Kasaplar, Et ve Et Ürünleri İşleyen İşletmelerin Dışında İşlem Yapanlara 13.934 TL İdari Para Cezası!!!

30 Temmuz 2020 , Perşembe 12:02
İdari Para Cezası

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri , Bitki sağlığı ve Gıda Yem kanunu kapsamında faaliyet gösteren “Kasaplar,  Et ve Et Ürünleri İşleyen İşletmeler”  dışındaki yerlerde Kurban Etlerinin İşlenmesi ve Kıyma yapılmasına müsaade edilmeyecektir. Kurban Bayramı boyunca İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze bağlı ekipler sahada denetimleri gerçekleştirecek olup, faaliyet alanı olmadığı halde işlem yapan işletmelere 5996 Sayılı Kanun gereğince 13.934 TL idari para cezası uygulanacaktır. 


Covid-19 tedbirleri kapsamında uygulanan önlemler gereği maske, mesafe ve eldiven kullanımı gibi hijyen kuralları konusunda da denetimler gerçekleştirilecektir. Faaliyet konusu olmayan işletmeler ve  şahıslar tarafından yılda bir kez kullanılan makinalarda yapılan et çekim işlemi halk sağlığı açısından ciddi risk teşkil etmektedir. Vatandaşlarımızın da bu konuda  dikkatli olması gerekmektedir.


Kontrol ve denetimlerin yanı sıra tüketicilerin gıda ile ilgili tüm talep ve şikayetlerini  174 Alo Gıda  , ve bağlı bulundukları İlçe Tarım  Müdürlüklerine bildirmeleri  önem arz etmektedir.