BAŞKAN HABERLERİ

KTO’DA ULUSLARARASI TİCARET VE GİRİŞİMCİLİK GÜNLERİ DÜZENLENDİ

23 Kasım 2023 - 13:59:09

KAYSERİ GİRİŞİMCİLİK VE ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ TÖRENLE AÇILDI


KTO’DA ULUSLARARASI TİCARET VE GİRİŞİMCİLİK GÜNLERİ DÜZENLENDİ

-KTO’DA ULUSLARARASI TİCARET VE GİRİŞİMCİLİK GÜNLERİ DÜZENLENDİ

-KAYSERİ GİRİŞİMCİLİK VE ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ TÖRENLE AÇILDI

-TİCARET BAKAN YARDIMCISI AĞAR : İHRACATI BİR MEMLEKET MESELESİ OLARAK GÖRÜYORUZ

-GÜLSOY : ÜRETİM VE İHRACAT OLMADAN EKONOMİK BÜYÜMEYİ VE İSTİKRARI SAĞLAMAK MÜMKÜN OLMAYACAKTIR

Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik Günleri etkinliğinde konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, “Bizler ihracatı bir memleket meselesi olarak görüyoruz. Büyüme ve ihracat alanında yakaladığımız başarılar ülkemiz istihdamına da pozitif yansımaktadır.” dedi. KTO Başkanı Ömer Gülsoy ise “Üretim ve ihracat olmadan ekonomik büyümeyi ve istikrarı sağlamak mümkün olmayacaktır. Finansmana ulaşım ve maliyetlerin yüksek oluşu da en büyük sorunlarımız arasında yer alıyor. İhracatımız için bu konulara da çözüm beklediğimizi belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Bakan Yardımcısı Ağar’ın katılımıyla Kayseri Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret Merkezi’nin açılışı da gerçekleştirildi.

Kayseri Ticaret Odası (KTO) önemli bir etkinliği daha imza attı. 2 gün süren Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik Günleri’nde birbirinden önemli konukları Kayseri iş dünyası ile buluşturdu. Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar ve beraberindeki heyet ilk olarak Kayseri Girişimcilik ve Uluslararası Ticaret Merkezi’nin açılışını yaptı. Merkezi gezerek bilgiler alan Bakan Yardımcısı Ağar, çalışanlarla ve faydalanıcı firma yetkileriyle sohbet etti.

Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonu’nda düzenlenen Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik Günleri etkinliğinin açılış törenine Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Kasım Akdeniz, TOBB Chicago Ticaret Merkezleri Müdürü Noyan Ciritoğlu, Kayseri Üniversitesi (KAYÜ) Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, ICMPD Portfolyo Direktörü Pınar Yapanoğlu, KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, TOBB Kayseri Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Tuğba İlgü, KTO Yönetim Kurulu Üyeleri, bürokratlar ve çok sayıda iş dünyası temsilcisi ile girişimci katıldı.

Etkinliğini açılışında konuşan KTO Başkanı Gülsoy, “İhracat pazarının daraldığı, uluslararası finansal piyasalarda dış kaynağa ulaşmanın zorlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Birçok ihracat pazarında artan yavaşlama sinyalleri var. Bu da dış talebin devamlılığı açısından risk taşıyor. Ülke olarak da şehir olarak da hem bulunduğumuz coğrafi konum hem de ihracat temelli bir ekonomiye sahip olduğumuzdan küresel gelişmelerden çok etkileniyoruz. Dolayısıyla Kayseri ve ülke olarak gelecek stratejilerimizi küresel gelişmelerden bağımsız oluşturamayız. Biz de bu noktada Kayseri Ticaret Odası olarak ihracatçılarımıza, üyelerimize projelerimiz ve hizmetlerimizle destek olmaya yurt dışı iş gezileri ve fuarlara katılım sağlamaya devam ediyoruz. Üretim ve ihracat olmadan ekonomik büyümeyi ve istikrarı sağlamak mümkün olmayacaktır. Finansmana ulaşım ve maliyetlerin yüksek oluşu da en büyük sorunlarımız arasında yer alıyor. İhracatımız için bu konulara da çözüm beklediğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar’da Dünya ve Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirerek sözlerine başladı.

Tüm olumsuzluklara karşın Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini ve ihracatındaki artış eğilimini sürdürdüğünü vurgulayan Ağar, şunları kaydetti:

"Ülkemiz küresel hasılanın yüzde 3,1 daraldığı 2020'de yüzde 1,9, 2021 yılında yüzde 11,4, 2022'de ise yüzde 5,5 büyüme ile OECD ve G20 ülkeleri arasında ilk 3 arasında yer almayı başarmıştır. 2023 yılında ise gayri safi yurtiçi hasıla, 1. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,9, 2. çeyreğinde yine yüzde 3,8 oranında artmıştır. Pandeminin ardından Türkiye ekonomisi son 12 çeyrektir kesintisiz büyümesini sürdürmüştür. Büyümedeki başarımıza paralel olarak ihracatımız da artış eğilimini sürdürmektedir. Bugün sayısı 115 bine ulaşan ihracatçımızla, ülkemize döviz kazandırmaya ve cari dengeye katkı vermeye devam ediyoruz. İhracatımızı son 20 yılda tam 7 katına çıkararak 2022 yılında 254,2 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık."

Ağar, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı Avrupa Birliği pazarındaki durgunluğa ve dünya ticaretindeki yavaşlamaya rağmen ihracatın 2023 yılında da güçlü seyrini devam ettirdiğini ifade etti.

Büyüme ve ihracat alanındaki başarının ülke istihdamına da olumlu yansıdığını aktaran Ağar, “İhracatımız bu yılın temmuz ayında 20,1 milyar dolar gerçekleşmesinin ardından, ağustos ayında yüzde 8,2 artışla 21,6 milyar dolar, eylülde 22,5 milyar dolar ve ekimde de 22,9 milyar dolar oldu. 2023 yılı ocak-ekim dönemine baktığımızda ihracatımız 210,1 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçen yılki dönemsel ihracat değerinin üzerinde bir rakamla bu dönemi de kapatmış olduk. İhracattaki artış, ithalattaki düşüşle dış ticaret açığımız son 3 aydır yıllık bazda daralmaktadır. Temmuz ayında 12,3 milyar dolar olan dış ticaret açığı ağustosta 8,7 milyar dolar, eylülde 5 milyar dolar ve ekimde 6,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Nitekim, işsizlik oranı eylül ayında yüzde 9,1'e geriledi. Bu da 2013 aralık ayından beri en düşük seviyesine inmiş bulunmaktadır." dedi.

Ağar, Ticaret Bakanlığı olarak iş dünyasının yanında olmak, ihracatı artırmak, yatırım ortamını iyileştirmek ve uluslararası pazarlarda daha etkin rol oynamak için çalışmaları yoğun sürdürdüklerinin altını çizdi.

Türkiye Yüzyılı'na yeni hedeflerle girdiklerini vurgulayan Ağar, "Bildiğiniz üzere, önümüzdeki 3 yılın ekonomik politikalarına rehberlik edecek Orta Vadeli Programı, eylül ayında duyurmuştuk. Yakın zamanda ise 2024-2028 dönemini kapsayan 12. Kalkınma Planı ile uzun vadeli hedeflerimizi sizlerle paylaştık. Plan döneminde, ihracatımızın 375,4 milyar dolara çıkmasını, 2028 yılında büyümemizin yıllık ortalama yüzde 5 seviyesinde gerçekleşmesini ve dönem sonunda kişi başı gelirimizin 17 bin 554 dolara çıkarak ülkemizin yüksek gelirli ülkeler sınıfına girmesini hedefliyoruz." diye konuştu.

Ağar, 2023'te mal ve hizmet ihracatçılarına yaklaşık 8,6 milyar lira destek ödemesi sağladıklarını ifade etti.

Bazı ihracat hedeflerine de değinen Ağar, "Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde, 2028 yılında ülkemizin küresel mal ihracatından aldığı payı yüzde 1,3'e, küresel hizmet ihracatından aldığı payı yüzde 2’ye yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürün ihracatımızın payını yüzde 50'ye ve KOBİ'lerin ihracattaki payını yüzde 32’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda ülkemizin genel ihracatı içindeki e-ihracat payını yüzde 10'a çıkarma gayemiz var." değerlendirmesini yaptı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da, 'Bu çalışmayı çok anlamlı ve önemli buluyoruz. Çünkü dünyaya hitap eden ihracatın önemli bir şehri olan Kayseri’de bu alanda eksikliğimizi giderecek yaklaşım ile Avrupa Birliği projelerini de bu şehre kazandırma bağlamında yapılan çalışmalardan dolayı katkıları olanlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kayseri insanına fırsat verildiğinde hakikaten üreten, katma değer sağlayan, ihracata da büyük bir katkı sağlayan bir yapıya sahip. Bu şehir katkı sağlayan ve her alanda ben buradayım diyen bir şehir. Ayaklarının üzerinde durmaya çalışan bir şehir. Bizler hangi iş olursa olsun, o iş bizim işimiz algısıyla hareket ederiz ve onu hayatı geçirebilmek için el ele veren bir yaklaşım sergileriz. Bu şehrin huzurunu çok önemsiyoruz. Bu şehri güvenli liman olarak görmek ve hakikaten bunu hak ettiğini de paylaşmak istiyorum.”' ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından KTO Başkanı Ömer Gülsoy, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar’a plaket ve ipek halı hediye takdiminde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Uluslararası Ticaret ve Girişimcilik Günleri etkinliği panellerle devam etti. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya’nın moderatörlüğünde, Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, İGE A.Ş. Genel Müdürü Kasım Akdeniz ve Mega Merchant Kurucu Başkanı Yaman Alpat tarafından İhracat Finansmanı, İhracata Yönelik Yeni Nesil Devlet Destekleri, İGE Finansman Modelleri,Eximbank Kredileri, İhracata Yönelik Yeşil Dönüşüm Destekleri, İGE A.Ş. Faaliyetleri, Türk Eximbank ve İGE A.Ş. İşbirliği, İhracatçı Firmaların Yeşil Dönüşümü İçin Enerji ve Kaynak Verimliliği Programı ile E-İhracat Konsorsiyumu konularında bilgiler verdi, tecrübelerini paylaştı. Etkinlik 2 gün boyunca panellerle devam etti.