Kayserito Haber

4207 Sayılı Kanun Kapsamında Gerçekleştirilen Denetimler Duyurusu


 Kayseri Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün; “4207 Sayılı Kanun Kapsamında Gerçekleştirilen Denetimler”e ilişkin duyuru yazısı aşağıdaki gibidir:

 

“Bakanlığın ilgi yazısı ile 4207 Sayılı Kanun Kapsamında Gerçekleştirilen Denetimler ile ilgili yazısı tarafımıza bildirilmiştir.

 

Başkalarının tükettiği tütünün dumanına maruz kalmaktan kaynaklar ölümler, trafik kazaları ve uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerden çok daha fazladır. Bu sebeplerden dolayı ülkemizde yürütülen tütün kontrolü çalışmaları temel stratejilerden en önemlisi tütün maruziyetinin önlenmesidir.

 

Bilindiği üzere 2015/1 sayılı Başkanlık Genelgesi ile yayımlanan Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem planında yer alan Tütün Dumanından Pasif Ekilenimin Önlenmesi başlığındaki strateji ve faaliyetlerin hayata geçirilmesine yönelik, 2015/6 sayılı Bakanlığımız Genelgesi yayımlanmıştı. Bakanlığımız Genelgesi ile, özellikle yoğun olarak kullanılan alışveriş merkezleri, sinema, tiyatro vb. yerlerin bina girişlerinde tütün ve tütün ürünü kullanımın önlenmesi, kamuya açık çocuk parkı gibi temelde çocukların faydalandığı tüm açık alanlarda ve yürüyüş yolu, aletli egzersiz yapılan kısımlar gibi vatandaşların spor yapmaları için kurumlarca oluşturulmuş alanlarda tütün ve tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik çalışmaların yapılması ve kurum kampüslerinin belirlenmiş alanları haricindeki kısımlarda tütün ürünü kullanımının önlenmesine yönelik çalışmaların yapılması ve kurum kampüslerinin belirlenmiş alanları haricindeki kısımlarda tütün ürünü tüketiminin engellenmesi talimatlandırılmıştı.

 

Bakanlık yazısının kararlılıkla uygulanması, gerekli hassasiyetin gösterilerek denetim ekipleri de dâhil tüm personellere tebliğ edilerek 4207 sayılı Kanun hükümlerinin ihlallerine yönelik gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.”

 

Üyelerimize önemle duyurulur.

 

Bakanlık yazısı için TIKLAYINIZ.