Kayseri Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Anasayfa / Haberler / Başkanlık Haberleri

21.06.2017-13:33

Kayseri Ticaret Odası Haziran ayı Meclis toplantısı, 20 Haziran 2017  Salı günü yeni hizmet binası konferans salonunda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Ömer Gülsoy’un Umreye gitmesi nedeniyle katılamadığı toplantı, Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Selvi başkanlığında yapıldı. Toplantıya; Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Yönetim Kurulu üyeleri ile Başkanlık Divanı ve Meclis üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Meclis Başkan Yardımcısı Selvi, “Gündemi açmadan önce sizleri bir ay önce meydana gelen elim helikopter kazası neticesinde şehit olan komutanlarımızın ve şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşuna ve İstiklal Marşımızı okumaya davet ediyorum” dedi.

Selvi’nin konuşmasının ardından Haziran ayı Meclis toplantısı, gündemde yer alan maddelerin görüşülmesi ile devam etti.  Meclis üyelerinin gündeme ilişkin görüşlerini aktardığı toplantıda, görüşülen maddeler  tek tek oylamaya sunularak kabul edildi.

Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Meclis toplantısında gündeme ilişkin bir konuşma yaptı. Başkan Hiçyılmaz konuşmasının başında, “11 ayın sultanı Ramazan ayını sağlık ve sıhhat içerisinde idrak etmenin mutluluğunu yaşayarak bir Ramazan Bayramı’na daha erişmek üzereyiz. Cenabı Allah ibadetlerimizi kabul etsin. İnşallah sağlık ve sıhhat içerisinde Ramazan Bayramı’na da ulaştırsın diye temenni ediyorum. Ben de Sayın Başkanın ifade ettiği gibi Meclis üyelerimizden Sayın Halit Suvar’ın babası ve Ersan Özbek’in annesinin vefatından dolayı üzüntülerimi ifade etmek istiyorum ve kendilerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

Hiçyılmaz konuşmasının devamında, “2016 yılının ülkemize vermiş olduğu sıkıntıları henüz üzerimizden atıyor olduğumuzu ifade etmek istiyorum.  Çünkü 2016 yılı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanan çok acı yıllardan biri olmuştur. Maalesef 15 Temmuz gibi bir acıyı hep beraber yaşadık ve arkasında da ülkemizin ekonomik açıdan sıkıntıya girmesi nedeniyle saldırıların devam ettiğini gördük. Ama hamdolsun 2017 yılında toparlanma sürecini yaşıyoruz ve son açıklanan rakamlara bakıldığında da ihracatımızda artış ve işsizliğimizde de önemli düşüşler olduğunu gözlemliyoruz. Özellikle büyüme rakamlarımızın beklenenin çok üzerinde gelmesi, yüzde 5 kadar büyümüş olmamız, sanayide de yüzde 5.3’lük bir büyümenin olması ülkemizin 2023 hedeflerine varma noktasında önemlidir” ifadelerini kullandı.

“İş dünyası olarak bizim üzerimize düşen çok önemli görevlerin olduğunu da buradan bir sefer daha ifade etmek istiyorum” diyen Hiçyılmaz, “Çünkü ülkemiz belirli noktalara gelecekse iş dünyasının gayretleri ile gelecek. Tabii Hükümetimizin de bizim arkamızda olması gerekiyor, bizlere destek vermesi gerekiyor.  Nitekim Hükümetimize buradan bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten 2017’nin başından itibaren destekleri ve teşvikleri ile iş dünyasının önünü açacak çok önemli tedbirler alınmıştır. Mayıs ayında ülkemizin ihracatında yüzde 8 civarında bir artış söz konusu olmuştur. 2017 yılının toplamına baktığımızda inşallah beklentimiz yüzde 10 civarında ihracatta artışın olmasıdır.  Bunun sağlanacağını ümit ediyorum. İhracattaki bu artışımız ve büyüme noktasında geldiğimiz seviyeler işsizlik oranında da azda olsa bir gerilemenin de söz konusu olduğunu gösteriyor. Yüzde 11.7 civarında işsizliğimiz söz konusu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu işsizlik ile alakalı seferberliğe Kayseri olarak bizim de gerekenleri yaptığımızı ve şuana kadar yapılan istihdamlarda Kayseri olarak bu yıl içerisinde 25- 30 bin hedef konmuş olan istihdama ulaşacağımızı görüyoruz. Tabii illa eleman alın gibi baskılarla işsizliğin önlenmesi noktasında bir neticeye varılabileceğini düşünmüyoruz elbette. Ama bizim yapmamız gereken, yatırımlarımızı artırmamız ve istihdama kalıcı olarak çözüm bulunması noktasında hareket etmemiz gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

Hiçyılmaz, “Ülkemizin 2023 hedefine varabilmesi bakımından ihracatın da çok önemli olduğunu zaten hepimiz biliyoruz. Ama değerli arkadaşlar üreteceğiz, istihdam yaratacağız ama ürettiğimiz bu ürünlerin de mutlaka hem iç piyasa da ama özellikle dış piyasada satılmasını sağlamamız gerekiyor. Bunun içinde ihracat şirketlerinin olması gerekiyor. Ama daha önemlisi bu şirketlerde çalışan iyi yetiştirilmiş elemanlar olması gerekiyor. Yabancı dil bilen, ihracat konusunda kendisini eğitmiş elemanlar olması gerekiyor. Bu çerçevede dış ticaret meslek komitemizin de sağ olsunlar kendilerine buradan teşekkür ediyorum gayretli çalışmaları neticesinde dış ticaret eğitim programlarının bir yenisini başlatıyoruz. Burada yetişecek elemanların şirketlerde istihdamı ile ürettiğimiz ürünlerin Kayseri’de daha fazla ihracat yapabileceğimiz ortamı yakalamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Son günlerde olumlu gelişmelerden birinin de Kayseri pastırması, Kayseri sucuğu ve Kayseri mantısının Avrupa Birliği Komisyonuna yaptıkları tescil başvurusu olduğunu aktaran Hiçyılmaz,  “Bu müracaatın Avrupa Komisyonu tarafından kabul edildiğini öğrendik. Bu yapmış olduğumuz çalışmalar meyvesini şimdilik kabul manasında verdi. Ama ümit ediyorum, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra da tescil noktasında bu 3 ürünümüzün Avrupa Birliği Komisyonu tarafından da kabulü söz konusu olacak. Değerli arkadaşlar tabi bu çalışmaların tamamında Kayseri olarak bizim ekonomimizi geliştirmemiz, ihracatımızı artırmamız ve işsizliğe çare bulmamız noktasında gayret göstermemiz gerekiyor. Kayseri öyle bir yerde ki konum itibariyle limanlara olan uzaklığımız, bizi ürettiğimiz ürünlerin dışarıya satılması noktasında rekabet edemeyişimizle karşı karşıya bırakıyor. Tabii bu dezavantajlardan nasıl kurtuluruz da bunu avantaja dönüştürürüz diye çok gayret göstermemiz gerekiyor. Nitekim yerli otomotiv yapılma noktasında yeni bir ivme kazandı biliyorsunuz. Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurulu’nda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza bu görevi vermiş olmasından sonra bizim de elbette Kayseri olarak bunun Kayseri’de yapılması için çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum.  Belki otomobilin tamamının Kayseri’de yapılması mümkün olamayabilir dezavantajlarımızdan dolayı ancak bazı parçalarının özellikle Kayseri’de yapılabilmesinin mümkün olacağını buradan duyurmak istiyorum” dedi.

Hiçyılmaz konuşmasının son bölümünde Haziran ayı meclis toplantısının hayırlara vesile olmasını ve alınan kararların hayırlar getirmesini temenni ederek, “Yarın Kadir gecesi. Kadir Gecesi ve önümüzdeki Ramazan Bayramınızı özellikle tebrik etmek istiyorum.  Sağlık, sıhhat içerisinde, mutluluk içerisinde nice kandil gecelerine ve bayramlara hep beraber ulaşmayı temenni ediyorum ve hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Meclis toplantısı, Meclis Başkan Yardımcısı Mehmet Selvi’nin  oturumu kapatmasıyla sona erdi.

 

DİĞER HABERLER