KTO Şubat Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

1.03.2018-15:37

Kayseri Ticaret Odası Şubat ayı Meclis toplantısı, 27 Şubat 2018 Salı günü KTO konferans salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ömer Gülsoy’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Yönetim Kurulu üyeleri ile Başkanlık Divanı ve Meclis üyeleri katıldı.

 

Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan KTO Meclis Başkanı Ömer Gülsoy, “Zeytin Dalı operasyonunun 39’uncu günündeyiz ve başarıyla devam ediyor. İnşallah bu operasyon başarıyla bitecek. Dualı bir orduyuz. Bütün Türk İslam aleminin duasını almış bir orduyuz. ‘Rabbim şehadeti bana da nasip et’ diyerek Hakka yürüyen bir orduyuz” dedi.

Seçim sürecine de değinen Gülsoy; “Nisan ayının 14’ünde odamızın seçimi var.  bu seçimde de her zaman söylediğimiz şu, Meclis Başkanı olarak söylüyorum; iki adaya da başarılar diliyorum. Bu süreç için sahada çalışan arkadaşlarımız ve adaylar içerisinde nezaketli bir şekilde şehrimize, odamıza ve bizlere yakışan şekilde geçmesini temenni ediyorum. Birimiz kazanacak, birimiz kaybedecek ama esas kazanan Kayseri olacak, esas kazanan odamız olacak. Bunun için her iki adaya başarılar diliyoruz, sahada çalışan arkadaşlarımızın nezaketli bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini biliyoruz.  Daha nezaketli, daha güzel seçim süreci temenni diyor, Allah’ım hayırlısını versin diyoruz. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozmasın. Şu an ülkenin birbirini ötekileştirmeye, şuydu buydu demeye gerek yok şu an en ihtiyaç duyduğumuz şey birlik ve beraberlik. Onun için rabbim birliğimizi beraberliğimizi, ülkemizin birliğini beraberliğini bozmasın. Kâinatın sonuna kadar da bu devleti var etsin” şeklinde konuştu.

 

Gündemde yer alan 7 maddenin görüşülerek karara bağlandığı Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Afrin’de terör örgütlerine yönelik yürütülen harekata ilişkin görüşlerini açıkladı. Hiçyılmaz, “Öncelikle, terör yuvalarını yok etmeyi amaçlayan Afrin’e yönelik Zeytin Dalı harekâtının 40 gününü aşan bu günde canını ortaya koyan kahraman askerlerimizin diğer operasyonlarda olduğu gibi bu harekâtta da başarılı olacağına canı gönülden inanıyorum ve askerlerimizin sağ salim evlerine dönmelerini, yuvalarına dönmelerini Cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Millet olarak onların yayında olduğumuzu bu kürsüden bir kez daha vurgulamak sizler adına seslenmek istiyorum. Bu operasyonda şehit olan vatan evlatlarına bir kez daha Yüce Allah’tan rahmet diliyorum ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Gazilerimize de Cenabı Allah’tan şifa diliyorum” dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın Kayseri ziyaretine ilişkin görüşlerini de açıklayan Hiçyılmaz, “Geçtiğimiz hafta sonu Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Kayseri’deydi. AK Parti Kayseri yönetiminin belirlendiği kongreye katılan Sayın Başbakan, bizleri sevindiren bazı açıklamalarda bulundu. Özellikle hızlı tren ile ilgili ihale sürecinin tarihinin netleşmesi, havaalanımızın kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların hızlanacak olması ve Kayseri’de yeni organize sanayi bölgelerinin yapılmasına yönelik iradenin ortaya konulması şehrimiz için önemli haber olmuştur. İş dünyası temsilcileri olarak, Kayseri’nin gelişmesi için atılan her adımı takdirle karşılıyor ve desteklediğimizi belirtmek istiyorum” diye konuştu.

 

İş dünyasının beklentilerini dile getiren Hiçyılmaz, “İş dünyasının önemli beklentilerinden biri olan, yatırım ve üretimin artmasına yönelik, ucuz maliyetli sermaye temini konusunda da devletimizin teşvik ve destekleri büyük önem taşımaktadır. Bu anlamda bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl TOBB öncülüğünde Nefes Kredisi uygulaması hayata geçirilmiş ve Kayseri’de üyelerimize yönelik 25 milyon TL civarında kredi üyelerimize verilmiştir.  Nefes Kredisinin devamı niteliğinde yeni bir çalışma gündemde bulunmaktadır. İnşallah yakın bir zamanda Başbakanımızın da katılacağı bir toplantı düzenleyip protokol imzalanacak ve duyurusu yapılacak. Üyelerimiz önceki uygulamada olduğu gibi 12 eşit taksitte 1 yıl vade ile kredi kullanabilme imkânına sahip olabileceklerdir.  Bu kredi imkânında üst limit 200 bin TL olacak bu sefer. Ve faizse piyasa şartlarının çok altında kalan bir rakam yüzde 0,99 oranında faizle kullanılacak. Dolaysıyla bundan önceki uygulamada olduğu gibi bundan sonraki kredi imkânından da üyelerimiz tarafından yararlanması çok önemli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Sözde soykırım iddialarına ve terör örgütü elebaşının serbest bırakılmasına da değinen Başkan Hiçyılmaz, “Türkiye’nin ve dünyanın gündemi hızla değişiyor. Yine karşımıza bir Avrupalı çıktı ve yine güya kendilerinin demokrat ve insani duygularının daha hassas olduklarını ifade eden bir ülke çıktı, Hollanda. Değerli arkadaşlar, Ermenilere yönelik sözde soykırım iddiaları geçtiğimiz günlerde Hollanda parlamentosunda yasa olarak kabul edildi. Hollanda, kendi tarihindeki kara lekeleri görmezden gelerek, hiçbir dayanağı olmayan bir siyasi karara imza attı. Amacının herhalde Türkiye’yi karalamak, Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak ve böyle bir siyasi karar alarak dünyada Türkiye’yi zor duruma düşürmek için bunları yaptı. Ama Hollanda yetkililerine buradan seslenmek istiyorum. Bosna savaşı sırasında Srebrenitsa’da yaşanan katliamı tekrardan hatırlatmak istiyorum. Hocalı katliamını buradan hatırlatmak istiyorum.  O tarihte Birleşmiş Milletler bir karar almıştı.  Srebrenitsa’yı güvenli bölge ilan etmişti ve oraya da 600 asker ile Hollandalıları bekçi koymuştu güya hatırlayınız ve Srebrenitsa olayı, II. Dünya Savaşından sonra Avrupa’da yapılan en büyük insan katliamı ve etnik soykırım olarak Dünya tarihine geçti. Bu soykırımda en büyük suç kimindi? Orada askeri güç olarak bulunan Hollanda’nın. Hollanda askerleri kılını dahi kıpırdatmadı katliam yapılırken.  Asıl soykırımı yapanın kim olduğu demek ki ortaya çıkıyor. Öte yandan; güney sınırlarımızdaki terörle mücadelemiz sürerken, uluslararası arenada da siyasi olarak bir mücadele sürmektedir. Son olarak bildiğiniz gibi Çekya’da, Çek Cumhuriyeti’nde gözaltına alınan YPG’li terörist başı Salih Müslim hakkında biz tutuklama kararı beklerken gözaltı neticesinde geçtiğimiz birkaç saat içerisinde serbest bırakıldı. Avrupa devletlerinin terör konusundaki çifte standardı devam ediyor arkadaşlar.  Afrin harekâtını diline dolayan ve her defasında karşı çıktığını söylemekten geri durmayan bu Avrupa zihniyeti, Türkiye’nin iyiliğini istememekte bu bölgede güçlü bir Türkiye istememektedir. Bu açık seçik ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

 

Ekonomideki gelişmelere de değinen Başkan Hiçyılmaz “Ekonomide önemli gelişmeler var özellikle işsizlik konusunda son alınan rakamlar yüzde 10.3’e düştüğü konusunda. Geçtiğimiz yıl biliyorsunuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde 1,5 milyon kadar ek istihdam sağlamıştık.  Kim sağlamıştı bunu, elbette iş dünyası olarak bizler sağlamıştık. Yine bu süreçte Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan toplantıda 1 sizden 1 bizden şeklinde kampanya başlatıldı ve önümüzdeki süreçte inşallah daha fala istihdam sağlayan bir iş dünyası olacak ve bu istihdam arttıkça işsizlik noktasında daha önemli rakamlar başarabileceğimizi tahmin ediyorum. Bu anlamda iş dünyası olarak üzerimize çok görevin düştüğünü buradan ifade etmek istiyorum” dedi.

 

Mart ayının ilk haftasının Yeşilay Haftası olmasına vurgu yapan Hiçyılmaz, Yeşilay Haftasının çok önemli olduğunu sigara, alkol, içki ve diğer uyuşturucu gibi alışkanlıklarla mücadele edilmesi bakımından herkesin gayret göstermesi gerektiğini belirtti.

 

Nisan ayının 14’ünde Ticaret Odası seçimleri yapılacağına vurgu yapan Başkan Hiçyılmaz, “Bu seçim bundan önceki yapılan seçimlerden çok da farklı hali yok. Tabii her seçim, hele hele yaklaşınca bir heyecan olmaz mı? Hem üyelerimiz de hem de adaylarda hem adayların yanında onlara destek veren arkadaşlarımızda heyecan oluyor.  Ama bu sürecin nezaket içerisinde huzur içerisinde sükûnet ve suhuletle geçilmesinde fayda var. Bunu zaten Sayın Başkan da konuşmalarında ifade etti. Ben de söylemeye gayret gösteriyorum. Bu süreç elbette, Kayseri’ye, Kayseri Ticaret Odası’na, Kayseri tüccarına yakışır şekilde yapılması gerekiyor” diye konuştu.

 

Kayseri’nin İPARD desteklerinden yararlanması konusunda açıklamada bulunan Başkan Hiçyılmaz, “Kayseri, IPARD destekleri alamayan yegane şehirlerden biriyiz maalesef. Bunu çok dile getirdik. Biz Kayseri olarak bu desteklerden niye istifade edemiyoruz dedik. Ankara alıyor, Konya alıyor, etrafımızdaki tüm iller alıyor da biz niye alamıyoruz arkadaş dedik. Dedik ama sanki dediğimizle de kaldık gibi geliyor bana. Bugün yine süt, et ve yumurtada teşvik destek açıklandı. Orada da yokuz İPARD’da olmadığımız için. Aslında İPARD destekleri Avrupa Birliği destekleridir biliyorsunuz. Eğer İPARD desteği Kayseri’ye verilmez ise İPARD desteğine muadil olacak şekilde Tarım Bakanlığı’ndan destek ve teşvikler verilmedir. En üst düzey makamlardan tarafından bu bize ifade edilmişti ama işte bugünlerde bu 3 maddeye verilecek desteklerden Kayseri’nin de mutlaka istifade etmesi gerektiğini düşünüyorum. Süt, et ve yumurtada bu desteklerin Kayseri’ye verilmesi Kayseri ekonomisi için çok önemlidir diye düşünüyorum.

 

Başkan Hiçyılmaz, konuşmasının son bölümünde Kiçikapı’da bulunan eski hizmet binasının kiraya verileceğini duyurarak, “Meclis toplantımızın hayırlı olmasını, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Alınan kararların hem ilimize hem ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

DİĞER HABERLER