BAŞKAN HABERLERİ

TİCARET BAKANI YARDIMCISI GÜRCAN KTO’DA İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

31 Ekim 2023 - 13:11:35

GÜLSOY : TİCARET ORTAMININ DEĞİŞTİĞİ HIZLI BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ


TİCARET BAKANI YARDIMCISI GÜRCAN KTO’DA İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

Ticaret Bakanı Yardımcısı Mahmut Gürcan, Kayseri Ticaret Odası (KTO) ev sahipliğinde Kayseri iş dünyası ile bir araya geldi. Gürcan, Piyasayı bozucu hareketlere kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. Kayserili iş insanlarının sorunlarını aktaran KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Yüksek enflasyon ortamı, yatırım iştahını azaltırken, firmalarımızın öz kaynaklarını maalesef eritti. Faiz politikasındaki değişikliklerin ardından, işletmelerimizin finansmana erişimi zorlaştı, kaynak girişine duyduğumuz ihtiyaç arttı.” dedi.

Kayseri İş Dünyası, Kayseri Ticaret Odası (KTO) M. Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda buluştu. Toplantıya Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adem Başar, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Kayseri Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet İştahlı, Oda/Borsa Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda iş insanı katıldı.

Toplantının açılışında konuşan KTO Başkanı Ömer Gülsoy, “Yatırım süreçleri, üretim teknolojileri ve ticaret ortamının hızla değiştiği bir süreçten geçiyoruz. Ezberlerin bozulduğu bir dönemde devletimizin rehberliği ve desteklerin sürdürülmesi büyük önem arz ediyor.” dedi.

“FİNANSMANA ERİŞİM ZORLAŞTI, KAYNAK GİRİŞİNE DUYDUĞUMUZ İHTİYAÇ ARTI”

Orta Vadeli Programın başarıyla uygulanmasında belirleyici etkenlerin iş dünyasının üretim ve yatırım ihtiyaçlarının gözetilmesinden geçtiğine vurgu yapan Gülsoy, “Yüksek enflasyon ortamı, yatırım iştahını azaltırken, firmalarımızın öz kaynaklarını maalesef eritti. Faiz politikasındaki değişikliklerin ardından, işletmelerimizin finansmana erişimi zorlaştı, kaynak girişine duyduğumuz ihtiyaç arttı. Devletimizin sunduğu asgari ücret desteğinin yeni yıldan itibaren en az bin TL olarak devam etmesi ve gelir vergisi dilimlerinin yükseltilmesi, gerek işletmelerimiz gerekse de çalışanlarımız için oldukça önemli bir adım olacak. Girişimcinin, yatırımcının yani özel sektörün önü açılacak ki yatırım yapsın, üretsin, ticaretine devam etsin. İstihdam yaratsın. Bu yöndeki olumlu adımları yakından takip ediyoruz. Enflasyonun düşük, faiz oranlarının makul, döviz kurlarının istikrarlı olduğu bir yapıya kavuşmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“İKİZ DÖNÜŞÜM ARTIK EYLEME GEÇİRİLMELİ”

Konuşmasında 12’nci Kalkınma Planına da değinen Gülsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeşil ve dijital dönüşüm, rekabetçi üretim, ihracata dayalı nitelikli büyüme, afetlere dirençli yaşam alanlarının inşası, sürdürülebilir bir çevre politikası, adalet ve demokrasiyi esas alan bir tablo çizilmektedir. Özellikle dijital ve yeşil dönüşüm vurgularını çok önemsiyoruz. İkiz dönüşümün artık söylemden çıkıp eyleme geçirilmesi gerekiyor. Beklentimiz elbette belirlenen hedeflere ulaşılması, bireysel ve sosyal hayat standardımızın yükseltilmesidir. İş dünyası olarak bizde hedeflere ulaşma noktasında elimizden gelen destek ve katkıyı sunuyoruz, sunmaya da devam edeceğiz. Ülkemizin toparlanmasının ancak üretimle olacağına inanıyorum. Bunun için de iş dünyasının ayakta kalması, kritik sektörlerdeki ve hammadde üretimine dayalı yatırımların üretime başlaması gerekli diye düşünüyorum. “

ÖZKAYA : KREDİYE ERİŞİMDE ZORLUKLAR YAŞIYORUZ

KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya da, özellikle ticari kredi kartlarındaki taksitlerin kısıtlanmasına yönelik uygulamanın kayıt dışılığa teşvik ettiğini belirterek, “Türkiye yüksek enflasyon, yüksek kur riski ve yüksek faizle, kredi kartlarının taksitlerinin kısıtlanması sıkıntılarıyla ticari ve sanayi hayata devam ediyor. Bankalarda kredilerde erişim nispeten kolaylaşmakla birlikte faizlerin yüksekliği nedeniyle hala krediye erişimde zorluklar yaşıyoruz. Ticari kartlarda kredi taksitlendirmesine sürekli kısıtlama geliyor. Bu durum kayıt dışılığa da sebep oluyor. Dolayısıyla bu uygulamanın tam tersi olmalı. Ticari kredi kartlarının kısıtlanması yerine artırılması lazım. İnsanların kayıt dışılığa yönlendirilmemesi lazım. Sıkıntılarımız hat safhada, yeni önlemlerle ticareti ve sanayiyi kolaylaştıracak önlemler almalıyız” diye konuştu.

Bakanlık faaliyetlerinden bahseden Ticaret Bakanı Yardımcısı Mahmut Gürcan “İç ticarette temel hedefimiz şeffaf, adil ve güvenilir bir ticaret ortamı oluşturarak tacirimizi, esnafımızı ve tüketicimizi korumak.” dedi.

Gürcan, 2023 yılının ilk 6 ayında Türkiye'nin e-ticaret hacminin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 109,7 artışla 652,7 milyar lira gerçekleştiğini de ifade etti.

Fahiş fiyat artışı ve stokçulukla kararlılıkla mücadele edildiğini vurgulayan Gürcan, "Bu kapsamda 2023 yılında 9 bin 761 firma, 44 bin 802 ürün denetlenmiş olup bunlarla ilgili de cezalar kesildi. Bu alanda aldığımız tedbirler sonucunda piyasa dengesini bozmaya ve haksız kazanç elde etmeye yönelik faaliyetlerin önüne geçilmesi noktasında önemli mesafeler katettik." dedi.

GÜRCAN : PİYASAYI BOZUCU HAREKETLERE KESİNLİKLE İZİN VERMEYECEĞİZ

Özellikle otomotiv sektöründe oluşan "köpük" fiyatla ilgili de adımlar atıldığına değinen Gürcan, bu çalışmaların olumlu sonuçlar ortaya çıkardığını dile getirdi.

Emlak sektörünün de yakından takip edildiğini aktaran Gürcan, "Özellikle spekülasyon fiyat artışları yapan veyahut da fahiş fiyatla daire satmaya çalışan yaklaşık 545 emlak işletmecisine geçtiğimiz günlerde toplam 54,5 milyon lira ceza kestik. Yaklaşık 100 bin lira emlakçı başı işletmeye ceza kesilmiş oldu. Son olarak gerek otomotiv gerekse emlak sektöründe ağustos ayında yaptığımız düzenlemelerle ilan platformlarına getirmiş olduğumuz yükümlülüklerle de piyasayı kontrol etmeye gayret ediyoruz. Kesinlikle spekülatif ilanları engelleyeceğiz, spekülatif fiyat artışlarına ve piyasayı bozucu hareketlere izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Enflasyonla mücadele için perakende sektöründe başlatılan kampanyanın da büyüyerek devam ettiğini söyleyen Gürcan, “Kampanya her geçen gün daha fazla işletmenin katılımıyla devam ediyor. Bakanlığımıza kampanyaya katıldığını bildiren 350 firma 50 binin üzerinde mağazası ile kampanyamıza destek veriyor” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı devam etti. Ticaret Bakanı Gürcan ile İç Ticaret Genel Müdürü Başar, Kayseri İş dünyasının sorunlarını ve taleplerini dinleyerek çözüm aşamasında yardımcı olacaklarını belirtti.

Toplantının sonunda KTO Başkanı Gülsoy, KTO Meclis Başkanı Arslan, KAYSO Meclis Başkanı Özkaya ile KTB Meclis Başkanı tarafından Bakan Yardımcısı Gürcan’a ipek halı hediye edildi. Toplantı hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.