Kayserito Haber

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Duyurusu


Özet: Ülkemizde iş kazları ve meslek hastalıklarının yoğun oluşu; işçi ve işveren açısından sosyal ve ekonomik sorunlar meydana getirmektedir. Bu olumsuzluklar, ülkemiz ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. Bilindiği üzere eğitim, sorunların çözümünde önemli bir etkendir.  ÇASGEM bu amaçla; çalışma hayatı ile ilgili mevzuatlara özel önem vererek, iş kazaları ve meslek hastalıklarının en aza indirilmesi, iş güvenliğinin sağlanması, işletmelerde kalitenin yükseltilmesi, verimliliğin artırılması ile sosyal güvenlik sistemi ve sisteme getirilen yenilikler hakkında işyerlerini bilgilendirmeyi hedeflemektedir.

 

Duyuru Metni:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma hayatı ve sosyal güvenlik konularında eğitim faaliyetlerini yürüten bağlı kuruluşudur.

Ülkemizde iş kazları ve meslek hastalıklarının yoğun oluşu; işçi ve işveren açısından sosyal ve ekonomik sorunlar meydana getirmektedir. Bu olumsuzluklar, ülkemiz ekonomisine de büyük zararlar vermektedir. Bilindiği üzere eğitim, sorunların çözümünde önemli bir etkendir.  ÇASGEM bu amaçla; çalışma hayatı ile ilgili mevzuatlara özel önem vererek, iş kazaları ve meslek hastalıklarının en aza indirilmesi, iş güvenliğinin sağlanması, işletmelerde kalitenin yükseltilmesi, verimliliğin artırılması ile sosyal güvenlik sistemi ve sisteme getirilen yenilikler hakkında işyerlerini bilgilendirmeyi hedeflemektedir.

2015 faaliyetleri arasında yer alan eğitimlerin ana hatları aşağıda belirtilmiştir:

-          Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik,

-          “Tehlikeli Sınıflar Tebliği”’nce altı NACE kodu gereği, Tehlikeli Sınıfa İş Sağlığı ve Güvenliği,

-          Sertifikalı ilk yardım eğitimleri (Ankara’da yapılmaktadır)

-          Risk Değerlendirme,

-          Sürekli Eğitimler; Patlamadan Korunma Dokümanı Hazırlama (ATEKS 137 Yönetmeliği gereği),Eğiticilerin Eğitimi, Yönetici/Yetişkin Eğitimi.

 

ÇASGEM eğitim programlarından yararlanmak isteyen üyelerimiz www.casgem.gov.tr adresinden “Kurumsal Eğitim Talep Formu”’nu doldurarak yada Eğitim Araştırma Merkezi’ne yazı/faks/mail (eğitim@casgem.gov.tr) ile başvuruda bulunulabilir.

 

İç Ticaret Birimi