Kayserito Haber

17-19 Kasım 2016'da RENSEF Fuarı ve Forumu


Yer: ANTALYA

 

Sayın üyemiz,

 

Değerli Yenilenebilir Enerji Sektörü Oyuncuları,

 

Bu yıl 4.kez RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarını ve Forumunu 17-19 Kasım 2016 tarihleri arasında Antalya'da düzenliyoruz. Sizi de bu yıl RENSEF 2016‘ya davet ediyoruz. Geçen yıl Antalya dışından 48 ilden 541 kişinin ziyaret ettiği fuarımızda 350 projenin 270 MW düzeyinde görüşüldüğü bize fuarımızın katılımcıları tarafından bize beyan edilmişti.

 

Bu sene bu rakamın büyüyeceğini düşünüyoruz. Mevzuat değişikliklerine rağmen, Solar pazarının ülkemizde büyüdüğünü gözlemliyoruz.

 

Özellikle Kırsal kesimden yatırımcıların ilgi alakası gitgide çoğalıyor. Tarım Bakanlığının IPARD Projeleri çerçevesinde TKDK tarafından açılan desteklerde artık yenilenebilir projelere destekler de var.

 

Kalkınma Ajanslarının verdiği desteklerde artık Solar ve Yenilenebilir Enerji destekleri de var. Dolayısıyla of grid veya on gird projelerde, tarımda, kırsalda farklı projelerle sık sık karşılaşacağız. Bu projelere cevap veren ürünler ve uygulamalar da pazarda artacak.

 

Bu yıl fuarımıza geçmiş yıllarda katılarak memnun kalan iş bağlantılarından somut sonuçlar elde etmiş katılımcılarımızın yer büyütmesi ve yeni katılımcıların fuarımıza ilgi göstermesi ile geçmiş yıllardan farklı olarak daha hareketli, daha bereketli bir fuar olacağını öngörebiliyoruz.

 

17- 19 Kasım 2016 tarihleri arasında tüm Türkiye'den gelen yatırımcıların EPC firmaları, tedarikçilerle buluşabilecekleri bir fuar ve konferans programı olarak planladığımız RENSEF 2016 Fuarımıza tüm Solar yatırımcıları ve tedarikçileri davet ediyoruz.

 

RENSEF 2015 Fuarının katılımcılarının da teyit ettiği gibi RENSEF Fuarının kapı girişinden elde ettiğimiz istatistikleri tekrar hatırlatmak istiyorum:

 

RENSEF 2015 Ziyaretçi İstatistiklerimiz:

· 46 ilden gelen 541 ziyaretçi

· 11 ülkeden gelen 16 yabancı ziyaretçi,

· Toplam 1.217 ziyaretçi.

Kısa Kapı Anketi Sonucunda:

· Toplam 1.217 ziyaretçinin 339'u kendisini enerji yatırımcısı olarak beyan etmiş.

· Toplam 210 kişi proje sahibi olduğunu beyan etmiş. 61 kişi de bir projeye hazırlandıklarını beyan etmişler.

· 204 kişi de EPC firmaları ile veya tedarikçilerle tanışmaya geldiklerini beyan etmişler.

 

Özetle diyebiliriz ki, RENSEF Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Fuarı'nı bu yıl 4. Kez düzenliyoruz. Türkiye'deki Solar Yatırımcılar olgunlaştıkça, sahada projeler gerçekleşmeye başladıkça RENSEF Fuarına gelen yatırımcı kalitesi de artmaya başlayacaktır.

*****************************************

 

Son 3 yıl içinde RENSEF Forum çerçevesinde, solar pv, biyoenerji ve enerji verimliliği konuları etrafında çeşitli konularda çeşitli dernekler ile işbirliği içinde oturumlar düzenlenmiştir.

 

Solar Fotovoltaik Sektörüne yönelik paneller, sektördeki tüm etkin sivil toplum kuruluşarı GENSED, GÜNDER, LİDER, Solarbaba Paltformu, Eurosolar Türkiye gibi sektörde farklı görüşleri paylaşan, etkinlikler düzenleyen kurum ve derneklerle işbirliği içinde, Kamu'dan da TEDAŞ, TEİAŞ, Enerji Bakanlığı Yenilenebilri Enerjiler Genel Müdürlüğünden başta olmak üzere çeşitli kamu kuruluşlarından ve dernek yöneticilerinden temsilcilerin katılımı ile düzenlenmiştir.

 

Biyokitle, konusunda Biyogaz Der, BiyoEnerji derneği ile işbirliği içinde çeşitli yıllarda oturumlar düzenlenmiştir.

 

Bunun yanısıra, Çevre Mühendisleri Odası, Eletkrik Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Makine Mühendisleri Odası, Antalya Ticaret Sanayi odası, Seracılar biriği, Otel Teknik Müdürler Federasyonu gibi çetli odalar ve derneklerle de farklı konularda paneller düzenlenmiştir.

 

Bu etkinliklerde, organizasyonu birlikte düzenlediğimiz kurumlarla gündemi ve davetli konuşmacıları belirlemekteyiz. Konular ve konuşmacıların sunumları sektördeki güncel konular, mevzuat, sektörde yaşanan sıkıntıları, yatırımcıların merak ettikleri çerçevesinde sektörün tümünü ilgilendiren konulardır.

 

Konuşmacıların davetleri, partnerimiz kurumlar tarafından yapılmaktadır. Agoras Fuarcılık olarak bizler de toplantı salonlarının ve gerekli teknik altaypının sağlanması, toplantıların, web sitemiz, e-bültenlerimiz, sosyal medya kanallarımız aracılığıyla duyurulmasına kadar çeşitli hizmetleri sağlamaktayız.

 

Otorumlara giriş ücretsizdir. Fuarın tüm katılımcılarının ve ziyaretçileri toplantı salonlarını girip toplantıları dinleyebilir.

 

RENSEF FORUM Oturumları RENSEF Fuarı Youtube Kanalında herkese açık olarak yayınlanmaktadır.”şeklinde firma tarafından duyuru yapılmıştır.

 

Tüm üyelerimize duyurulur.

 

Birsen KOCA

Kayseri Ticaret Odası İç Ticaret Birim Sorumlusu

Birsen.koca@kayserito.org.tr

0352.2224528/147