Kayserito Haber

Kayseri Ticaret Odası tarafından 2. Sektör Buluşması Toplantısı Gerçekleştirildi


Kayseri Ticaret Odası’nın Tekstil, Halı, Ayakkabı ve Deri sektörleri Meslek Komiteleri için düzenlenen “Kayseri Ticaret Odası 2. Sektör Buluşmaları” toplantısı, KTO Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya; Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Başkan Yardımcısı Celal Hasnalçacı, Meclis ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Özbek Hukuk Bürosu Yetkilileri ve üyeler katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz,  “Yaklaşık 12 gün önce başlayan ZEYTİN DALI harekâtında şehit olan askerlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize baş sağlığı diliyorum. Bu operasyonda, kahraman ordumuzun başarıya ulaşacağına inanmaktayız ve tüm gücümüzle desteklemekteyiz. Zeytin Dalı Harekâtının başlamasının hemen ardından yapılan tüm olumsuz yorumlara rağmen, bu operasyon şu gerçeği bir kez daha ortaya koymuştur ki; Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür, dünyanın 17. büyük ekonomisidir. İş dünyası olarak devletimizin gücünün farkındayız ve üzerimize düşen her türlü göreve hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz. Sahip olduğumuz varlıkların bir değer elde edebilmesinin ancak vatanımızın bekası ile mümkün olabileceğinin farkındayız. İş dünyası olarak,  önce vatan, önce vatan diyoruz” dedi.

 

Hiçyılmaz,  “Ülkemizin kalkınmasının en önemli unsurlarının birinin ihracatı arttırmak olduğunun farkındayız. Kayseri Ticaret Odası olarak da ihracatımız konusunda elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Türkiye’de genel olarak ihracatın Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,3’lük artmış ve 12 milyar 198 milyon dolara yükselmiştir. Son 12 aylık dönemde ise ihracatımız yüzde 10,1 yükselerek 158 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu verilere göre Türkiye ekonomisi çok güçlüdür” diye konuştu.

 

Ekonomik yapının daha güçlü hale gelmesi ve Gayri Safi Milli Hasılanın hızla artması için daha çok üretmenin ve daha çok ihracat yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Hiçyılmaz, Kayseri Ticaret Odası yönetimi olarak bu konuda çaba sarf ettiklerini ve dış ticaret eğitimlerine bir yenisini eklediklerini kaydetti. Başkan Hiçyılmaz, “20-22 Şubat tarihlerinde KOBİ’lere yönelik gerçekleştirilecek olan Ücretsiz Dış Ticaret Eğitimi programımıza katılım sağlaması için buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Bu eğitime katılmak isteyenler internet sitemizden veya odamızdan bilgi alabilirler” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Kayseri Ticaret Odasının son yıllardaki faaliyetlerine değinen ve diğer odalar arasında fark oluşturduklarını belirten Başkan Hiçyılmaz, “Kayseri Ticaret Odası olarak son 4 yılda çok önemli işlere imza attık. Fiziki şartlar içerisinde Türkiye’de ki odalar içerisinde çok önemli bir konuma geldik ve içerisinde bulunduğumuz şu bina diğer odaların hiçbirinde yok. Diğer odalardan arkadaşlarımız gelerek bu binayı örnek alıyorlar. Kayseri Ticaret Odası olarak size en güzel hizmeti vermek adına  çalışıyoruz. 4 yıllık bir çalkantılı dönem yaşadık. 15 Temmuz başta olmak üzere birçok sıkıntıların yaşandığı bir dönem oldu. Yönetim kadromuzla beraber bu çalkantılı döneme karşı çok büyük işler yaptık. Yönetim kurulu üyelerime teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Hiçyılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizler babalarımızdan, dedelerimizden gördüğümüz şekliyle ticaretimizi yapmaktayız. Türkiye dinamik bir ülke, Kayseri dinamik bir şehirdir. Dünya her gün değişiyor. Dolayısıyla bu değişime adapte olabilmek için üyelerimizin zaman zaman eğitim almasını istiyoruz. Örnek olarak, üyelerimizin sözleşme hukukunu bilmeleri gerekiyor. Ticaret Akademisinin bu yüzden kurulmasını arzuluyoruz. Eğer Ticaret Akademisi kurulursa, bizler Kayseri’ye bir Ticaret Üniversitesi kazandırmak istiyoruz. Ticaret denilince akla gelen ilk şehir Kayseri ise neden bir Ticaret Üniversitesi kurmayalım diye düşünüyoruz. Bu proje, yüksekokul seviyesinde başlayarak arkasından üniversite durumuna gelebilir.”

Konuşmasının son bölümünde meslek komitelerinin taleplerine ilişkin yaptıkları çalışmalarla ilgili kısa bilgi paylaşan Başkan Hiçyılmaz, Merkez Çarşı projesi ile AVM’lerle rekabet edecek konuma geleceklerini dile getirdi.  

 

Hiçyılmaz, projenin üstünde çalıştıklarını ifade ederek: ”Merkez Çarşı ve Kapalı Çarşıya ilişkin faaliyetlerimiz var. Çarşının üstünün kapatılması konusunda çalışmalar yaptık. Kayseri Büyükşehir Belediyemiz proje üzerinde çalışıyor. Oranın kapatılması ve örnek olarak alınarak bir alışveriş merkezi olarak yapılmasını istiyoruz. Başarılı olursak o bölgenin tamamını kapatarak bir AVM mantığı içerisinde yapacağız” dedi.

 

Başkan Hiçyılmaz’ın konuşmasının ardından Özbek Hukuk Bürosu Avukatlarından Selin Özbek sunum gerçekleştirdi.  2. Sektör Buluşması toplantısı, katılımcılara yemek ikramının ardından sonra erdi.