Göçün Engellenmesi, Tarım Ve Gıda’da Bağımsızlık Paneli KTO’da Gerçekleştirildi

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

17.10.2017-08:39

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilciği tarafından düzenlenen ‘Göçün Engellenmesi, Tarım Ve Gıda’da Bağımsızlık’ konulu panel Kayseri Ticaret Odası konferans salonunda gerçekleştirildi.

 

Panele Gıda, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergün Türkaslan, KTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Bahri Coşkun ve davetliler katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Başkan Mahmut Hiçyılmaz, dünyadaki nüfus artışına bağlı olarak, gıda ihtiyacının karşılanmasının önemli sorun haline geldiğini söyledi.

 

Hiçyılmaz, “Gelişmekte olan ülkelerde nüfus artışına bağlı, tarım ürünleri talebinin artması ve gıda fiyatlarının yükselmesi engellenemez bir hal almıştır. Bu durum ülkelerin tarımsal ihtiyaçlarının karşılanmasında tehdit oluşturmaktadır. Tüm dünyada bilişim ağlarının ilerlemesine yönelik çalışmaların yapılması, tarım faaliyetlerinin geri plana itilmesine sebep olmaktadır. Bu durumun sonucu olarak, gıda güvenliği ve tarımsal faaliyetlere yönelik tehlikelerin gündeme gelmesi söz konusudur. İnsanın hayatını devam ettirmesi ve sağlıklı yaşaması için teknolojik kazanımlar ertelenebilir, ancak temel besin kaynakları olmadan yaşanamayacağı bir gerçektir. Bu doğrultuda gıda sektörünün geniş bir etki alanına sahip olması nedeniyle, tarım politikaları; ülkelerin siyasal, ekonomik ve sosyal politikalarının en önemli parçasını oluşturmaktadır” dedi.

 

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada yaşanan karışıklıklar ve savaş hali nedeniyle ülkenin son yıllarda büyük göç aldığı ve almaya devam edeceğini kaydeden Hiçyılmaz, bu durumun her türlü riski beraberinde getirdiği gibi tarımsal güvenlik ve gıdaya ulaşılabilirlik konusunda da sakıncalar oluşturduğunu kaydetti.

 

Hiçyılmaz, “Türkiye’nin kendi nüfusuna ek olarak, aldığı göçle gelen nüfusun gıda ihtiyacının karşılanması büyük önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra, gıda konusunda dışa bağımlılığın azaltılması, gelecek nesillerin gıdaya ulaşımı konusunda tarımsal faaliyetlerin düzen içinde yürütülmesi de gerekmektedir” diye konuştu.

 

Hiçyılmaz, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 

“Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan gıda sektörünün büyümesi ve rekabet gücünün arttırılması tarımsal üretimin gelişmesi ve sorunlarının çözümü ile yakından ilgilidir. Sektördeki olanakların iyileştirilmesi ve tarımsal üretimin gelişmesi için Odamızda tarım ve gıda üzerine, 8 ayrı meslek komitemiz çalışmalarda bulunmaktadır. Oda yönetimi olarak tüm meslek komitelerimizde olduğu gibi bu komitemizde gündeme gelen konulara büyük bir önem vermekteyiz. Komitelerimizde yapılan çalışmalar neticesinde yönetim kurulu gündemimize gelen konu ve sorunları büyük bir titizlikle ele almaktayız. Bugün bu toplantıda bir arada olmamız, sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin gündeme taşınması bakımından önemlidir. İlerleyen günlerde de bu tür panel ve toplantılara ev sahipliği yaparak, ülkemizin ve şehrimizin her alanda gelişmesine katkı sunmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.”

 

Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Ergün Türkaslan ise, “Mevcut üreticiye gerekli desteklerin sağlanması ile gerekirse yeni bir ırk oluşturulmalı ve yeni ekin alanları oluşturulmalıdır. Orta ve uzun vadede ülkemizin kendi kendine yetebilen güçlü bir ülke haline getirilmesi sağlanmalıdır. Biz bu düşüncedeyiz. Maalesef köylerde insanlar kalmadı. Bir sebepten dolayı büyük ilçelere ve illere göç yaşandı. Bu göçlerin birçok sebebi vardır. Bizim köylülerimize çiftçilik ve tarım konularında destek aktarılamadı” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından panel, Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Gönülalan ve Ziraat Yüksek Mühendisi Uzman Mesut Erer’in sunumları ile devam etti.  Program, plaket takdimiyle sona erdi.

 

 

DİĞER HABERLER