Kayseri Ticaret Odası 1. Sektör Toplantısı Gerçekleştirildi

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

13.11.2017-11:38

Kayseri Ticaret Odası (KTO) 1. Sektör Toplantısı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Meslek Komitesi üyelerinin katılımıyla yapıldı.

 

KTO Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Toplantıya; Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Yönetim Kurulu Üyeleri Selim Merter Temtek ve Kemal Olgaç ile Meclis Üyesi Kenan Erdem ve meslek komitesi üyeleri katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Meslek komitesi çalışmalarına ilişkin bilgiler paylaştı. 2000’den fazla toplantı yaptıklarını vurgulayan Hiçyılmaz, yeni hizmet binası, TOBB Akreditasyon sisteminde A Sınıfı oda olunması, kalite yönetim sistemleri ve eğitim faaliyetlerine ilişkin bilgiler verdi.

 

Üyelere yeni hizmetler sunulması için planladıkları projelerden bahseden Hiçyılmaz, “Hayata geçirmeyi planladığımız Ticaret Akademisi projemizle, üyelerimizin ticari faaliyetlerini destekleyici ve karşılaşabilecekleri problemleri önleyici hizmetler vermek istiyoruz. Üniversitelerle ortak çalışma halinde, “Staj Portali” uygulaması yürüterek, Ticaret Akademisi’nin kapsamını genişletmeyi düşünmekteyiz. Hem iş dünyasının hem de ülke potansiyelinin artırılması amacıyla Ticaret Akademisi’nin bir adım ötesi olan, Kayseri Ticaret Üniversitesi’ni şehrimize ve ülkemize kazandırmayı amaçlamaktayız. Yıldız Şirketler Projemiz var. Bizler meslek körlüğü içerisinde olabiliriz. Yaptığımız işi en iyisini yapıyoruz diye de düşünebiliriz. O şirketlerimizin daha iyi bir konuma gelebilmeleri için dışardan bir elin değmesini bekliyoruz. O finans olabilir ya da başka bir yardım olabilir. Bu anlamda da Yıldız şirket olabilmeleri için gayret göstereceğiz. Ülkemizin gelişim vizyonuna katkı sunmak, sanayi ve ticaretle ilgili bilgi üretebilmek ve bu bilginin üyelerimiz tarafından kullanılabilmesi için Uluslararası Ticaret ve Sanayi Kongresi düzenlemeyi amaçlıyoruz. Perakende alışverişin Kayseri’de daha çok artması için ve ekonomik anlamda fayda sağlaması için Kayseri’de Alışveriş Festivalini düzenleyeceğiz. Dijital oda yeni bir model uygulama olacak. Artık akıllı telefonlarınızdan Kayseri Ticaret Odası’na çok rahat bir şekilde ulaşabileceksiniz. Her türlü icraatları orada rahatlıkla görebileceksiniz. Ödemelerinizi dahi uygulamadan rahatlıkla yapabileceksiniz. Kayseri Ticaret Odası TV kurmak istiyoruz. Bir stüdyo kurmak istiyoruz. Üyelerimize yapmış olduğumuz icraatları onlara gösterebilme ve icraatlarımızın onların görüşleri doğrultusunda olmasına gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.

 

Kayseri Ticaret Odası üyelerine mahsus bir kooperatif kurulduğunu hatırlatan Başkan Hiçyılmaz, “Olağanüstü bir ilgi ve alaka oluştu. Bir hafta içerisinde 2 bin 500 kadar üye başvurdu. Hatta şuanda bine yakın da yedek üye hali hazırdadır. Bizim iş dünyası olarak eğer kendimizi geliştirip daha iyi noktalara gelmek istiyorsak, bir defa altyapımızın oluşması lazımdır. Bu altyapının en önemlisinin de işyeri olduğunu düşünüyoruz. İş yeri olacak ki benim üyem makine alsın, makine almayı aklına getirsin” ifadelerini kullandı.

Hiçyılmaz, “Son günlerde üzerinde durduğumuz çok önemli bir konu var. Türkiye’nin dünyada klasman atlaması bakımından çok önemli bir proje olarak gördüğümüz, yerli otomobil yapma konusu gerçekten önemlidir. TUBİTAK Bilim Kurulu Üyesi iken orada yerli otomobille alakalı epey bir konular olurdu. Belli bir mesafe alındı ama babayiğit olma noktasında sıkıntılar vardı. Cumhurbaşkanımız geçenlerde açıkladığı 5 babayiğitte bulundu. Bu 5 babayiğidin bulunmasında çok önemli gayretleri olan Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na buradan özellikle teşekkür ediyorum. Bu projenin önemli olduğunu, Türkiye’ye prestij katacağını düşünüyorum. Türkiye 1926 yılında Kayseri’de uçak yapmış ama onun sürdürülemez halde olmasından dolayı da orada kalmış. O zaman zarar da etsek, az da olsa onun devam ettirilmesi ve belirli bir mesafe alınması noktasında gayret gösterilmeliydi. Kayseri’de Hava İkmal Merkezimiz, yeni sanayimiz, organize sanayimiz ve diğer organize sanayi bölgemizde olan işyerlerimizin otomobilin Kayseri’de yapılabilmesi bakımından da müsait diye düşünüyorum. Bu otomobilin Kayseri’de yapılması için de buradan çağrıda bulunuyorum. Yan sanayi bakımından çok önemli bir konumdayız. Ulaşım bakımından da herhangi bir sıkıntımız yok. Güvenlik bakımından da ülkemizin orta yerde olmasının da çok önemli avantajları vardır. Mersin Limanına uzaklığımız yoktur ve otoyol bağlantımız vardır. Bu yatırımın Kayseri’de yapılmasının çok fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Başkan Hiçyılmaz’ın konuşmasının ardından Mete Taştan’ın “İş’te yönetim İş’te Motivasyon” konulu eğitimi ile devam eden 1. Sektör buluşması toplantısı, katılımcılara verilen yemekli kokteyl ile sona erdi. 

 

→ Fotoğraf Galerisi

 

DİĞER HABERLER