Kayserito Haber

CHEVENİNG BURS PROGRAMI BAŞVURU DUYURUSU


Birleşik Krallık’ta yüksek lisans eğitim fırsatı sağlayan Chevening Burs Programına 2017/18 akademik yılı için başvurular 8 Ağustos itibariyle açıldı ve 8 Kasım 2016 saat 14:00 itibariyle sona erecek.

Chevening Burs Programı Birleşik Krallık Hükümeti’nin Dışişleri Bakanlığı ve ortak kuruluşları tarafından finanse edilen ve dünya çapında 147 ülkede 1984’den bu yana sürdürülen bir burs programıdır.

Chevening bursu, Birleşik Krallık’ın ileri gelen ünivesitelerinde bir yıllık Master eğitimi almak isteyen, geleceğin liderlerine yönelik bir burs programıdır. Chevening bursu dünya çapında geleceğin liderlerine, karar vericilerine, profesyonel ve akademik, yaygın bir mesleki iletişim ağına katılma; Britanya kültürünü tanıma ve Birleşik Krallık ile kalıcı pozitif ilişkiler kurma imkanı sağlar.

Chevening bursu saygın ve etkili küresel bir iletişim ağının parçası olma fırsatının yanı sıra finansal destek sağlayan karşılıksız bir burs programıdır.

Türkiye’de adaylar istedikleri konuda başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

Chevening Bursu Neleri Kapsar?

Okul Ücreti

Aylık yaşam masrafları

Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş seyahat ücreti

Varış ödeneği

Eve dönüş ödeneği

Vize ücreti

Birleşik Krallık’taki Chevening etkinliklerine katılmak için seyahat ödeneği

 

Chevening Bursuna başvuracak kişilerde aranan kriterler neler?

T.C. vatandaşı olmak

Eğitimi tamamladıktan sonra Türkiye dönerek en az 2 yıl kalmak.

Birleşik Krallık’ta bir master programına kabul edilmek için gereken lisans derecesine sahip olmak. (Birleşik Krallık’ta 2:1 lisans bitirme onur derecesine eş değer)

Başvuru sırasında 2 yıl iş tecrübesi şartını tamamlamış olmak.

Birleşik Krallık üniversitelerinde, burs yönetimi tarafından kabul gören en az 3 farklı programa başvurmak ve 13 Temmuz 2017 tarihine kadar şartsız kabul koşulunu yerine getirmek

İngilizce dil yeterliliği şartını en geç 13 Temmuz 2017 tarihine kadar yerine getirmek.(IELTS Akademik 6,5 – Pearson PTE Akademik 61, TOEFL IBT 79, Cambridge English Advanced (CEA) 176 , Trinity ISE II (B2) 176.

 

Nasıl Başvurulur?

Chevening Bursuna başvuruda bulunmak isteyen adaylar detaylı bilgi edinmek için http://www.chevening.org/turkey web sayfasını ziyaret edebilir, ya da Hande.Celikel@fco.gov.tr adresinde Chevening Sorumlusu ile iletişime geçebilirler.

Başvurular 8 Kasım 2016 tarihi saat 14,00’e kadar devam edecektir

 

Üyelerimize önemle duyurulur.