Kayserito Haber

ÖLÇÜ VE ÖLÇÜ ALETLERİ PERİYODİK MUAYENE VE BAKIM DUYURUSU


 Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün ölçü ve ölçü aletlerinin 2016 yılı periyodik muayenesine ilişkin duyurusu aşağıdaki gibidir:

 

“Bilindiği üzere ilimizde bulunan her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin muayene ve damgalama yetkisi 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu gereği Müdürlüğümüze ait bulunmaktadır. Kanunun 9/b maddesine göre iki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu olan ölçü ve ölçü aletlerinin 2016 yılı periyodik muayene müracaatları 01.01.2016 tarihinde başlayıp, 29.02.2016 günü mesai bitiminde sona erecektir.

 

İki yılda bir muayene edilerek damgalanması zorunlu olan ölçü ve ölçü aletlerinden;

 

Akaryakıt istasyonlarında kullanılmakta olan akaryakıt ve LPG sayaçları, tartım kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri ile kantar ve basküllerin periyodik muayene müracaatları İl Müdürlüğümüze yapılacaktır.

 

Tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip olmayan III üncü ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri, yay ve elektronik tertibatı bulunmayan maksimum kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli teraziler için ilgili Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğuna periyodik muayene müracaatı yaptırılarak muayene için gün alınması gerekmektedir.

 

Otomatik tartı aletleri, tartım kapasitesi 2000 kg’a kadar (2000 kg dahil) okuma, çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III üncü ve IV üncü sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletleri ile I nci ve II nci sınıf otomatik olmayan tartı aletleri ve taksimetreler için İl Müdürlüğümüzce belgelendirilmiş Yetkili Muayene Servislerine periyodik muayene müracaatının yapılması gerekmektedir.

 

İki yıllık damga süresini doldurmuş ölçü ve ölçü aletlerinin muayene yaptırılmadan kullanılması yasaktır. Damgalanmamış, damga süresini geçirmiş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılması ve alım satım yerlerinde bulundurulması suçtur.”

 

Üyelerimize önemle duyurulur.