Kayserito Haber

Kayseri Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi


Kayseri Ticaret Odası (KTO) Haziran ayı olağan Meclis Toplantısı Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’nın katılımıyla düzenlendi.

Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan’ın başkanlığında gerçekleşen Meclis toplantısına; KTO Meclis Divanı, Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meslek Komitesi Üyeleri katıldı.

Gündem maddelerinin oylanarak karara bağlandığı toplantıda, yönetim kurulunun ay içerisinde yaptığı faaliyetler de konuşuldu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan 24 Haziranda gerçekleşen seçime ilişkin değerlendirmelerde bulunarak;  “ Kayseri iş dünyası olarak, seçimler sonucu Cumhurbaşkanlığı görevine yeniden seçilen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve 27. yasama döneminde görev alacak tüm milletvekillerimizi gösterdikleri başarıdan dolayı kutluyor, yeni dönemde yapılacak tüm çalışmalarda başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, katılımlarından dolayı Vali Süleyman Kamçı’ya teşekkürlerini ileterek; şehrin marka değerinin artırılması için Kayseri’deki kurum ve kuruluşların birlikte ortak akılla hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmasının başlangıcında seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını dileyen Başkan Gülsoy; “Yüzde 90’a varan katılım oranı ile gerçekleşen seçimlerde milletimiz oyunu vermiş ve tercihini Cumhur İttifakı’ndan yana kullanmıştır. Her zaman olduğu gibi son sözü yine millet söylemiş, güven ve istikrara devam demiştir. Seçimlerde büyük başarı gösteren Cumhur İttifakı’nı, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendiyi ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’yi tebrik ediyorum. Önümüzde yapısal değişiklikleri içinde barındıran yeni bir sistem var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, milletimiz için hayırlı olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Birlik beraberlik ve uyum içerisinde çalışacak bir parlamento olmasını temenni ediyorum” dedi.

Türkiye’nin büyüme performansını değerlendiren Başkan Gülsoy, "Geçtiğimiz günlerde Türkiye ekonomisinin ilk çeyrek büyüme performansı belli oldu. Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen bu büyüme; bu ülkenin yönetimiyle, üreticisiyle, girişimcisiyle ve tüketicisiyle nasıl dinamik bir ülke olduğunun somut göstergesidir. Sınır ötesi harekât, içeride ve dışarıda terör ve şer odakları ile mücadele eden seçim atmosferine giren bir ülkenin böyle bir başarı yakalaması hiç de kolay değil. İşte bu Türk Milletinin, devletine, Cumhurbaşkanına olan inancı ile mümkün olmuştur. Tüm bu olumsuz şartlara rağmen yakalanan rakamlar, iş dünyası olarak bizleri umutlandırıyor. Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile dünya liginde ilk 10 ekonomiye gireceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Gülsoy,  Açıklanan Mart ayı işsizlik rakamlarının umut verici olduğunu belirterek “2017 yılında, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleştirilen istihdam seferliği sonucunda Türkiye genelinde 1,5 milyona yakın, Kayseri’ de ise 20 bin civarında kişi iş sahibi olmuştur. Devletine her daim sahip çıkan Kayseri, uzatılan eli asla geri çevirmemiştir. 2018 yılında da bu rakamın aşılması için Kayseri Ticaret Odası üyelerinin de üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

İhracat rakamları hakkında da bilgiler veren Gülsoy; 2018 yılı Mayıs ayı ihracat rakamlarına göre ülke genelinde yüzde 13, Kayseri’de ise yüzde 20 oranında artış yaşandığını fakat bu artışın yeterli olmadığını ihracatın, ithalatı karşılaması, cari açığın azalması için, dengenin yakalanması için üretilenin dış pazarlarda daha çok satabilmesi, yeni pazarlara daha kolay ulaşabilmesi gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz ay İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırma sonuçlarına göre 14’ü Kayseri Ticaret Odası üyesi olmak üzere 18 Kayseri firmasının listede yer aldığını, bu listelerde daha çok Kayseri firmasını görmek istediklerini; bunun da üretim, yatırım ve ihracat olanaklarını artırarak yeni projelerle mümkün olacağının altını çizen Gülsoy, Kayseri’nin marka şehir olması için her birlikte var gücümüzle çalışmalıyız dedi.

Gülsoy konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Yeniden şekillenecek Türkiye’de daha güçlü bir şehir olarak yer bulmalıyız. Güçlü bir şehir olabilmek, adımızdan söz ettirmek için de ihtiyacımız olan şey şehrimizin marka değerini artırmak. Bu yüzden eksikliklerimizi biliyor ve bu doğrultuda çalışmalar yapıyoruz. Ulaşımın çok önemli olduğunu, devlet destek ve teşviklerinden yeterince pay alamadığımızı her fırsatta dile getiriyoruz, çözüme kavuşturana kadar da getireceğiz. Gelişmişlik, verilen desteklerden yararlanılması hususunda Kayseri için bir engel olmamalı. Yapılacak yeni bir havaalanı, yüksek hızlı tren, lojistik olarak raylı sistem yapılması gibi projelerle önümüzdeki dönemde şehrimizin marka değerini yüksek tutacağız. bu konuda üzerimize düşeni yaparak tüm enerjimizi bu projeler için harcayacağız. Ayrıca üyelerimiz ve şehrimiz adına tüm bu gelişmelerin takipçisi olacağız.”

Toplantıda konuşan Kayseri Valisi Süleyman Kamçı ise "Bugün sizlerle beraber olmaktan çok memnunum. Uzun zaman oldu, sizlerle beraber olamadık. Bildiğiniz gibi seçimleri geride bıraktık. Seçimler tüm ülkemizde olduğu gibi Kayseri’de de hiçbir seçimde olmayan kadar az olaylı bir seçim oldu. O anlamda tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kayseri’de de Türkiye’de de vatandaş sağduyu sahibi olarak gitti, vatandaşlık görevini yerine getirdi. İnşallah şimdiden sonra işleriniz daha iyi olacak diye temenni ediyoruz. Sizler ticaret erbabı olarak işlerinizi benden çok daha iyi biliyorsunuz. Ticaret odası, 18 bin civarında üyesiyle Kayseri’mizin en büyük sivil toplum örgütüdür. O anlamda her zaman yanınızda olduğumuzu belirtmek istiyorum. Yapılabilecek her şeyde sizlerle beraberiz. Esnafımızın, ticaret erbabımızın ve sanayicimizin yüzü gülerse herkesin yüzü güler" ifadelerine yer verdi.

Toplantının ardından Vali Süleyman Kamçı’ya, hediye takdim edildi.