mevcuttur.” diye konuştu.

GÜLSOY : ENFLASYONUN DÜŞÜK, FAİZ ORANLARININ MAKUL, DÖVİZ KURLARININ İSTİKRARLI OLDUĞU BİR YAPIYA KAVUŞMAMIZ LAZIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Modeli’ne güvendiklerinin altını çizen Başkan Ömer Gülsoy, “Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat odaklı yeni ekonomi modeline güveniyor ve inanıyoruz. Aynı zamanda bu ekonomi modelimizin iyi bir tarım politikasıyla desteklenmesi gerekir. Yeter ki arkasında hep birlikte kararlı bir şekilde duralım. Bizimde istediğimiz öngörülebilirlik ve istikrar uğruna alınan önlemleri de çok olumlu ve pozitif buluyoruz. Kur korumalı mevduat hesabı, İhracatçıya ileri tarihli döviz kur rakamı verilmesi gibi önümüzü göreceğimiz, maliyet hesabı yapabileceğimiz bir durum bir ortam oluşacağından olumlu karşılıyoruz. Milli paramız TL'yi güçlendirecek bir takım önlemler üzerine de çalışıldığını da biliyoruz. Bu önlemlerinde alınmasıyla ekonomide daha üst seviyelere ulaşacağız. Enflasyonun düşük, faiz oranlarının makul, döviz kurlarının istikrarlı olduğu bir yapıya kavuşmamız lazım. Alınacak önlemlerle buna da ulaşacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

İş dünyası olarak devletten beklentilerini de aktaran Başkan Gülsoy, “Yeşil dönüşümün es geçilmemeliyiz. Dünyada her şey evriliyor, dönüşüyor. Dönüşümleri mutlaka bizimde ayak uydurmamız lazım. Hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Yeşil mutabakata yatırım yapmaz isek ileriki zaman içerisinde ihracatımıza ve Pazar payımızı kaybetmemize vesile olacaktır. Sizlerden Yeşil mutabakat üzerine daha güçlü destek ve teşviklerinizi bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bunun içinde devletimizin yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımları, üretim süreçlerinde enerji verimliliği ve endüstriyel karbondan arındırma da dahil olmak üzere ekonominin farklı sektörlerinin karbon nötr olmasını destekleyen önlemlerin alınmasını beklemekteyiz.” diye konuştu.

“TÜM ZOR ŞARTLARA RAĞMEN BÜYÜDÜK”

Türkiye 'de ilk olarak Kayseri’de gerçekleştirilen programda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, 2003-2020 yıllarında dünya yüzde 3,4, Türkiye ise yüzde 5,2 büyümüştür. 2020'de COVID-19 salgını nedeniyle küresel ekonominin yüzde 3,1 daralmış, Türkiye ekonomisi özellikle altyapısı, lojistiği ve sağlam bir duruşuyla, ekonomi duruşuyla bu süreci en Çin 'den sonra en büyüyerek geçiren ikinci ülke olmuştur. Türkiye 2020 yılında büyüme performansıyla dünyada pozitif ayrılmıştır. 2020 yılında Türkiye yüzde 1,8 pozitif büyümesiyle G20 ülkeleri içerisinde Çin ile beraber pozitif büyüyen iki ülkeden biri olmuştur.” dedi.

Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, makro ekonomik istikrarı sağlayarak, yüksek katma değerli yatırımları teşvik ettiklerini, üretimi, ihracatı, istihdamı artıracaklarını, cari açık sorununu kalıcı çözeceklerini, orta gelir tuzağını aşıp küresel değer zincirlerini de üst sıralara çıkartacaklarını vurguladı.

“KUR KORUMALI MEVDUAT HESAPLARI ARTIYOR”

Gürcan, kur korumalı mevduat hesaplarıyla ilgili de şunları kaydetti: "Döviz emtia fiyatlarından Türk lirası vadeli mevduata dönüşün desteklenmesine ilişkin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tebliği 21 Aralık 2021'de yayımlandı. Kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı 24 Aralık itibarıyla 28,2 milyar lirayken, dün itibarıyla 96,7 milyar liraya yükseldi. Yani kur korumalı mevduat hesabının vatandaşımız tarafından ne kadar olumlu algılandığını gösteren bir tablo. İnşallah bu tablo ekonomiye de çok ciddi bir şekilde yansıyacak. Yastık altındaki altınların finansal sisteme aktarılması yönünde adımlar atmaktayız. Yatırımların teşviki için yeni bir paket açıklayacağız. Bireysel emeklilik devlet katkı payını yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarttık. İhracat ve imalat sanayi şirketlerinde bir puanlık kurumlar vergisi indirimine yönelik kanun taslağı da TBMM'de gündeme alındı."

İstihdamda salgın etkisi ile yaşanan kayıpların zamanla telafi edildiğine değinen Gürcan, işsizlik oranının gerilediğini vurguladı.

"YÜKSELEN ENFLASYONU KALICI OLARAK DÜŞÜRECEĞİZ"

Vazgeçilen kamu gelirleri ile enflasyonun düştüğünü ve enflasyonu kalıcı olarak düşük bir düzeyde tutacaklarını söyleyen Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, "Küresel emtia enerji fiyatlarında yaşanan artışlarla birlikte enflasyon dünya genelinde önemli bir sorun haline gelmiştir. Son dönemlerde artan döviz kurları, gıda fiyatları ve fiyatlanmalardaki bozukluk nedeniyle yükselmekte olan enflasyonu kalıcı olarak düşürmek önceliklerimizden birisidir. Yönetilen ve yönlendirilen fiyat ayarlamalarının yanı sıra belirli sektörlere yönelik vergi indirimleri uyguladık. Yapılan indirim ve fiyat ayarlamaları sonucunda 125,6 milyar TL'lik kamu gelirinden vazgeçilmiştir. Bu vazgeçilen kamu geliri ile de enflasyonda yüzde 5,7 oranında bir düşüş sağlanmıştır. Bugüne kadar doğalgaz ve elektriğe yapılan, özellikle akaryakıtta vazgeçilen ÖTV ile enflasyondaki yüzde 5,7'lik düşüşü sağlanmış olduk." dedi.

“KURULAN ŞİRKET SAYISI ARTTI”

Karşılıksız çek oranının 2017'de yüzde 2,5, 2018'de yüzde 2,8 olduğunu anımsatan Gürcan, 2021 yılında bunun yüzde 1'e kadar gerilediğini söyledi.

Gürcan, 2021 yılında kurulan şirket sayısının arttığını, kapanan şirket sayısının ise sınırlı düzeyde artış gösterdiğini belirtti.

Bu konuda muhalefetin birçok şirketin battığını iddia ettiğini vurgulayan Gürcan, "Burada tablo çok net. 2020 yılında 102 bin civarında şirket kurulmuş, 15 bin 900 civarında şirket kapatılmış. Bu, 2021 yılı ocak-kasım ayına baktığımızda açılan şirket sayısı yüzde 7,6 artmıştır. Yani 99 bin 900 yeni şirket açılmış, 13 bin 400 civarında şirket kapanmıştır." ifadelerini kullandı.

"KAYSERİ'Yİ İHRACATTA İLK 5'E TAŞIMAK BOYNUMUZUN BORCU OLSUN"

Kayseri’nin Türkiye’de en fazla ihracat yapan 11. il olduğunu belirten Gürcan, “İlimizi tebrik ediyoruz ama bu Kayseri 'ye yeter mi? Yetmez. İnşallah el birliğiyle bunu da ilk 5’e taşımak bizim boynumuzun borcu oldu. Ben Kayserili hemşehrilerimin girişimci ruhuna güveniyorum. Cumhurbaşkanımız da güveniyor. İnşallah bu süreçte sayın valimizin de destekleri, katkılarıyla bunu biz çok daha yukarıya taşıyacağımıza inanıyoruz ' ' dedi.

“TURKOVAC KAYSERİMİZİN MEDARI İFTİHARI”

TURKOVAC yakın zamanda tüm dünyaya dağıtımın sağlanacağını aktaran Gürcan, “Normal faaliyetle devam ederken salgında ek olarak aldığımız tedbirleri göreceğiz. Türkiye salgın döneminde işletmeleri ve vatandaşı en fazla oranda destekleyen ülkelerden birisi olmuştur. IMF verilerine göre Covid 2019 döneminde verilen toplam desteklerin gayri safi yurt içi hasılaya oranlayıp gelişmekte olan ekonomilerde yüzde 9.9 iken Türkiye 'de yüzde 13.4’tür. Aynı oran Çin ve Rusya 'da yalnızca yüzde altı dolayında olmuştur. Bunu nasıl aşılamada sağlık alanda etkin çalışmamız ile çok kısa sürede yüksek başarılara imza attık. Türkiye 'de bugün en az bir dost doz aşısını yaptırmış, elli altı nokta dokuz milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Tüm dozları tamamlanmış vatandaşlarımız 51.6 milyondur. Oranlarına baktığımızda Türkiye 'de nüfusun yüzde altmış yedisinin aşılandığını görüyoruz. Söz konusu olan dünyada yüzde 58. Türkiye dünya kupasını geride bırakan bir ülke olmuştur. TURKOVAC Kayserimizin medarı iftiharı olan başımızı kullanıma olayını aldık. Hızla aşılama sürecini başlattık. İnşallah bunu da tüm dünyaya yakında dağıtımına başlayacağız.” dedi.

Toplantının sonunda Bakan Yardımcısı Gürcan iş insanlarının sorularını yanıtladı. Başkan Ömer Gülsoy, Kayseri Protokolü ile birlikte Bakan Yardımcısı Gürcan’a plaket ve el dokuması kilim hediye etti.