Kayserito Haber

BAĞ-KUR BORCU OLANLARA İLİŞKİN ÖNEMLİ DUYURU


6645 sayılı yasada yapılan düzenlemeye göre; 12 aydan fazla süreyle Bağ-Kur prim borcu bulunanların, 31 Temmuz 2015 tarihine kadar prim borçlarını ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde sigortalılığı durdurulacaktır.

 

Diğer bir ifadeyle kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, SGK’ya kayıt ve tescilleri yapıldığı halde, 30.04.2015 tarihine kadar 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin pirim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin pirim borçlarını, 31 Temmuz 2015 tarihine kadar ödememeleri veya yapılandırmamaları halinde;

 

1-      Prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önde ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibariyle,

2-      Prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibariyle, Bağ-Kur sigortalılığı durdurulacaktır.

 

Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmemekte ve bu sürelere ilişkin SGK alacakları takip edilmeyerek bunlara SGK alacakları arasında yer verilmemektedir.

 

Sigortalılıkları durdurulanlardan Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları 01.05.2015 tarihi itibariyle yeniden başlatılacaktır. Bu durumda olan sigortalıların Bağ-Kur’lukları 1 Mayıs itibariyle yeniden başlatılacak. Ancak, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep üzerindeki prime esas kazanç tutarı hesaplanarak ihya edilecektir.

 

Hesaplanan Bağ-Kur borç tutarının tamamının, borcun tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içinde ödenmemesi halinde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek ve bu kapsamda ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla, faizsiz olarak iade edilecektir. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılacaktır.

 

Tüm Üyelerimize Önemle Duyurulur.

 

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.