Kayserito Haber

Polonya - Türkiye İş Forumu


T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 16-17 Ekim 2017 tarihlerinde Polonya’ya gerçekleştireceği resmi ziyaret kapsamında, DEİK/Türkiye-Polonya İş Konseyi tarafından muhatap kuruluşu Polonya Ulusal Ticaret Odası işbirliği ile 17 Ekim 2017 tarihinde, Polonya’nın başkenti Varşova’da “Polonya - Türkiye İş Forumu” düzenlenecektir. Söz konusu İş Forumu’nu T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Andrzej Duda, T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Polonya’nın ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Sayın Mateusz Morawiecki’nin onurlandırmaları öngörülmektedir. 

Alt yapı yatırımlarının hız kazanması, doğrudan yabancı sermayenin pazara olan ilgisinin artması ve tüketim harcamalarının mali krizden nispeten daha az etkilenmesi nedeniyle Polonya, son yıllarda istikrarlı pozitif büyüme gösteren AB üyesi ülkelerin başındadır.  Polonya’da 2016 yılı için %2,8 kaydedilmiş, 2017 yılı için ise  %3,4 büyüme beklenmektedir.

Polonya ile Türkiye takip ettikleri büyüme modelleri ile birbirine benzemekte olup ülkemizin yanı sıra Avrupa Birliği, Balkanlar, Rusya ve Kazakistan gibi çok çeşitli ülke ve bölge pazarları ile gümrüksüz ticaret imkânına sahip olması sayesinde, ihracata yönelik yatırım yapmak isteyen firmalar için üretim üssü konumundadır. Önümüzdeki 5 senede Avrupa Birliği’nin iki katı büyüme performansı sergilemesi beklenen, 40 milyonluk nüfusu ve yaklaşık yarım trilyon dolarlık ekonomisi ile Polonya Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunmaktadır.

Türkiye-Polonya İş Forumu’na gıda, inşaat, altyapı ve gayrimenkul, tarım, tekstil, perakende toptancılık,  enerji, mühendislik, makine, madencilik, finans, ilaç ve kimya sanayi ile bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren Polonya’nın önde gelen firma temsilcilerinin katılımı beklenmektedir. Enerji, turizm, tekstil, gıda, çevre teknolojileri gibi alanların yanı sıra özellikle konut projeleri, telekomünikasyon, otel, hastane ve iş merkezi gibi büyük ölçekli inşaat projeleri için Türk firmaları için fırsatlar yer almaktadır.

Anılan ziyarete, Polonya’da iş yapan ve Polonya’da yatırım ile ticaret imkânları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen tüm üyelerinizin katılımını diler, ziyarete katılmayı arzu eden firma temsilcilerinizin, 13 Ekim 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar, aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, ödemeyi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Ziyarete katılım bedeli ekonomi sınıf uçuşlu paket program için, 850 ABD Doları,  yerinden katılım için ise 100 ABD Doları’dır. Seyahat özel uçakla gerçekleştirilecek olup, İstanbul – Polonya – İstanbul uçuşları, transfer, tercüme hizmetleri ve diğer organizasyon giderleri katılım bedeline dâhildir. Polonya için  geçerli Schengen vizesinin bulunması gerekmektedir. 

İlgililere duyurulur,

Başvuru Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/482/9561

Yerinden katılım Başvuru Formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/484/9561

Ek: Ziyaret Taslak Programı